Kdyby hloupost nadnášela, tak se poradce premiéra bude vznášet jako holubička

Jak proměnit velkou část národa v doktory Štrosmajery a sám sebe v sestru Huňkovou, se přesvědčil ekonomický poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček, když uvedl: »Lidé by se měli zaměřit na osekání všech zbytných výdajů. Případně si mohou najít další zaměstnání, aby si navýšili příjmy. Na trhu práce je stále velký přebytek volných pracovních míst, která mohou pomoci k řešení finančních problémů v rodinných rozpočtech.«

Je zvláštní, že taková moudra pronese vždy někdo, kdo si na složenky a chleba druhý »flek« hledat nemusí. Kolik dostává ve společnosti BH Securities, je mi putna, ale že dostává dalších 500 korun za každou hodinu poradenství pro Petra Fialu, mi opravdu vadí. Jestli mu totiž radí podobné věci a je za to placen vlastně i z mých daní, to je skoro na pár facek!

A určitě není sám. Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer také nezahálel: »Třeba si jít pro dodatečný příjem. Máme největší nabídku práce, jaká tu kdy byla. Hodně lidí si může najít lepší místo nebo pracovat víc.«

V současné době už pojem dělník není, co býval. Třeba pracovnice u přepážky na poště je co? A plno dalších v montovnách u pásu, kde také třeba hlavně mačkají tlačítka? A třeba volejbalista, házenkář, tenista – ti také dělají rukama, tak to jsou dělníci?

Ale vážně, z pohledu druhé práce – kdo zvládne po osmihodinové směně někde ještě druhou jinde? Ono se to totiž musí rozdělovat, třeba »ajťák« nebo účetní může dělat vlastně naráz třeba pro deset firem a věřit, že ho nebudou potřebovat na dvou místech v jednu chvíli a že se vše podaří »na dálku«.

Že mnozí pracují dvacet hodin denně, je také běžné, ale co odpočinek? Chcete jezdit v něčem, co řídí nevyspalý řidič? Možná často svěříte někomu takovému svůj život, aniž byste o tom věděli…

Ale z jiného soudku – pokud budou z práce do práce chodit oba rodiče, kdo se bude starat o děti. Vlastně nikdo, proč? Vždyť už i studenti na středních školách chodí na brigády…

Když jsem poprvé viděl film Cesta do hlubin študákovy duše – nebo to byla Škola základ života? Já si je pořád pletu – a scénku, kde byl student vyloučen, což by znamenalo konec studií, protože by na dojíždění neměl, nějak jsem to nechápal…

Myslel jsem si, že už nikdy nic takového neuvidím, ale myslet znamená houby vědět. Proto i já si už několikrát užil »vedlejšák«. Noční služby jako strážný, jenže to jsem pak nebýval doma a místo výtek na nedostatek peněz přišly ty o tom, že nepomáhám se starostí o děti. Podle Eurostatu u nás mělo v roce 2021 druhou práci více než 133 tisíc lidí. Jestli z »musu«, nebo proto, že jenom chtěli třeba na dovolenou, nevím. A je také asi pravda, že někteří lidé prostě na pivo a cigarety peníze najdou vždy…

Ale vím, že Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný, alespoň se tak jmenuje film Juraje Jakubiska, ale možná je i pravda, co zpíval hospodský v muzikálu Krysař:

»To by teda hrálo, jen tak brát.

Sám mám totiž málo. Nízkej plat!

Dlouhodobě střádám, chci mít víc.

Hladem chudák strádám ponejvíc.

Radši budu nemocnej, než abych byl chudej.

Každej přece dobře ví, že život je tvrdej.

Nikomu nic nedlužím, nikomu nic nedám!

Z těch, co smrděj chudobou, žaludek se zvedá.

Jak je krásný bejt lakomej!

Skoro by se zdálo, že jsem zlej.

Spíš jak se to stalo – to se ptej!

Zkušenosti špatný k něčemu mi jsou.

Obchodníky zdatný k cíli dovedou.«

Zbyšek Kupský

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy