Jeden z pěti studentů na univerzitách Russell Group zvažuje, že kvůli krizi životních nákladů zanechá studia, a čtvrtina studentů se pravidelně obejde bez jídla a dalších nezbytných věcí, odhalil ve své studii Observer, uvedl na svém webu britský list The Guardian
V nejrozsáhlejší studii svého druhu nový výzkum studentských svazů Russell Group, které zastupují 24 nejelitnějších britských vysokoškolských institucí včetně Oxbridge, UCL a Edinburghu, poprvé odhaluje ničivý dopad prudkého růstu cen na všechny studenty kromě těch nejbohatších, píše Guardian.
Více než polovina dotázaných uvedla, že jejich studijní výsledky utrpěly v důsledku krize životních nákladů. Studenti uváděli, že si museli vzít další placenou práci, aby pokryli náklady, měli problémy se soustředěním způsobené špatnou výživou a finančním stresem a vynechávali přednášky, protože si nemohli dovolit jízdné.
Výzkumníci uvedli, že pokud nebudou přijata naléhavá opatření, škody způsobené krizí by mohly vést k tomu, že vysoké školy budou »přístupné pouze těm nejprivilegovanějším«, což by zmařilo desetiletí pokroku v rozšiřování přístupu k vysokoškolskému vzdělávání.
Dr. Tim Bradshaw, výkonný ředitel Russell Group, odsoudil »znepokojivá« zjištění, která se podle něj budou zhoršovat, a vyzval vládu, aby přijala naléhavá opatření. Skupina rovněž vyzvala vládu, aby zvážila znovuzavedení příspěvků na výživné pro nejvíce znevýhodněné studenty.
Průzkum provedený v prvních dvou měsících letošního roku mezi více než 8500 studenty ukázal, že podíl studentů, kteří zvažují ukončení studia, vzrostl mezi socioekonomicky nejznevýhodněnějšími skupinami na více než tři z deseti. Mezi studenty, u nichž je největší pravděpodobnost, že odejdou, patřili studenti z marginalizovaného a znevýhodněného prostředí a studenti se zdravotním postižením. Těžce postiženi byli také zahraniční studenti, kteří nesmějí pracovat více než 20 hodin týdně.
Dani Bradfordová, manažerka pro politiku a výzkum ve Studentské unii UCL, která výzkum vedla, uvedla: »Skutečně nám hrozí, že náš univerzitní systém bude otevřen pouze těm nejprivilegovanějším.« Pouze mezi studenty s příjmem rodinné domácnosti nad 75 000 liber zaznamenali výrazný pokles počtu těch, kteří uvažují o zanechání studia. »Nejde jen o to, že si nemohou zajít na kávu nebo do společnosti, ale o velmi reálnou úroveň poměrně velké chudoby, ve které se ocitá mnoho našich studentů – a nemají žádnou možnost, jak se z ní dostat,« řekla Bradfordová.
Studenti uváděli, že mají sebevražedné sklony, trpí silnou úzkostí a osamělostí. Někteří uvedli, že jejich rodiny doma nezapínají topení, aby se jejich děti mohly najíst. »Téměř se normalizovalo utrpení studentů,« řekl Bradford a dodal, že mnohým z nich hrozí vystěhování a několikadenní půst.
Dvacetiletá studentka prvního ročníku UCL Sophie Bushová řekla, že kvůli prudce rostoucím životním nákladům vážně uvažovala o tom, že zanechá studia historie a filozofie vědy.
Bushová, která pochází z Essexu a bydlí na koleji v Londýně, chce studovat magisterské a doktorské studium, ale uvědomila si, že finance by jí to mohly znemožnit. »Musím se vzdát určitých částí svých cílů a orientovat je jiným způsobem, protože si to prostě nebudu moci hmatatelně dovolit, což je opravdu smutné.« Získala práci servírky na částečný úvazek a snaží se ušetřit prostředky na příští rok, aby mohla pokračovat ve studiu, ale stále se cítí zranitelná a není si jistá, jak bude příští rok financovat. Bushová, která trpí Crohnovou chorobou, uvedla, že kvůli krizi životních nákladů je jí hůř, protože je velmi úzkostlivá a vystresovaná.
Univerzita není taková, jakou si představovala, a studenti jsou podle ní »na dně«. »Vím, že pokud se to ještě zhorší, budu na pokraji sil. Kvůli penězům jsem už vyplakala tolik slz.«
Finská studentka Evgenia Glantziová, která v Edinburghu studuje magisterský obor právo duševního vlastnictví, pracuje 25-30 hodin týdně v maloobchodě, aby pokryla rostoucí náklady, a někdy musí vynechat přednášky. Čtyřiadvacetiletá studentka uvedla, že pochází z nízkopříjmového prostředí a absolvování studia vnímá jako způsob, jak získat dobrou práci. »Bylo by mnohem jednodušší skončit,« uvedla. Život evropského studenta se podle ní stal mnohem těžším už po brexitu, který »všechno tak zkomplikoval«. »Před brexitem jsme tu byli vítáni. Teď mi připadá, že nás vláda chce prostě vyhodit.«
Ministerstvo školství uvedlo, že mnoho univerzit »zvyšuje« úsilí o podporu, a vyzvalo studenty, kteří mají obavy, aby si »promluvili se svou univerzitou dříve, než začnou uvažovat o tom, že odejdou«.
(cik)
Třetina studentů na britských vysokých školách je z Číny. Většina dostane od vlády Číny bezúročnou půjčku, menší část stipendium. Po návratu do Číny učí na školách nebo, mimo vlastní práci, učí ostatní v kurzech. Tím mohou zaplatit ty půjčky .Dost Číňanů studuje a pracuje ve výzkumu v USA , ve Švýcarsku, v Číně ale i jinde Všichni Číńané se učí, ve škole, angličtinu, v některých oblastech ještě ruštinu a japonštinu. Na veletrhu v Brně , v Lipsku a jinde můžeme poznat jací jsou Číňané
Když si, v rychlosti nevzpomenou na vhodný výraz, někdy použijí anglické slovo.
No co, pomocní dělníci a řemeslníci jsou taky potřeba. Študovaní budou jenom boháči, tak jako za starých časů. 🙁