Zkušený politik, který upřednostňuje národní zájmy před osobními, člověk, který se velmi dobře orientuje v zahraniční a bezpečnostní politice. Tak si představují prezidenta republiky politologové, které oslovil iportaL24.
Prezidentská volba se bude konat na začátku příštího roku. Nynější hlava státu Miloš Zeman už kandidovat nemůže. Zájem o Hrad zatím projevilo více než dvě desítky kandidátů, další s oznámením kandidatury vyčkávají až na podzim.
»Prezident republiky by měl být zkušený politik, který upřednostňuje národní zájmy před osobními zájmy,« řekl politolog Oskar Krejčí. Z dosud známých kandidátů ale nevidí žádného, který by toto kritérium splňoval. »Doufám, že neostane jen při jménech, o nichž se hovoří, že ta pravá osobnost ještě přijde. Určitě jsou jich desítky, akorát do politiky se dneska nikomu nechce. Zatím je u některých kandidátů příliš mnoho fanatismu, u jiných příliš málo zkušeností,« uvedl Krejčí.
»Česká knížata, králové, prezidenti, a dokonce i protektoři to neměli snadné. Umírali dokonce i násilnou smrtí, a proto bylo pro ně důležité mít podporu někoho mocného, nejlépe ze zahraničí. Úspěch měli ti, kteří uměli získat takové garanty, že nemuseli být ani moudří a mohli být stateční a neposlušní. Existovali výjimky, ale moc jich nebylo. Nedělám si iluze, že by se v nadcházejících prezidentských volbách některý z kandidátů nebo kandidátek vzdálil tomuto formátu,« uvedl politolog Zdeněk Zbořil.
Záleží na PR agentuře
Vlastnostmi, které uvedl, podle něj oplývají všichni, o kterých se zatím jako o kandidátech mluví. »Dokonce i jejich tváře a výraz tomu odpovídají. A jak dávno říkal Oscar Wilde, od třiceti let si každý odpovídáme za svou tvář. Stejně tak lze konstatovat, že voličům, dnes tedy ještě potenciálním voličům, nevadí, a že záleží spíše jen na tom, která PR agentura je ‚udělá‘,« dodal Zbořil. Podle starého amerického filmu Ten nejlepší, a podle jeho zkušeností z posledních let, to jen málokdy trvalo déle než tři měsíce. Kritické posuzování takové osoby pak nastávalo podle Zbořila skoro okamžitě po jejím zvolení, a ještě častěji po odchodu z funkce.
Politolog Jiří Pehe je přesvědčený, že prezident republiky vzhledem k ústavnímu vymezení kompetencí by měl především být schopný reprezentovat kvalitně Českou republiku v zahraničí. »To znamená, že by to měl být člověk, který se velmi dobře vyzná v mezinárodních záležitostech, mluví výborně anglicky popřípadě další řečí, aby vedle něho nemusel stát tlumočník. Měl by to být tedy člověk, který se velmi dobře orientuje v zahraniční a bezpečnostní politice a měl by být schopen reprezentovat ČR,« řekl pro iportaL24.
Zbořil je naopak přesvědčený, že vzhledem k ekonomické i politické situaci se bude muset objevit nějaká »osobnost« z národohospodářského prostředí. »Říká se, že optimista je málo informovaný pesimista, a tak připouštím, že je možná i varianta »parašutista« – přílet někoho z neznáma. Není to fenomén jenom slovenský, jak by se někdo mohl domnívat, ale i český a československý, dokonce známý i z let před mýtickým rokem 1989,« uvedl.
Tématem bude ekonomická krize a Ukrajina
Všichni oslovení politologové se shodují v tom, že hlavními tématy prezidentské kampaně bude současná ekonomická situace a válka na Ukrajině.
»Podle všeho nastoupí sociální problémy, na které nejsme zvyklí, takže to bude téma číslo jedna, a pokud jde o snahu využít hysterické nálady, tak dalším tématem určitě bude Ukrajina,« uvedl Krejčí.
Rovněž Zbořil přepokládá, že nejdůležitějším tématem bude politicko-ekonomická krize, a to přesto, že hlava státu může tyto věci ovlivňovat jen omezeně. »Ale potřeba občanů ČR mít hlavou státu někoho, kdo bude symbolizovat degradaci úrovně řízení státu a ekonomiky, nebo představovat naději, je pochopitelná. Musí to být, jak dávno už napsal kolega Šalanda, obětní beránek nebo spasitel. Vykupitel nebo čítankový hrdina,« konstatoval.
Pehe se domnívá, že kandidáti se budou snažit voliče »falešně« přesvědčit o tom, že rozumí všemu. »To znamená, že budou mluvit o domácí politice, o ekonomické situaci atd., ale když se podíváme na ústavní pravomoci, prezident může vyvíjet určitý vliv ve většině oblastí, ale žádné reálné pravomoci, kromě zahraniční a bezpečnostní politiky, nemá. Nicméně v kampani se určitě bude mluvit o aktuálních tématech, jako je energetická krize, ekonomická krize, ale samozřejmě také konflikt na Ukrajině,« míní Pehe.
Opuštěný, ale o to víc nezávislý
A jak politologové hodnotí prezidentské období Miloše Zemana?
»Dobrý politik odevzdává zemi v lepším stavu, než ji převzal, což v tomto případě není bohužel pravda, a druhá věc, dobrý politik si připraví nástupce, což v daném případě také není pravda, mrzí mě to,« uvedl Krejčí.
Zbořil připomněl, že Zeman byl »v čele státu« více než dvě desetiletí, a to jako předseda vlády, předseda Poslanecké sněmovny a prezident. Měl ekonomické vzdělání a tomu odpovídající intelektuální orientaci. »Tak jako každý dělal rozhodnutí dobrá a dopouštěl se omylů, které dost často uměl přiznat. Byl vystaven, zejména v posledních letech, brutálním útokům, o kterých se domnívám, že dosahovaly trestě-právní síly zločinů proti státu. Zůstal věrný myšlence sociální demokracie v duchu IV. internacionály, ale ČSSD, kterou dovedl do Strakovy akademie hlavním vchodem, ho zradila jako první. Proto často zůstával sám a opuštěný, ale o to víc nezávislý a do jisté míry i svobodnější než jeho předchůdci,« uvedl.
Naopak velmi kritický je k současnému prezidentovi Pehe. Miloš Zeman v prezidentském úřadě byl podle něj pro ČR svým způsobem katastrofa. »Je to člověk, u kterého bych si těžko vůbec vzpomněl na něco pozitivního, co do úřadu vnesl, ale především České republice dělal po celou dobu svého prezidentství velmi špatné jméno v zahraničí, mezi západními spojenci, nejen svými přemrštěnými plány hrát jakousi roli mostu mezi Západem a Východem, ale i tím, jakým způsobem ČR reprezentoval,« uvedl.
Za největší favority jsou dlouhodobě považováni předseda ANO Andrej Babiš a generál Petr Pavel, ani jeden z nich zatím kandidaturu oficiálně neoznámili. Vládní koalice by chtěla najít vlastního společného kandidáta.
Celkem mají zájem o účast ve volbách více než dvě desítky kandidátů. Patří mezi ně odborový předák Josef Středula, podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina, farář a charitativní pracovník Ivo Mareš, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, senátor Marek Hilšer, komik Miloš Knor, advokátka Klára Long Slámová, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková nebo šéf hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES Jakub Olbert.
Mezi dalšími veřejně známými osobnostmi, které buď projevily zájem kandidovat, nebo o kterých jako možných uchazečích mluví média, jsou třeba bývalá rektorka Danuše Nerudová, senátor Pavel Fischer, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) nebo exministr Michael Kocáb.
S podporou KSČM jde do boje o Hrad její bývalý místopředseda Josef Skála. Další strany a hnutí oznámí své kandidáty v příštích měsících.
Jana Dubničková