Že kampaň SPD a jeho partnerů pro krajské volby vzbudila rozruch, je všeobecně známé. Výsledkem byly nejúspěšnější krajské volby v historii opozičního hnutí a také stížnost k Ústavnímu soudu (ÚS). Ta byla v tomto týdnu zamítnuta.
»V ústavní stížnosti jsme namítali, že současná judikatura týkající se přezkumu voleb (tzv. algoritmus přezkumu) je pro případy, kdy se ve volební kampani vyskytnou prvky rasistické, xenofobní a výzvy k násilí v rozporu,« napsala na síti X advokátka Pavla Krejčí, která od počátku kampaně proti vystupuje právními kroky. »Přišel mi dotaz, jak bych to rozhodnutí shrnula. Tak asi tak,že volební právo je jediná právní oblast, ve které můžete být odměněni i pokud třeba spáchate trestný čin, a to v podobě moci a volebních příspěvků. To vše s posvěcením Ústavního soudu,« přirovnala Krejčí.
SPD kandidovala ve většině krajů po boku Trikolory a strany PRO a společně získali 41 mandátů, což je o šest více než mělo hnutí Tomia Okamury doposud. Do zastupitelstev se dostalo ve dvanácti krajích, což je o tři více než v minulách volbách, navíc ve čtyřech z nich (Královéhradecký, Vysočina, Olomoucký, Moravskoslezský).
Kampaň národně-konzervativních stran byla velmi výrazná a podle některých i kontroverzní. Na jednom z plakátů je například zachycen muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili. To vše doprovází text: »Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‘chirurgové’ z dovozu.«
Krejčí a spol. kritizovali také plakát s obrázkem dvou romských chlapců s cigaretou, jenž byl spojen s heslem: »Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj’ na háku…«.
Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury byla kampaň přesně taková, jak to vyžadovala situace. »Hnutí SPD nechce, aby naše země dopadla stejně jako islamizované a a afrikanizované země západní Evropy, kde se lidé mnohdy bojí vyjít na ulici. Odmítáme Rakušanův migrační pakt z EU, který vyjednala Fialova vláda a který nám nařizuje kvóty na imigranty nebo výpalné půl milionu korun za každého nepřijatého imigranta.«
Ústavní soud v usnesení konstatoval, že stěžovatelka neuvedla konkrétní skutečnosti, které by mohly zpochybnit volbu daných kandidátů. »Krajský soud sice shledal stěžovatelčinu kritiku kampaně volební strany přiléhavou, upozornil však, že etická a morální rovina nestačí ke zpochybnění volby kandidátů. Poukázal též na to, že volební kampaň je pouze jedním z faktorů, které ovlivňují rozhodování voličů. S názorem stěžovatelky, že pro zásah soudu do volebního procesu postačuje hrubé narušení některého ústavního principu, se krajský soud neztotožnil. Volební stranu nelze tímto způsobem trestat za vedení volební kampaně,« stojí dále v usnesení.
Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné. Krejčí a spol. se přitom na soudy obraceli i před samotnými volbami. ÚS nezasáhl ani před nimi, protože k tomu nenašel procesní cestu.
(pk)
FOTO – Facebook