Předseda senátního výboru pro ozbrojené služby senátor Jack Reed a jeho řadový člen senátor Roger Wicker v deníku The Washington Post tento týden napsali článek, ve kterém se zabývají hrozbou, kterou představují nálety dronů pro národní bezpečnost USA. Podle nich se proti nim Spojené státy nedokáží nyní účinně bránit.
Senátoři Reed a Wicker v článku reagují na řadu nedávných incidentů s bezpilotními leteckými systémy, včetně narušení vzdušného prostoru v blízkosti amerických vojenských základen, útoku íránských dronů na Izrael a následků útoku v Jordánsku.
Senátoři se zabývají byrokratickými, právními a materiálními výzvami pro reakci Spojených států na tuto vyvíjející se hrozbu a doporučují několik cest a opatření ke zlepšení odolnosti USA vůči hrozbám dronů, a to i prostřednictvím výročního zákona o národní obraně.
»V loňském roce Američané s napětím sledovali, jak čínský špionážní balon o velikosti několika školních autobusů prolétl napříč Spojenými státy, než ho letectvo sestřelilo u pobřeží Jižní Karolíny. Ukázalo se, že tato událost, která se těšila velkému zájmu veřejnosti, byla jen špičkou stále většího ledovce,« uvedli senátoři, podle nichž bylo objeveno několik dalších vzdušných objektů, a nedávné zprávy naznačují, že špionážní balóny jsou jen několika z tisíců vzdušných invazí, kterým USA čelí. »Většinou se jedná o malá letadla bez pilota, která létají ve velmi malé výšce, někdy jen 100 stop nad zemí,« dodali.
Tyto systémy bezpilotních letadel podle nich představují řadu problémů: Zasahují do komerčních letových tras a bez problémů překračují jižní hranici USA. Mnohé z nich byly identifikovány při přeletech nad vojenskými základnami a jadernými zařízeními, jako je letecká základna Langley ve Virginii, Whitemanova letecká základna v Missouri a zkušební střelnice na západě Spojených států.
Příslušníci různých složek nasazení v zámoří jsou stále navíc častěji vystaveni hrozbám ze strany těchto bezposádkových systémů. »Tři američtí vojáci, kteří se letos v lednu stali terčem útoku v Jordánsku, přišli o život kvůli malému íránskému bezpilotnímu letounu. Tyto systémy se staly významným bezpečnostním problémem, proti němuž má americká armáda minimální protiopatření. Íránský útok na Izrael tento měsíc tuto hrozbu jen podtrhl,« konstatovali senátoři.
»Náš výbor se na utajených poradách i v otevřeném prostředí zabýval hrozbou, kterou představují výšková plavidla a bezpilotní letouny létající v malých výškách. Zjistili jsme řadu základních problémů, které komplikují účinnou reakci na ně,« uzavřeli.
(cik)