Kalifornii zasáhla silná bouře a záplavy, guvernér vyhlásil stav nouze

Na pobřeží Kalifornie udeřila silná bouře, která si zatím vyžádala dvě oběti, včetně asi dvouletého dítěte. Úřady v některých severních oblastech, které v minulosti zasáhly požáry, nařídily evakuace. Stát se potýká se záplavami i sesuvy půdy. Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil stav nouze, uvedl dnes server BBC News.

Dvěma oběťmi bouře je asi dvouletý chlapec, který zemřel v noci na dnešek poté, co na dům jeho rodiny spadl strom, a 19letá žena, jejíž auto ztratilo přilnavost na mokré vozovce (takzvaný aquaplaning) a narazilo do sloupu elektrického vedení, píše agentura AP.

Déšť a vítr začaly bičovat oblast Sanfranciského zálivu a okolní region ve středu a během dneška zesílily. Silné lijáky doprovází vítr o rychlosti kolem 100 kilometrů za hodinu a v okolí San Franciska v nárazech až 136 kilometrů za hodinu. Sanfranciské mezinárodní letiště zrušilo více než 70 letů.

Bombový cyklon

Bouře se během dne proměnila na takzvaný bombový cyklon. Ten vznikne ve chvíli, kdy prudce poklesne tlak v rozmezí 24 hodin, a může přinést vánice, silné bouřky či vydatné srážky. Bombové cyklony se nejčastěji vyskytují na východním pobřeží USA a Kanady, kde kvůli teplému Golfskému proudu a chladné souši vznikají optimální podmínky.

Národní meteorologická služba (NWS) vydala pro celou oblast Bay Area v severní Kalifornii výstrahu před povodněmi a vichřicemi. Bouře způsobila výpadky elektřiny, kolem 22.00 SEČ bylo v Kalifornii podle monitorovacího serveru PowerOutage 139 000 odběrných míst bez proudu.

Vlny na pobřeží okresu Santa Cruz nedaleko Sanfranciského zálivu dosahovaly výšek až 7,6 metru a zatopily domy kolem ústí potoka Soquel v přímořském městě Capitola, kde voda poničila část historického dřevěného mola.

V jižněji položeném okrese Santa Barbara úřady nařídily obyvatelům žijícím v blízkosti spálenišť po předchozích lesních požárech, aby opustili oblast. Nařízení se týká bohaté komunity Montecito, kde žijí vévoda a vévodkyně ze Sussexu, Harry a Meghan, či Oprah Winfreyová. Řada škol v severní Kalifornii dnes také přerušila vyučování, opatření se týká i 8000 žáků v San Francisku.

Přehrada v ohrožení

NWS varovala, že silný déšť ohrožuje přehradu North Fork, která během dneška místního času přeteče. Vyzvala proto všechny, kteří se nacházejí v nízko položených oblastech pod přehradou, aby se »okamžitě přesunuli na vyšší místa«.

»Předpokládáme, že aktuální série bouří bude jednou z těch nejsilnějších a nejničivějších, které na Kalifornii dopadly v posledních pěti letech,« řekla agentuře AP Nancy Wardová, ředitelka odboru záchranných složek úřadu guvernéra.

Pouhý rok poté, co Kalifornie zaznamenala jeden z nejsušších roků v historii, San Francisco v sobotu zažilo druhý nejmokřejší den za posledních 170 let. Starostka London Breedová uvedla, že město »se připravuje na válku«. Podle NWS je v současné době ohroženo nepříznivým počasím více než 105 milionů lidí v USA. Dále na východ čelí asi 30 milionů lidí velkým bouřím, které již v několika státech vyvolaly tornáda.

(jb, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Jel jsem po „Coast Highway“/“ Pacific Coast Highway “ a měli jsme nádherné počasí./L.A. to NAPA/
    Pro vnitrozemce je to úžasná podívaná, ale i oni by úžasně koukali na naše krásně zelené Československo…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy