Poslance čeká další mimořádná schůze, tentokrát k migračnímu paktu, který tuto středu schválil Evropský parlament. Schůzi iniciovali poslanci hnutí ANO, kteří pokládají nová migrační pravidla za jednu z největších chyb vlády Petra Fialy (ODS) z doby českého předsednictví v Radě EU. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) svolala mimořádnou schůzi na čtvrtek 18. dubna.
Svolání mimořádné schůze avizovali zástupci hnutí na tiskové konferenci už ve čtvrtek před začátkem jiné mimořádné schůze, která se týkala údajných korupčních kauz některých vládních stran. Člen zahraničního výboru za ANO Jaroslav Bžoch to zdůvodnil tím, že vládní koalice nedovolila téma zařadit na program aktuálního zasedání dolní parlamentní komory. »Je nehorázné, že koalice, která pod vedením Petra Fialy tento migrační pakt vyjednala v rámci jejího předsednictví v Evropské unii, tak se s námi o tom nechce bavit,« řekl poslanec novinářům. Vlády se opozice chce ptát, »jak chce postupovat, jaká má řešení, jaký dopad to bude mít na Českou republiku«. »To, že si koalice umyla ruce a snaží se od něj dát ruce pryč, je sice hezké, ale primárně je to tato vláda, která je za to zodpovědná,« uvedl Bžoch.
Migrační balíček schválili ve středu europoslanci. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) umožní účinnější ochranu vnějších hranic Evropské unie a rychlejší vyhošťování. Žádnou zemi nebude zavazovat k přijetí migrantů.
S tím nesouhlasí předseda ANO Andrej Babiš, který na síti X napsal, že pakt problém s migranty neřeší, ale naopak je do Evropy už dávno pozval. Nelegální migrace podle něj ohrožuje evropskou bezpečnost, její hodnoty i místní způsob života. Je také přesvědčen o tom, že pakt obsahuje skryté kvóty na uprchlíky. Schválená podoba paktu je podle zákonodárců ANO zradou.
Jediný, pro koho je pakt výhodný, jsou podle Babiše země, které jsou přetížené migranty, jako je Itálie, Řecko nebo Španělsko. »Rozhodně ale tento pakt není výhodný pro Českou republiku, jak se nám stávající vláda snaží namluvit. Tuto dohodu může obhajovat jen úplný šílenec, který nevidí za nejbližší roh,« prohlásil šéf ANO.
Povinné přerozdělování afrických a islámských migrantů i do ČR
K debatě o migračním paktu se poslanci sešli z podnětu ANO už koncem února. Koaliční většina tehdy po úvodní zhruba pětihodinové diskusi neumožnila schválení programu mimořádné schůze, která se tak nekonala.
»Buďte si jisti, že my vám pokoj nedáme, klidně zase svoláme další mimořádnou schůzi. Budeme vaším svědomím, protože vy ohrožujete bezpečnost této země,« uvedla tehdy směrem ke koaličním poslancům předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Premiér podle ní vyměnil národní zájmy za klid v jeho pětikoaličním projektu. »Takto podle mě vypadá zrada,« prohlásila Schillerová.
Migrační pakt kategoricky odmítá další opoziční hnutí SPD. »Schválení migračního paktu, na jehož přípravě se v Bruselu přímo podílela Fialova vládní pětikoalice a znamená povinné přerozdělování afrických a islámských migrantů i do ČR, je pro SPD zcela nepřijatelné,« uvedl předseda hnutí Tomio Okamura.
Na konečné podobě migračního a azylového paktu se vyjednávači Evropského parlamentu, španělského předsednictví a Evropské komise dohodli loni v prosinci. Česko, které mělo k tomuto kompromisu výhrady, se poté zdrželo, když dohodu v Bruselu potvrdili velvyslanci zemí EU. Česká vláda dospěla k závěru, že finální podoba paktu o migraci a azylu je pro ČR horší než ta, na níž se Česko podílelo při svém předsednictví. České ministerstvo vnitra tehdy uvedlo, že reformní kroky jsou méně ambiciózní, než Česko očekávalo, zvyšuje se administrativní zátěž a snižuje možnost efektivně bránit nelegální migraci už na vnější hranici Evropské unie.
Je možné, že obdobný scénář jako v únoru se bude opakovat i ve čtvrtek. I tentokrát obsahuje návrh programu schůze jediný bod s názvem Migrační pakt a jeho dopad na ČR.
(jad)