K hlasování o likvidačním balíčku se poslanci ani dnes nedostali

Poslanci dnes absolvovali další kolo projednávání vládního takzvaného konsolidačního balíčku v jeho závěrečném schvalování. K samotnému hlasování se podle očekávání ani dnes nedostali, pokračovat budou ve středu 11. října. Opozice také dnes podrobila vládní, podle ní daňový balíček, ostré kritice.

Koalice se opět pokusila prodloužit dobu pro jednání i po 14. hodině, stejně jako minulý pátek opozice tuto snahu vetovala.

Hned v úvodu dnešního jednání využili přednostního řečnického práva ke kritice vládních opatření místopředseda Sněmovny a ANO Karel Havlíček a předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová.

Podle Havlíčka je potřeba daňový balíček posuzovat v kontextu všech opatření. O konsolidačním balíčku by podle něj bylo možné mluvit v případě, že by vláda předložila strukturu a podrobnosti rozpočtových škrtů. »Pokud nepředložíte detail úspor, tak jakýkoli konsolidační plán je jen zbožným přáním,« prohlásil. »Už na rozpočtu (na rok) 2024 je patrné, že jste se dostali do konsolidační smyčky,« uvedl Havlíček. »Jsme v situaci, kdy predikujeme utkání po první třetině,« dodal bývalý ministr průmyslu.

Někdejší ministryně financí Schillerová poukazovala na rozbory, podle nichž opatření zahrnutá v předloze zbrzdí ekonomiku. »Pravda je taková, že daňový balíček naše hospodářství silně poškodí. A co hůř. Poškodí je v ten nejméně vhodný okamžik,« řekla. Zopakovala, že jde o největší zvýšení daní v novodobé historii.

Schillerová poukázala na to, že zatímco svět opět hledí dopředu, Česká republika sotva přešlapuje na místě stejně jako v roce 2012. »Jen hlupák opakuje své chyby,« prohlásila.

Opatření podle Schillerové navíc »roztočí kola inflace« a rozšíří šedou ekonomiku. Vládě vytkla, že porušila všechny předvolební sliby.

Obludná změť daní a odvodů

»To není konsolidační balíček, to je likvidační balíček pro Českou republiku a pro naše občany,« přidal se ke kritikům předlohy předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Z českých občanů a firem si podle něj vláda udělala dojnou krávu. Zopakoval svůj návrh vrátit balíček, který označil za »neuvěřitelný paskvil«, do druhého čtení. Zdůraznil, že podle průzkumu se balíčku obává 81 procent občanů. »Jste škodlivá nekompetentní vláda, která jde proti zájmům drtivé většina občanů České republiky,« zdůraznil Okamura, podle kterého projednávaná »obludná změť daní a odvodů« bezdůvodně vytáhne z kapes obyvatel 100 miliard korun navíc.

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) se opět pozastavila nad tím, že vláda chce zrušit daňovou výjimku na studenta, ale nechce zrušit daňovou slevu na dary politickým stranám. »Takže my budeme rušit daňové výjimky těm, kteří to opravdu potřebují,« poznamenala poslankyně. Stanjura ji na jednání rozpočtového výboru vyčetl, že změna je jen pro fyzické osoby. Vildumetzová to přiznala, zároveň uvedla, že už má připravenou legislativní změnu, aby se to týkalo i právnických osob.

Zároveň připomněla dopis, který primátoři dvaceti statutárních měst poslali všem zákonodárcům i prezidentovi republiky, v němž upozorňují na to, že daňový balíček je likvidační. Postavili se proti zvyšování daně z nemovitosti a omezování obecních příjmů zásahy do rozpočtového určení daní (RUD) a pětiprocentním snížením státního příspěvku na státní správu. Podle poslankyně na ni už nyní města doplácejí deset miliard korun ročně. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) k tomu řekl, že v dopise primátorů jsou »nesmyslné údaje« a jimi deklarovaný dopad opatření je »přehnaný«.

Vláda jednání ignorovala

Jednání proběhlo bez většího zájmu zástupců vlády, v sále kabinet reprezentoval většinou jen ministr financí. Také to opoziční poslanci kritizovali. »Vás je tady pět a půl, ministr je tady jeden,« uvedla Berenika Peštová (ANO). Její stranický kolega Patrik Nacher v této souvislosti připomněl, že daňový balíček mění 63 zákonů a kromě silniční daně zvyšuje všechny daně. »Za mě je to špatně, ministři by tady být měli,« prohlásil.

Diskuse se rozproudila poté, co ministra Stanjuru vystřídal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ten avizoval, že je ochotný diskutovat o všem.

Poslankyně Peštová poté po něm žádala vysvětlení, proč mají být řezané květy v základní 21procentní sazbě, zatímco rostliny v květináči mají podléhat snížené 15procentní sazbě. »Řezaná květina postupně v té nádobě, ve které je, schne, má poměrně omezenou životnost, kdežto kytka v tom květináči roste a většinou pak ještě může mít řekněme semena a dál se rozmnožovat,« vysvětlil Válek rozdílnou sazbu DPH. Peštová to označila za nelogické. »Ta logika, kterou jste tam našli, pro mě logikou není,« uvedla.

»Opravdu v tom máte hokej,« přidal se k ní Oldřich Černý (SPD).

Poslanci ve 14 hodin debatu ukončili. Podle jednacího řádu totiž můžou zákony ve třetím čtení projednávat pouze ve středu a v pátek vždy mezi devátou a čtrnáctou hodinou. Termín si můžou prodloužit, nesmí ho však minimálně dva kluby vetovat, což se stalo dneska i při pátečním projednávání balíčku.

Balíček je novelou šesti desítek zákonů o stovkách stran. Má podle vlády úspornými opatřeními snížit deficit státního rozpočtu a zvýšit jeho příjmy. Podle opozice je balíček pouze o zvyšování daní, může navíc způsobit růst inflace.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy