Justice může zhatit Marine Le Penové její prezidentské ambice

Průzkumy naznačují, že francouzská krajně pravicová vůdkyně Marine Le Penová je blíže k získání prezidentského úřadu než kdykoli předtím. Soudní proces, který začíná v pondělí, by ale mohl její politickou budoucnost zhatit, napsal server POLITICO.

Le Penová, její strana Národní shromáždění a dalších 26 osob – včetně současných i bývalých francouzských zákonodárců a europoslanců – jsou obviněni ze zpronevěry finančních prostředků Evropského parlamentu prostřednictvím takzvaného »systému«, který prokurátoři označili za přidělování zakázek na parlamentní asistenty osobám, jež se většinou zabývaly spíše stranickým provozem než záležitostmi Evropské unie, což je v rozporu s pravidly EU. Údajný systém se odehrával v letech 2004 až 2016. Le Penová jakékoli pochybení opakovaně popřela.

Pokud bude po dvouměsíčním procesu shledána vinnou, hrozí jí maximální trest 10 let za mřížemi a pokuta až jeden milion eur. Ačkoli je tak dlouhý trest odnětí svobody nepravděpodobný, hrozí jí také možný pětiletý zákaz kandidatury do veřejných funkcí, který by jí znemožnil kandidovat v prezidentských volbách v roce 2027.

Le Penová již uvedla, že v tomto klání plánuje kandidovat. Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že pokud by se prezidentské volby konaly dnes, mohla by Le Penová v prvním kole získat až 40 % hlasů v závislosti na tom, kdo by proti ní kandidoval. V posledním prezidentském klání získala Le Penová něco málo přes 23 procent a ve druhém kole prohrála se 41 procenty hlasů, připomněl server.

Prokurátoři ve svém prohlášení uvedli, že jim Evropský parlament sdělil, že Národní sjednocení ročně utrácelo miliony eur za poslanecké asistenty, z nichž většina zastávala klíčové funkce ve straně.

»Právníci Evropského parlamentu se domnívají, že v tomto případě utrpěl Parlament jak finanční újmu, tak újmu na pověsti,« uvedla tisková služba Parlamentu v prohlášení pro POLITICO.

Případ se týká i dalších významných osobností včetně Jean-Marie Le Pena, zakladatele strany a otce Marine Le Penové, a dalších volených funkcionářů, jako je Louis Aliot, starosta jihofrancouzského města Perpignan. Jean-Marie Le Pen, kterému je 96 let, se soudního procesu nezúčastní.

Národní sjednocení není první francouzskou stranou, která čelí obvinění ze zneužití prostředků europoslanců.

Začátkem tohoto roku byla centristickému Demokratickému hnutí (MoDem), které je součástí koalice podporující francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, kvůli podobným obviněním uložena pokuta ve výši 300 000 eur. Evropský parlament původně odhadoval ztráty z programu MoDem na 1,4 milionu eur, později však podle agentury France-Presse snížil částku na 293 000 eur.

Nejvýše postavenou osobou v kauze MoDem byl François Bayrou, první Macronův ministr spravedlnosti a jedna z prvních těžkých politických vah, která se za francouzského prezidenta postavila. Bayrou byl zproštěn viny kvůli důvodným pochybnostem, ale několik dalších stranických funkcionářů, včetně pěti bývalých europoslanců, bylo pokutováno nebo dostalo podmíněné tresty odnětí svobody.

Národní shromáždění tvrdí, že tyto případy vyplývají z kulturních rozdílů v Paříži a Bruselu, pokud jde o to, co se považuje za zaměstnance politické strany.

»Ve francouzských politických stranách je být na výplatní listině výjimkou a být dobrovolníkem je normou, ale v jiných evropských politických kulturách tomu tak není,« uvedl jeden z vrcholných představitelů Národního shromáždění, který hovořil pod podmínkou anonymity.

Ačkoli se trestní procesy v minulosti ukázaly pro některé politiky jako škodlivé, Národní shromáždění doufá, že si vezme příklad z příručky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a využije řízení ve svůj prospěch. Le Penová se sice neprodává jako Trump, ale je odhodlána udržet se v centru pozornosti po celou dobu procesu.

»Marine Le Penová bude velmi přítomná, velmi se zapojí do svého procesu a podle toho si naplánovala svůj program. Chce být u soudu v co nejvíce dnech,« uvedl vysoce postavený zákonodárce Národního shromáždění a blízký spojenec Le Penové pro POLITICO.

Dodal, že Le Penová věří, že její přítomnost by mohla ovlivnit výsledek, zejména vzhledem k její předchozí kariéře advokátky před vstupem do politiky.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Většina Francouzů si zvolila Macrona proto aby si , po navlečení žlutých vest, mohla hulákat, zapálit pár aut rozbít nějaké výklady a pod. – tedy DEOMSTROVAT a v dalších volbách si zvolili Macrona aby jim prodloužil věk odchodu do důchodu, Jen co Macron jejich požadavku vyhověl opět zajásali a pustili se do DENONSTRACÍ – hulákali , zapálili pár aut rozbili nějaké výklady a pod.
    Ve Francii je hodně nefrancouzů – Vietnamců, židů a Židů, Arabů, Turků a dalších etnik. Pokud pár osob které vyměšují, vypouštějí plyny a zapáchají může znemožnit LIDU Francie zvolit si svého prezidenta, je t.zv. prezident prezidentem pár osob které vyměšují, vypouštějí plyny a zapáchají ale není prezidrntem LIDU Francie – úkony tohoto t.zv. prezidenta jsou, z právního hledisa, neplatné.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy