Návrh důchodové reformy, který dnes představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), prolomuje hranici 65 let pro odchod do důchodu. Důchodový věk by se měl postupně dál zvyšovat podle doby dožití. Nově přiznané důchody budou podle představ ministerstva nižší. Návrh novely ministerstvo pošle ve čtvrtek do mezirezortního připomínkového řízení.
»Je tady návrh důchodové reformy, který obsahuje takové změny, abychom dokázali zajistit důstojné férové důchody pro současné důchodce, ale také pro jejich děti a vnoučata,« řekl Jurečka novinářům. Reformu podle něj nelze dále odkládat. »Odpovědný politik nemůže před tímto strkat hlavu do písku,« prohlásil ministr.
Návrh obsahuje celkem 12 opatření. Polovina z nich růst výdajů brzdí, polovina naopak vyplacenou sumu zvyšuje. »Jsme ale přesvědčeni, že je to nutné,« řekl Jurečka.
Podle návrhu by se důchodový věk měl postupně dál zvyšovat nad 65 let podle doby dožití. Stanovit se má minimální penze ve výši 20 procent průměrné mzdy.
Výpočet nových důchodů by se měl postupně snížit. Za dobu péče o děti a blízké by se měl při stanovení penze započítávat fiktivní příjem ve výši průměrné mzdy. Opatření má postupně nahradit v nových důchodech výchovné, které by zůstalo jen na třetí a další dítě. »Všichni, kteří dnes výchovné mají v důchodu, tak jim zůstane do konce života,« slíbil ministr.
Lidí, kterým je 65 let a více, se podle Jurečky navrhované změny nedotknou. Jejich důchody budou i nadále valorizovány. Lidí narozených od roku 1968 se již bude podle něj týkat pozvolná úprava jejich důchodů. U lidí, jimž je dnes nad 45 let, se bude odchod do důchodu určovat podle délky dožití. Mladších generací se budou týkat všechny změny. »Pokud jde o generace mladší čtyřiceti let, budou mít garantováno, že systém důchodů bude udržitelný a zajistí jim důchody stejně jako teď jejich rodičům a prarodičům,« uvedl ministr.
Úprava předčasných důchodů pro náročné profese by se měla doplnit dodatečně. Tento návrh by měl být hotový na přelomu letošního a příštího roku.
Vláda se snaží na důchodcích šetřit
S tím, že by vláda našla v případě předložené novely společnou řeč s opozicí, lze jen těžko počítat. Podle místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Lucie Šafránkové (SPD) je chybou, že ministr svůj návrh nekonzultoval s opozicí. »Důchodová reforma jako taková je potřeba, důležité ale je, aby se na ni dohodlo celé politické spektrum,« uvedla v reakci na Jurečkův návrh v České televizi. Jinak totiž podle ní hrozí, že vláda, která nastoupí po příštích volbách, může celou reformu zrušit. Hnutí podle Šafránkové v žádném případě nesouhlasí se zvyšováním věku odchodu do důchodu a se zpomalením růstu důchodů. »Hranice 65 let pro odchod do důchodu je pro SPD nepřekročitelná,« uvedl již dříve předseda hnutí Tomio Okamura.
»Vláda se snaží na důchodcích šetřit tím, že zvyšuje věk odchodu do důchodu,« reagoval na návrh člen sociálního výboru Aleš Juchelka (ANO). Také podle ANO by měl být věk odchodu do důchodu navázán na věk dožití ve zdraví. Juchelkovi v návrhu reformy také chybí výčet náročných profesí.
Výdaje na důchody prudce rostou. V příštím roce by měly tvořit téměř třetinu všech výdajů státu. Na penzích by se mělo vyplatit přes 700 miliard korun, vybere se na ně ale asi kolem 660 miliard. Letos za první tři čtvrtletí deficit přesáhl 58 miliard korun. Podle oslovovaných ekonomů a expertů je beze změn systém neudržitelný.
Po připomínkách by měla důchodovou novelu dostat podle ministra na přelomu roku vláda. Projednávání ve Sněmovně by pak mohlo skončit do konce července. Poté se začnou reformou zabývat senátoři a po nich by měl zákon k podpisu dostat prezident. Změny by měly začít platit postupně od roku 2025.
(jad)