Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme – Praha si připomene poslední boj sedmi parašutistů

Zítra to bude 80 let od posledního boje sedmi československých parašutistů čelících v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici stonásobné přesile nacistů. Hlavní město si jejich hrdinný boj připomene několika akcemi.

»Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!« – to byla poslední slova parašutistů, která zazněla z krypty chrámu. Sedm statečných proti osmi stovkám nacistů se samopaly a ručními granáty. Uplynuly tři týdny, co stateční výsadkáři v čele s Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem provedli úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha – muže, který se »proslavil« mj. i svým »konečným řešením« židovské otázky a snahou zlikvidovat český národ. Parašutisté si raději po sedmihodinovém boji sami sáhli na život, než aby padli do rukou nepřítele živí.

Parašutisté se v kostele ukryli na základě kontaktů domácího odboje. Jako první se do kostela přesunul jen den po atentátu, 28. května, Jaroslav Švarc z výsadku Tin, kterého následoval Kubiš (Anthropoid) a Josef Valčík (Silver A), potom dvojice z výsadku Bioscop Josef Bublík s Janem Hrubým, a také velitel Out Distance Adolf Opálka. Jako poslední se kaplanovi Vladimíru Petřkovi představil 1. června Gabčík (Anthropoid). Zbývající z pražské osmičky parašutistů, Karel Čurda (Out Distance), své přátele 16. června 1942 udal. Právě jej přivedli nacisté k otvoru do krypty a on tím směrem zavolal: »Kamarádi, vzdejte se! Nic se vám nestane! Mně se také nic nestalo.« Parašutisté zareagovali palbou a oním výše zmíněným výrokem o tom, že Češi se nikdy nevzdají. Ačkoli nakonec v bezvýchodné situaci zvolili dobrovolnou smrt, jejich předešlý čin vešel do dějin II. světové války a stal se symbolem odporu proti zvůli.

Již dnes večer si jejich statečnost mohou připomenout zájemci při veřejném promítání slavného filmu Jiřího Sequense Atentát na Karlově náměstí. Zítra bude následovat hlavní program, který připravila Československá obec legionářská ve spolupráci s Městskou částí Praha 2. V devět hodin seskočí armádní výsadkáři nad Prahou a doskočí do Zítkových sadů. Od půl jedenácté pak začne v Resslově ulici oficiální pietní akt, při kterém budou před okénko krypty a nad ní umístěnou pamětní deskou položeny věnce a kytice. Na přilehlém Karlově náměstí bude probíhat celodenní program plný vojenské historie, zaměřený zvláště na přípravu a vybavení parašutistů pro zvláštní úkoly, ale i československé pozemní jednotky ve Velké Británii. Od dvanácti hodin pak budou ve dvou blocích následovat komentované ukázky výcviku, operačního materiálu i nácviku útoku na automobil, jak se na něj připravovali členové skupiny Anthropoid. Uzpůsobení části tréninku parašutistů si na několika stanovištích budou moci vyzkoušet i ti nejmenší návštěvníci.

Připomínka hnědého nebezpečí

Od 13 hodin uctí před chrámem Cyrila Metoděje památku i strany Domov a Česká Suverenita za účasti expremiéra a potenciálního kandidáta na prezidenta ČR Jiřího Paroubka. »Doba Protektorátu by nám měla být výstrahou pro současné fašizování společnosti. Uctění památky padlých parašutistů je i připomínkou hnědého nebezpečí, které se plíživě zmocnilo v zmocnilo většiny zemí Evropy. Jsme dnes dostatečně bdělí, nebo konzumně zaslepení?« uvádí strana Domov v tiskové zprávě. »Hrdinství československých parašutistů je třeba si stále připomínat, aby si i naše dnešní mladá generace uvědomila, že za suverenitu naší vlasti pokládaly životy tisíce občanů naší země. Abychom my mohli žít, oni museli zemřít. Proto jim jdeme opět poděkovat,« připojil Paroubek. Kromě něj budou hlavními řečníky Eva Novotná z NE ZÁKLADNÁM, předseda strany Domov David Tygr Ploc a Luděk Růžička, šéf strany Domov Vysočina.

Již od 12 hodin u Pomníku v Parku v Technické ulici na Praze 6 pořádá pietní akt k uctění československých válečných parašutistů a jejich spolupracovníků z druhého domácího odboje Český svaz bojovníků za svobodu spolu s dalšími třemi protifašistickými organizacemi. Chybět nebude kladení věnců a květinových darů, přihlášení hosté připojí své projevy v rámci výročí významného činu.

Po něm došlo v roce 1942 k vyhlášení stanného práva a velkým raziím na celém území, včetně akcí masové odvety. Okupanti vypálili 10. června obec Lidice, o dva týdny později potkal stejný osud také osadu Ležáky.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy