»Nemůžeme to, co naši předci vybojovali, takto lehce zaprodat,« kritizuje situaci v českém zdravotnictví, ale nejen v něm, praktická lékařka, zastupitelka Jihočeského kraje a města Soběslav Kateřina Jirousová (STAČILO!). Pokud se nejpozději do jara nezmění naše vláda a neodejde ministr Vlastimil Válek (TOP 09), nepohneme se podle ní z místa. Nejpalčivější problémy našeho zdravotnictví pojmenovala v aktuálním rozhovoru pro iportaL24.cz.
Jak velkým problémem je z lékařského pohledu migrace? Hrozí problémy, které jsme tady dosud neměli?
Neřízená migrace, a tím pádem i migrační pakt jsou samozřejmě problémem. A dokonce bych řekla dost velikým problémem. Nejen, že stoupá kriminalita, na našem území se pohybují lidé, o kterých vůbec nevíme, odkud pocházejí a co zde »hledají«, ale mnozí z nich se ani nechtějí přizpůsobit naší kultuře, našemu myšlení, nerespektují nás jako národ a nerespektují ani naši historii, naši řeč. Z pohledu mého, jako lékaře, musím také zmínit, že tato migrace působí i zdravotní rizika. Je nutné si uvědomit, že na našem území jsou přítomny osoby, o kterých nemáme ani tušení, jakými chorobami trpí, zda vůbec vědí, že nějakou nemoc mají, zda jsou nemocní s příznaky nebo bez – tedy jsou bacilonosiči. To je velmi nebezpečné. A zda vůbec někdy a proti něčemu byly očkovány, a ani nemůžeme spolehlivě říci, kolik takových osob je, zda jich bude přibývat, zda dodržují alespoň základní hygienické návyky, zda v případě obtíží vyhledají lékařskou pomoc a zda jsou vůbec ochotni se léčit. Tím ohrožují nejen sebe, ale také nás. Nejsem rasista ani přehnaný nacionalista, ale domnívám se, že každý stát, každý národ, by měl mít alespoň nějaký pud sebezáchovy a národní hrdost. Nemůžeme přeci vše, co naši předci vybojovali, takto lehce zaprodat.
Velkým problémem, kterému zdravotnictví – a zejména pacienti – čelí, je, a to se mnou budete souhlasit, nedostatek určitých léků. Kde je příčina tohoto stavu?
Ta příčina je zcela evidentní. Může za to fakt, že se naše vláda podřídila farmabyznysu. Jedna věc je nenasytnost farmaceutických firem, druhou pak to, že jsou ovládány výhradně ze zahraniční. Pryč je doba, kdy bývalé Československo bylo špičkou ve výzkumu a výrobě léků. Dnešní doba je tristní. Současná Česká republika si neumí vyrobit vůbec nic – ani jediný lék, ani jedinou vakcínu, ani zdravotnické potřeby. Všechno musíme dovážet ze zahraničí. Jsme zcela odkázáni na vůli velkých států EU – co nám dovolí, co nám pošlou, co nám řeknou – a my za tuto almužnu doslova skáčeme, jak oni pískají. A kdo si na toto dovolí byť jen upozornit, tak je dezinformátor nebo dokonce Foltýnova svině.
Ale zpět k těm lékům. Víte, co je na tom všem nejhorší? Že nedostatek léků už v dnešní době ani nikoho nepřekvapí! Naopak velkým překvapením je, pokud seženete přesně ten lék, který vám byl předepsán, a tudíž lékárníci nemusejí hledat náhradu či telefonovat lékaři, aby »vymyslel« jiný lék, podobný tomu původním. Někdy totiž není k sehnání ani žádné generikum či daná léková forma – například kapky nebo sirup. A pokud už lék je, tak leckdy bývá v omezeném množství, takže i my lékaři jsme limitováni počtem balení, které můžeme předepsat. Příkladem je inhalační lék Ventolin inhaler.
A zkušenosti má nejeden pacient a lékař i s tím, že lék mají jen v některých lékárnách. V ten moment následuje celodenní obvolávání jednotlivých lékáren, než najdete tu, kde uspějete. Pak si lék musíte zamluvit, což se mi naposledy stalo u Exacylu.
Vládní strany občas otevřou téma, které by podle nich mohlo být finanční injekcí pro naše zdravotnictví. Je to otázka tzv. nadstandardní péče. Schvalujete tento nápad?
To je typická rétorika asociální pravice. V této souvislosti bych ráda zmínila téma, které se hojně probírá v poslední době. Lidem zvýšíme platbu na zdravotní pojištění plus ještě nastavíme doplatky na zdravotnictví právě formou nadstandardů, na druhé straně sami sobě náklady nezvýšíme, zato si přidáme 6,9 procenta na platech? To je absolutní papalášství, a ještě pak slyšíme, že chtějí dýchat s lidmi. To už se jim vysmívají?
Navíc si nedělají problémy ani s právními náležitostmi, kdy vnímáme v mnoha sférách ataky na náš nejvyšší právní dokument, tedy na Ústavu České republiky. Ve zdravotnictví je takovým útokem právě otázka přenesení nákladů zdravotní péče na občany a zrušení principu solidarity, jelikož právě Ústavou ČR je garantován nárok na bezplatnou lékařskou péči, její dostupnost a kvalitu. Zdravotnictví není byznys a nesmí se jím ani stát. Člověk si totiž sám nezvolí, jestli onemocní, nebo bude zdráv – a v případě, že je nemocný, ho za to budeme ještě trestat!?
Navíc když už něco v životě hodláme zobchodovat, pak to musí mít i všechny atributy. Každý prodává něco, co je nablýskané a vypiplané. Současné české zdravotnictví ale rozhodně blyštivé není. Však si vezměte všechny problémy, s nimiž se potýká – nedostatek lékařů i zdravotnického personálu, jejich odliv do zahraničí, dlouhé čekací lhůty na vyšetření a na operace, opakované protesty lékařů za adekvátně nárokované mzdy, porušování zákoníku práce vlivem přesčasů, do toho všeho neskutečná a nekonečná administrativa – když to přeženu, je lépe mít o pacientovi něco napsáno v počítači, než ho mít poctivě vyšetřeného. Lékaři v nemocnicích jsou vyčerpání, frustrovaní a špatně placení, na druhé straně tu máme zbytečný přebytek zdravotních pojišťoven, které si stejně nekonkurují a jejich ředitel a manažeři mají naprosto nadstandardní platy. A připomínám i farmaceutický byznys, o němž jsme se již bavili. Jako nadstandard tedy vnímám, kdyby ministr zdravotnictví a jeho pohůnkové dělali práci, jak mají.
Jsem pro, aby v případě, kdyby vše fungovalo, jak má, jsme zvolili například německý model, kde funguje daňové uznání motivující bonitnější příjmové skupiny k vyšší platbě na zdravotní pojištění. Proč ne. Ale nikdy se doplatek ve zdravotnictví nesmí projevit dostupností léčebných postupů či léčiv. Jiná věc už je například možnost vybrat si větší pokoj nebo příchuť jogurtu.
Kritizovala jste ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Co mu nejvíce vyčítáte? A našla byste na jeho práci naopak i něco pozitivního?
Od počátku, kdy působí ve funkci, neudělal tento nekompetentní ministr jediný správný krok. Nevyřešil žádný z problémů, který se na jeho ministerstvo valil. A nehodlám ho omlouvat nezkušeností s vrcholnou politikou, protože pokud se někdo uchází o takto významný post, kdy má rozhodovat o životě nás všech, tak se má prvně seznámit s problémy, jimž bude muset čelit.
Když pominu, že se ukázal jako naprosto neschopný manažer, tak musím v prvé řadě kritizovat jeho nekolegialitu a hlavně neskutečnou dezorientaci, co se potřeb zdravotnictví u nás týče. Koneckonců jsem vám všechny klíčové problémy, které nás trápí, vyjmenovala v předchozí odpovědi. Tady se omezím jen na jedno konstatování, které nevím, jestli připsat panu Válkovi k dobru, ale je fakt, že »schopnějšího« ministra bychom v této vládě, bohužel, hledali jen těžko. Zdá se mi, že soutěží o to, kdo je horší, a trpí tím náš stát a naši občané.
Zcela aktuálním tématem je nová úhradová vyhláška, která znevýhodňuje ambulantní specialisty a praktické lékaře. Úhrady nerostou s dynamikou růstu cen. Úhrady neodpovídají reálným nákladům a mnohdy jimi nejsou lékaři ani schopni pokrýt rostoucí náklady na provoz praxí. Neodpovídají ani oprávněným požadavkům na osobní náklady. Co mi vadí ještě více než tento »Válkův standard« – zpackaná vyhláška, je jeho neochota jednat a nechat si připomínkovat úhradovou vyhlášku od mnohem kompetentnějších a schopnějších, než je on a celý jeho tým – od České lékařské komory.
Úhradová vyhláška pro rok 2025 bude mít pro některé lékařské praxe devastující ekonomické dopady. Navýšení nominálních úhrad o 0-2 % nebo dokonce meziroční pokles úhrad v situaci, kdy ambulantním lékařům nikdo nekompenzoval dvoucifernou míru inflace z uplynulých let (15,1 % v roce 2022 a 10,7 % v roce 2023), je skutečně plivnutím do tváře lidem, lékařům, jejichž posláním je záchrana lidských životů. Praktičtí lékaři nakonec svůj protest, plánovaný na konec října, kdy mělo dojít na dva dny k uzavření ordinací, odvolali. Neznamená to ovšem, že praktici s úhradovou vyhláškou souhlasí a že by nemohli protestní akci zopakovat.
Ministr Válek navíc také lže. V prosinci 2023 lékaři ukončili protestní akci poté, co tento ministr podepsal závazek o navýšení platů lékařů. Nyní prohlásil jednání o platech lékařů a zdravotníků za ukončená. Vláda tedy nesplní tyto závazky. Jediné, co tak mají v současnosti nemocniční lékaři snad garantované, je navýšení platů ve veřejném sektoru o 1400 Kč – tak jako všichni ostatní pracovníci. A znovu bych k tomu dala na misky vah zvýšení platů předních politiků o 6,9 procenta…
Blíží se Vánoce. Kdybyste mohla mít, čistě hypoteticky, přání k Ježíškovi pro české zdravotnictví, co byste uvedla?
Přála bych si, aby se kvalita i úroveň poskytované péče stále zvyšovala. Aby stále více byla využívána moderní zdravotnická technika a diagnostika, abychom byli schopni nakupovat tyto přístroje a vybavovat jimi nemocnice a ordinace. Aby také byl dostatečně kvalifikovaný personál, který by tyto stroje obsluhoval, a aby nám špičkově vzdělaní lékaři neodcházeli za lepšími podmínkami do zahraničí. Vidíme, že nutností je alespoň bazální soběstačnost ve výrobě léků, léčiv a zdravotnického materiálu. Nemůžeme se spoléhat, jak jsme se již přesvědčili, na »pomoc« jiných států. Chtěla bych, aby dostupná zdravotní péče byla skutečně naplněným pojmem, aby nebyly dlouhé čekací doby na vyšetření, aby nezanikaly menší lékárny v obcích a zisky pak neměly pouze velké řetězce, mnohdy zahraniční. Je toho spousta, co by se mělo změnit. V první řadě se musí nejpozději na jaře příštího roku změnit ministr a celá vláda!
Petr Kojzar
Demisi!