Jednoduché omáčky potěší aneb Recepty pro všechny mlsné jazýčky. Znáte je?

Věřte tomu. Každý, kdo »omajdu« má opravdu rád, a je nás většina, si může užít dobré chuti, byť v omáčce chybí maso. Stačí jí přelít rýži, těstoviny, brambory nebo poctivý kynutý či doma udělaný bramborový knedlík. Potěší každého, nejen toho, kdo má hlouběji do kapsy. Navíc omáčky, které vaší pozornosti nabízíme, připravíte rychle (do 30 minut) a radost udělají i vegetariánům. Což nikterak nevylučuje možnost jejich použití i k pokrmům připraveným z masa.

Tak třeba slovenská bílá omáčka. Je nejen jednoduchá, ale i překvapivě dobrá. Dvě středně velké cibule drobně nakrájejte a dozlatova osmažte na lžíci sádla. Okořeňte lžičkou drceného kmínu a lžičkou sladké mleté papriky, promíchejte a hned přidejte lžíci hladké mouky. Zalijte dvěma hrnky horké vody a důkladně promíchejte. Máte-li po ruce jednoduchý zeleninový vývar z kořenové zeleniny místo vody použijte právě ten. Jinak přidejte kostku zeleninového bujónu. Nechte krátce povařit, přidejte francouzskou mraženou zeleninovou směs (asi tři hrnky), za občasného míchání na malém ohni povařte asi 20 minut. Nakonec přidejte hrnek sterilovaného hrášku, lžíci kečupu nebo rajského protlaku, prohřejte, osolte a opepřete. Výborné na těstoviny, rýži nebo knedlík. A přidáte-li jemně pokrájenou chilli papričku jako ozdobu, ještě dlouho se vám bude o této omáčce zdát…

Brokolicová

Až do dnešního dne jste možná neměli rádi brokolici, ale brokolicová omáčka váš názor na ni může změnit. Asi 500 g brokolice rozdělte na růžičky, omyjte je pod tekoucí vodou a vložte do kastrolu. Zalijte ji zhruba pěti hrnky zeleninového vývaru, přidejte špetku bazalky, pepř, sůl, vše povařte asi 20 minut. V kastrůlku zahřejte hrnek smetany ke šlehání (nevařte) a v ní rozpusťte dvě kostky smetanového taveného sýra. Pokud se vám to nedaří, nevadí. Smetanu i zbytky nerozpuštěného sýra přidejte k brokolici a na velmi mírném ohni zahřívejte (za stálého míchání) tak dlouho, až se sýr rozpustí. Omáčka je řídká? Zahustěte ji jíškou z polohrubé mouky. Těstoviny, kterými omáčku přelijete, vám budou báječnou odměnou za snahu.

Cibulová

Poctivá cibulová omáčka je výborná na »obyčejnou« bramborovou kaši, na rýži anebo na rané brambory. Na sádle či oleji zpěňte jemně nakrájenou nebo hrubě nastrouhanou cibuli (dvě středně velké cibule stačí); když trochu změkne, přidejte jeden a půl lžíce hladké mouky a za stálého míchání připravte zlatavou cibulovou jíšku. Tu zalijte dvěma hrnky vody nebo (lépe) zeleninového vývaru a asi 20 minut za občasného míchání povařte. Opepřete, osolte. Máte-li k ruce tyčový mixér, omáčku rozmixujte, aby byla hladká. Nakonec můžete přidat (ale nemusíte) půl hrnku smetany na vaření. Jen prohřejte. »Masožravcům« doporučujeme přelít omáčkou vařené maso.

Křenová

Křenová omáčka je báječná. Houskový knedlík či brambory jsou dobrou přílohou, použít ji můžete i na plátky prohřátého uzeného masa. Na lžíci másla osmažte jemně pokrájenou cibulku, zasypte ji hladkou moukou a připravte cibulovou jíšku. Zalijte ji zprvu dvěma hrnky zeleninového vývaru, přidejte hrnek mléka a povařte za občasného míchání asi 15 minut, aby cibulka změkla. Připravený základ můžete rozmixovat ponorným mixérem, ne každý má rád, když v omáčce jsou kousky cibule. Přidejte hrnek smetany na vaření, osolte, opepřete, prohřejte a nakonec (podle chuti) přidejte čerstvě nastrouhaný křen. Ten už nevařte!

Křenová omáčka s rybízem opravdu potěší. Čtyři lžíce rybízové zavařeniny promíchejte se stejným množstvím čerstvě strouhaného křenu, lžící cukru, lžíci plnotučné hořčice, a 100 ml suchého červeného vína. Zahustěte strouhankou. Nechte odpočinout v chladu asi 60 minut, poté zahřejte na mírném ohni nebo v mikrovlnce a podávejte. Maso? Proč ne, je-li vařené, jako příloha postačí rýže, knedlík i brambor. Jemně pokrájená petrželka a navíc na každou porci trochu jemně usekané chilli papričky, dodá omáčce »šmrnc«. Chcete-li jí více, při prohřívání přidejte zeleninový vývar.

Koprová

Koprová omáčka s knedlíkem nebo s vařeným bramborem, to je klasika, kterou neodmítejte. Ze lžíce sádla a dvou lžic hladké mouky připravte světlou jíšku, zalijte ji zeleninovým vývarem, během 20 minut vaření důkladně míchejte, poté přidejte (podle chuti) ocet, cukr, osolte, přidejte špetku strouhaného muškátového oříšku, krátce povařte a poté přeceďte. Přidejte hrnek mléka nebo smetany na vaření, zahřejte a nakonec přidejte čerstvý, jemně pokrájený kopr. Nevařte! Jen prohřejte! Dosolte a podávejte. Jemné chuti dodá žloutek rozšlehaný ve smetaně.

Všechny jednoduché omáčky, až na výjimky, mají společný základ. Tuk mouku, případně jemně pokrájenou cibulku, masový či zeleninový vývar. Z tuku, mouky a případně i cibulky připravte světlou jíšku, do které za stálého míchání přilívejte postupně studený vývar (zeleninový či masový). Když je jíška s vývarem hladká, přidejte teplo a povařte za stálého míchání asi 20 minut. A poté ochucujte.

Například česnekem. Do základu přidejte prolisovaný česnek utřený se solí; tři čtyři stroužky stačí. Přidejte špetku pepře, na špičku nože strouhaný muškátový oříšek, krátce zavařte. S vařeným bramborem to nemá chybu.

Rajská

Jednoduchou klasiku připravíte z výše uvedeného základu, do nějž přidejte čtyři lžíce rajského protlaku, cukr, sůl a pepř, případně i pár kapek citrónové šťávy, zavařte a podávejte. S knedlíkem? Ano! A pokud vám doma »zahálí« perník na strouhání, a máte rádi hustější omáčky, přidejte ho do omáčky.

Kari omáčka

Kari omáčka je vhodná na rýži, ale i na opečené kousky kuřecího masa. Do základu s vývarem přidejte jedno oloupané, na malé kostičky nakrájené (či snad lépe – nastrouhané) jablko, krátce povařte, přidejte lžičku kari koření a dvě tři minuty povařte. Nakonec přidejte smetanu na vaření. Jen prohřejte!

Jednoduché omáčky jsou nejen levné, ale především dobré!

Jiří Janouškovec

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy