Jednání o programu schůze provázela hádka Babiše a zástupců koalice

Více než 26 hodin od začátku řádné zářijové schůze poslanci schválili její program. Jejím prvním a hlavním bodem je vládní daňový balíček, který opozice odmítá. Jeho projednávání oddalovala předkládáním desítek návrhů na změnu programu schůze. Balíček je ve druhém čtení, kdy mohou poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Opozice jich hodlá předložit na sedm desítek.

Vzhledem k tomu, že jde o řádnou schůzi, mohli poslanci navrhovat změny jejího programu. Toho také zástupci opozice v plné míře využili. Debata o programu zabrala téměř sedmnáct hodin čistého času. Hodinu pak hlasovali o předložených návrzích na změnu pořadu schůze.

Návrhy na změny poslanci přinášeli už od včerejší čtrnácté hodiny, kdy byla schůze zahájená. Žádný z pozměňovacích návrhů předložených opozičními poslanci koalice nepodpořila, na program schůze se tudíž nedostaly.

Většina poslanců se ve svém vystoupení věnovala kritice současné vlády. Hned v úvodu schůze si na více než šest hodin vzal slovo předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Současnou vládu označil za neschopnou a lidem nepomáhající. »Je to nejhorší a nejprolhanější vláda v historii,« uvedl expremiér. Kabinetu vytkl, že neudělal nic proti inflaci. »Lidé jsou naštvaní, protože jste lhali a stále lžete,« prohlásil Babiš. Vládní daňový balíček označil za »úplné peklo«. »Vy z těch lidí děláte pitomce,« dodal. Program schůze navrhl rozšířit o celkem osm bodů. Týkaly se pražské korupční kauzy Dozimetr, ekonomické diplomacie, klientelismu ve sportu, rozpočtu na školství a učitelských platů, výdajů vlády ve prospěch médií, programu vlády na příští dva roky či odvolání ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Dnes k nim přidal také bod na zrušení koncesionářských poplatků, které vláda plánuje zvýšit. V této souvislosti Babiš obvinil vládní tábor z uplácení dvojice veřejnoprávních médií. Mluvil o nové totalitě. »Veřejnoprávní média jsou součástí nové totality,« uvedl. Jeho vystoupení vyvolalo ostrou hádku. »Pokud nastane totalita, tak až se dostanete k moci,« reagoval místopředseda Sněmovny za Jan Bartošek (KDU-ČSL). »Jak jste směšný. Ani sám tomu nevěříte,« reagoval šéf hnutí ANO.

Rozčílilo ho také vystoupení ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN). »Pokud někdo lže, krade a podvádí a média napíšou, že lže, krade a podvádí, není to projev totality,« uvedl ministr. Babiš ho poté nazval nulou a parazitem. »Tahle nula, co tam sedí na konci, proč tu vystupuje tenhle zbytečný ministr, tenhle parazit? Kdo ho zvolil? Nikdo ho nezvolil. Co vy tu vystupujete? Nedostal jste ani jeden hlas, tak zalezte do díry,« rozčílil se Babiš.

Nynější vláda je prokazatelně nejhorší vládou v Evropě

Předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová žádala, aby se Sněmovna přednostně věnovala »rozpočtovému chaosu ministra financí Zbyňka Stanjury« a »kapitulaci na slib úspor«. »Zvýšení daní jste naplnili do puntíku, s chirurgickou přesností. Na slib úspor na dotacích a na provozu jste kapitulovali,« uvedla.

Projev předsedy SPD Tomia Okamury zabral asi dvě hodiny. Vládu kritizoval za »okrádání« penzistů a zároveň za růst státního dluhu. Volal po předčasných volbách. Následně navrhl, aby se Sněmovna přednostně zabývala devíti novelami, které předložili poslanci SPD. »Nechceme, aby na programu schůze bylo zvyšování daní všem českým občanům a všem firmám,« zdůvodnil Okamura snahy o předřazení jiných bodů, než je sporný vládní konsolidační balíček. »Fialova vláda je prokazatelně nejhorší vládou v Evropě vůbec,« prohlásil. Chtěl, aby Sněmovna přednostně projednala například zestátnění exekutorů, zdanění dividend převáděných do ciziny, rozšíření práva bránit se zbraní, zvýšení minimálního důchodu, snížení zdanění menších firem a ústavní zakotvení práva na hotovostní placení.

Předseda poslanců SPD Radim Fiala chtěl zařadit nový bod týkající se cen energií.

Místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (ANO) se zaměřila na čerpání evropských fondů. »My tady řešíme v podstatě každou korunu jako správní hospodáři s kontrolou nad hospodařením vlády, ale to, že nám tady unikají miliardy z evropských fondů v podstatě kromě mě asi nikoho v Poslanecké sněmovně moc nezajímá,« uvedla. Navrhla proto, aby se poslanci nad rámec věnovali nedostatečnému čerpání peněz z evropských fondů.

Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) se opřel do hospodářské politiky vlády, která je podle něj »otloukánkem«. Navrhl zařadit do programu hned čtyři nové body k dotacím, cenám energií a k financování ministerstva dopravy a výzkumu.

Hned několik opozičních poslanců poté navrhlo zařazení nového bodu, v němž by se Sněmovna zabývala plánovaným pořízením amerických vojenských letounů F-35.

Dochází k demontáži institutu interpelací

Opoziční poslanci chtěli doplnit pořad jednání také o body související se situací ve zdravotnictví, především s nedostatkem léků. Poslankyně ANO Andrea Babišová chtěla řešit situaci v Institutu klinické a experimentální medicíny. Navrhovali také řešit situaci na pracovních úřadech. Jana Pastuchová (ANO) chtěla, aby se Sněmovna zabývala financováním sociálních služeb.

Jiří Mašek (ANO) navrhoval, aby se Sněmovna zabývala ukrajinskými občany, kteří podléhají branné povinnosti ve svojí zemi. Tomuto tématu se chtěli věnovat i další jeho straničtí kolegové.

Patrik Nacher (ANO) dnes kritizoval vládní koalici za to, že ruší pravidelné čtvrteční interpelace. Připomněl, že z 32 dnů, které byly v tomto volebním období vyčleněny na interpelace jich ve skutečnosti proběhlo pouze 17. »Vy jste polovinu dní, kdy měly být interpelace zrušili,« vytkl vládě a navrhoval, aby se Sněmovna touto otázkou zabývala. Se stejným problémem vystoupil také jeho stranický kolega Radek Vondráček. »Dochází k demontáži takového demokratického principu jako jsou interpelace,« prohlásil. »Je to něco nehorázné,« dodal.

Marek Novák (ANO) chtěl projednat údajný střet zájmů ministra vnitra a šéfa STAN Víta Rakušana v pražské korupční kauze Dozimetr nebo volný prodej návykové látky kratom.

Tento návrh stejně jako desítky dalších koalice zazdila a po odhlasování programu se poslanci konečně dostali k projednávání vládního tzv. konsolidačního balíčku. I dnes je čeká delší jednání. Na návrh předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Aleše Dufka si odhlasovali, že mohou jednat po 19. i 21. hodině. O půlnoci pravděpodobně jednání přeruší a pokračovat budou ve čtvrtek ráno na mimořádné schůzi, kterou ke konsolidačnímu balíčku svolala předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy