Jednání Fica s Putinem: řeč prý padla i na situaci na bojišti. »Je to premiér suverénní země,« reaguje česká vlastenecká scéna

Slovenský premiér Robert Fico hovořil při nedělní schůzce v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o dění na Ukrajině, situaci na bojišti, vzájemných vztazích mezi oběma zeměmi i energetice. Dnes to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, jejž citovala agentura TASS.

»Zapojili se také do diskuse o bilaterálních vztazích, které se výrazně zhoršily jednáním minulého slovenského vedení,« poznamenal mluvčí na brífinku. »Navíc se zaměřili na energetickou spolupráci a obavy o dodávky plynu. To vedlo k poměrně komplexní výměně názorů,« poznamenal.

Fico na sociální síti uvedl, že prosazuje suverénní politiku na všechny čtyři strany. Nejvyšší představitelé EU byli dle premiérových slov informováni o jeho cestě a jejím účelu už v pátek. Schůzku s Putinem označil jako reakci na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. »Ve čtvrtek mi na mou osobní otázku odpověděl, že je proti jakémukoli tranzitu plynu přes Ukrajinu na naše území,« uvedl Fico.

Slovensko zůstává jednou z mála zemí EU, které stále nakupují ruský plyn přepravovaný přes Ukrajinu. Platnost současného tranzitního režimu vyprší 31. prosince a Kyjev již oznámil plány na ukončení obchodu. Fico varoval, že pokud dojde k zastavení přepravy energie, může dojít k »vážnému sporu« s Ukrajinou.

»Ukrajinský prezident je také pro sankce proti ruskému jadernému programu. S takovými postoji Slovensko finančně poškozuje a ohrožuje výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách na Slovensku, což je nepřijatelné. Ruský prezident V. Putin potvrdil připravenost RF pokračovat v dodávkách plynu na Západ a Slovensko, což je s ohledem na postoj ukrajinského prezidenta po 1. lednu 2025 téměř nemožné,« napsal dále Fico.

Ohledně válečné situace na Ukrajině dodal, že k míru mohou napomoci i aktivity související s osmdesátým výročím konce II. světová války a vítězství nad fašismem, kde »rozhodující roli hráli Rusové, Bělorusko, Ukrajinci a další národy bývalého SSSR«.

Současná česká vládnoucí garnitura Ficův krok zkritizovala a ministr Jan Lipavský uvedl, že se »Česko nemusí plazit před masovým vrahem«. Podobně se vyjádřila také europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). »Robert Fico právě políbil prsten masovému vrahovi v Kremlu. Je to zrada a další nemravný krok, který poslouží ruským zájmům. Robert Fico je pro nás bezpečnostním rizikem,« napsala Nerudová na síti X.

Naopak česká vlastenecká scéna má pro Ficovy kroky pochopení. »Otevřeně říkám, že být premiérem této země, tak bych pozvání z Moskvy samozřejmě přijal. Stejně jako z Washingtonu, Pekingu či z Dillí. Pokud někam nejedete, tak nic nevyjednáte. Tudíž jste jako politik zcela zbytečný,« napsal na Facebooku předseda PRO Jindřich Rajchl.

»Za mě je jednání vždy cennější než konfrontace. A nevím, jak jednání dopadne, ale určitě ne hůř než patolízalská jednání o dodávkách LNG (které nám USA prodávají s několikanásobnou přirážkou a Katar už nám neprodá prý nic), nebo návštěva senilního Joea Bidena, za níž občané zaplatí stovky miliard ve šrotech F-35, a 100% přirážku za Gripeny, které nám dají Švédové kvůli tomu, že je vláda ‚rozpočtové odpovědnosti‘ nenechala předložit ani nabídku,« připojila na sociální síti předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.

Slovenská opozice a její česká ozvěna z vládních stran tvrdí, že nejprve měl Fico jednat v Kyjevě. »Ale s prezidentem Zelenským přece jednal premiér Fico už na nedávném summitu zemí EU v Bruselu a dozvěděl se nehezké věci,« upozornil expremiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. »Zelenský slovenskému premiérovi sdělil, že ruské dodávky plynu přes Ukrajinu prostě v příštím roce nebudou. A kromě toho blábolil cosi o tom, že je potřeba také uplatnit vůči Rusku sankce ve vztahu k jadernému programu. To by znamenalo, že by Slovensko neodebíralo z Ruska do svých jaderných elektráren levné a kvalitní palivo. A to by ve svých důsledcích znamenalo – jak Fico správně poznamenal – ohrožení výroby elektrické energie na Slovensku. Ne hned, ne zítra, ale po vyčerpání paliva by slovenské jaderné elektrárny musely omezit dodávky do sítě, mimo jiné také na Ukrajinu, která ze Slovenska odebírá významnou část elektrické energie. Když prý, při jednání se Zelenským v Bruselu premiér Fico sdělil, že transit ruského plynu přes slovenské území Slovensku za rok přináší 500 milionů eur, sdělil Zelenský Ficovi, že oni (tedy Ukrajina), přicházejí ve válce o víc. Je to pravda, ale jenom zčásti. Za válku na východě Ukrajiny odpovídají jak Putin, tak Zelenský a pak také generálové NATO a celá politická elita Západu, která nebyla schopna či ochotna konfliktu zabránit. Nevím, proč si teď Zelenský bere jako rukojmí slovenské obyvatelstvo. To za válku na Ukrajině nemůže a chce její ukončení,« řekl Paroubek.

Emeritní hejtman a předseda jihomoravského PRO Michal Hašek k tomu ironicky dodal, že je mu líto všech, kterým mohla prasknout cévka po zprávě o návštěvě Fica v Moskvě. »A okamžitě začal mediální štěkot o zradě, objevily se dokonce pokusy o srovnání s návštěvou Josefa Tisa u Hitlera. Zase se potvrdila stará pravda, že nejhorší ze všeho jsou trpaslíci – čím větší nula, tím větší jekot,« napsal na svém Facebooku Hašek a zkritizoval přístup Zelenského: »Slovensko primárně řeší fakt, že za 9 dnů přestane dostávat nasmlouvaný ruský plyn tranzitem přes Ukrajinu na základě ukrajinského rozhodnutí neprodloužit tranzitní dohody. Ukrajinský prezident naopak měl tento týden nabídnout Robertu Ficovi 500 mil. euro za změnu stanoviska Slovenska o podpoře vstupu Ukrajiny do NATO (prostředky měly pocházet ze zabavených ruských aktiv). Nikoho z těch, kdo se mohli pominout z jednání o plynu v Moskvě, jsem neslyšel odsoudit tuto skandální nabídku ukrajinského prezidenta, která zavání minimálně politickou korupcí. Je především věcí slovenské vlády a jejího premiéra, zda se s vědomím probíhajícího rusko-ukrajinského konfliktu vydají jednat do Moskvy s ruským prezidentem za situace, kdy hrozí Slovensku vážná hospodářská škoda. Brusel se za Slovensko, bohužel, v tomto týdnu podle dostupných zpráv nijak v otázce ukrajinského ukončení tranzitu plynu nepostavil.«

(pk)

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

  1. My jsme se od ruského plynu naštěstí odstřihli. A proto ho máme několikanásobně dražší – a původem z Ruska. To nevymyslíš!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy