Čekat na celoevropské řešení cen energií je při současném personálním obsazení evropských institucí čekání na Godota. Jediné skutečné řešení energetické a na ní zákonitě navazující i hospodářské krize, která je za dveřmi, je okamžité zrušení Green Dealu a všeho, co s tím ideologickým paskvilem souvisí, a normalizace vztahů s Ruskem. V rozhovoru pro iportaL24.cz to řekl poslanec hnutí SPD Jaroslav Foldyna.
Poslanecká sněmovna bude dnes hlasovat o vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy. Poslanci SPD se k žádosti o svolání schůze připojili. Je téměř jisté, že vláda hlasování ustojí. Co si od schůze slibujete?
V situaci, kdy vládní koalice činí kroky, které vedou ke kolapsu českých firem a které udělají z velké části občanů žebráky, je povinností opozice, pokusit se takovou vládu svrhnout. Každý vládní poslanec si pak ponese vlastní zodpovědnost za to, jak hlasoval.
Jedním z důvodů, pro který chce opozice vyslovit vládě nedůvěru, je aféra kolem kontaktů nového ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka, který ovšem už rezignoval, s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v pražském korupčním případu Dozimetr. Jak se na tuto aféru a vůbec na jmenování Mlejnka díváte?
Je to jen jeden z kamínků mozaiky, která by se mohla jmenovat »Vláda národní tragédie«. Těch průšvihů vlády pana Fialy je samozřejmě mnohem víc, i když je potřeba říci, že takhle úzké propojení vládní strany s organizovaným zločinem zde nebylo od vzniku Československa v roce 1918. Rezignace pana Mlejnka na této skutečnosti samozřejmě nemění vůbec nic a je to jen pokus o úhybný manévr. Podstatné totiž je, že takového člověka pan Rakušan do funkce vůbec kdy jmenoval a že ho, po všem, co vyšlo najevo, ještě tak dlouhou dobu ve funkci držel. Proto by měl rezignovat především pan Rakušan, vláda by měla být přestavěna a požádat sama znovu o důvěru.
Souhlasíte s návrhem, který předložil klub ANO, aby nový šéf služeb musel do funkce nastupovat s prověrkou na stupeň přísně tajné?
Souhlasím.
Co soudíte o postupu koaličních Pirátů, kteří sice vyzvali k odvolání Mlejnka, ale zároveň avizovali, že vládu při hlasování podrží?
Piráti při svém vstupu do politiky neustále mluvili o nějakých svých vznešených ideálech. Vypadá to ale, že nejvznešenějším ideálem správného piráta je jízda vládní limuzínou.
Patříte k výrazným kritikům Fialovy vlády. V jednom ze svých příspěvků na půdě Sněmovny jste uvedl, že vláda vede válku proti vlastním občanům. Jak jste to myslel?
Jak už jsem uvedl, vláda dělá systematické kroky k likvidaci českých firem a ožebračení českých občanů. To by stačilo samo o sobě. Dále ale zavádí cenzuru, chystá se přijmout novelu volebního zákona, která jí samotné, a jí spřízněným nátlakovým skupinám umožní »zfalšovat« volby, chystá se přijmout novelu zákona o České televizi, který jí umožní zcela ovládnout ČT, snaží se zatáhnout naši zem do války, do které nám nic není, nadřazuje zájmy občanů jiných zemí nad zájmy občanů vlastních… Dalo by se takto pokračovat ještě dlouho. To vše se v souhrnu jinak, než jako vyhlášení války občanům ČR, nedá nazvat.
Jak podle vás vláda zvládá současnou energetickou krizi? Je podle vás úsporný energetický tarif řešením?
Vláda zatím velmi dobře zvládla energetickou krizi vyvolat, to je ale vše. Úsporný energetický tarif, což je jenom jiný název pro novou sociální dávku, je, alespoň tak, jak jej zatím známe, směšný a urážlivý zároveň hned z několika důvodů. Zaprvé v době, kdy ceny energií už dnes dosahují mnohonásobku cen, které byly ještě před nedávnem a nadále porostou, je ta tisícikoruna, co zhruba dostane průměrná domácnost, podporou prakticky pouze symbolickou – to zvýšení cen se bude pohybovat řádově úplně jinde. Zadruhé, ty peníze vláda někde musí vzít, což znamená, že je buď vytáhne lidem z kapes jinde hned, anebo si je půjčí a vytáhne je lidem z kapes později i s úroky. Takže vláda vlastně říká: »Milí občané, pomůžeme vám tím, že vás obereme buď dnes, anebo až zítra.« A zatřetí, vláda, která cíleně vytváří z doposud samostatných, sebevědomých občanů lidi, kteří s čepicí v ruce musí jít žadonit na ouřad o dávky, je vládou, která by měla vypadnout sama od sebe co nejdřív, nebo ji občané, a to zcela oprávněně, »vynesou v zubech«.
K tomu musím dodat ještě jednu věc. Všichni ví, že nepatřím k zastáncům absolutně volného trhu, když dlouhodobě tvrdím, že například strategická odvětví, jako je energetika či vodárenství, musí být po kontrolou státu, jinak hrozí, že naopak stát bude pod kontrolou korporací, které tato odvětví ovládnou, což je ohrožením demokracie, protože občan vlastníky korporací, na rozdíl od politiků, každé čtyři roky vyměnit nemůže. Když ale slyším pana Fialu, či pana Jurečku tvrdit, že energetický trh selhal, že jej spolu opraví, tak nevěřím svým uším. Vždyť přece dlouhodobá podpora neefektivní výroby financovaná výrobou efektivní, doplněná zákazem výhodného nákupu vstupních zdrojů, tedy přesně to, co výše uvedení výtečníci dlouhodobě podporují, k ničemu jinému než ke zvyšování ceny výsledného produktu, nebo dokonce jeho nedostatku, nemůže vést. Takže trh naopak zafungoval velmi dobře.
Je podle vás potřeba čekat na celoevropské řešení snížení cen elektřiny, anebo by mělo Česko tuto situaci řešit na národní úrovni? Pokud ano, jakým způsobem?
Čekat na celoevropské řešení je při současném personálním obsazení evropských institucí čekání na Godota. Proběhnou jen další summity, konference, sní se pár tun chlebíčků, přijmou se další směrnice, a to je vše. Jediné skutečné řešení energetické a na ní zákonitě navazující i hospodářské krize, která je za dveřmi, je okamžité zrušení Green Dealu a všeho, co s tím ideologickým paskvilem souvisí, a normalizace vztahů s Ruskem. Jestli si ale někdo myslí, že tyto věci dokáží udělat političtí aktivisté a diletanti z EU, nebo snad dokonce z Fialovy vlády, kteří zvládnou maximálně tak udělat nástěnku o tom, že v zimě mrznout je správné, tak splňuje všechny podmínky pro okamžitou hospitalizaci na psychiatrii. Vždyť právě tito lidé nás do současné situace svoji dlouhodobou činností dostali.
V reakci na doporučení předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové, aby si lidé v zimě vzali svetr, jste navrhl usnesení, aby byly prostory Sněmovny vytápěny maximálně na 17 stupňů. Budete v podobných návrzích pokračovat?
Samozřejmě, když chce paní Pekarová po lidech, aby si netopili, měla by jít sama příkladem. Je to symbolický krok.
Můžete shrnout pomoc Fialova kabinetu občanům v souvislosti se zdražováním potravin, bydlení a v podstatě všeho?
Činnost této vlády se dá shrnout do několika slov: zrada, dokončení kolonizace ČR, národní tragédie.
Jak hodnotíte vývoj situace na Ukrajině a postoj české vlády k tomuto konfliktu?
Na tuto otázku je v ČR povolen pouze jediný názor, takže, protože chci dodržovat zákon, prohlašuji, že jsem s tímto názorem v souladu.
To je váš názor?
Ano.
Ale jaký je ten názor konkrétně?
To já nevím. Na to se musíte se zeptat pana Fialy, pana Lipavského, nebo pana prokurátora Stříže. Ti nejspíš určují, jaký názor je zrovna povolený.
Vy tedy nevíte, jaký to je názor?
Asi tuším, jaký byl včera, nevím ale, jaký je dnes. Každopádně jsem s ním ale v souladu. Přesněji by za mě mohl odpovědět pan Fiala nebo třeba paní Černochová, anebo možná také vrchní vládní cenzor, Klíma, nebo paní Pekarová. Těžko říct, kdo vlastně… Každopádně já jsem s jejich názory v souladu, protože kdo s nimi v souladu není, ten se dopouští trestného činu schvalování genocidy. To je přece ta naše liberální demokracie, se kterou jsme v souladu úplně všichni.
Můžete na závěr okomentovat situaci kolem Tchaj-wanu, která se vyostřila po návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Jak hodnotíte tento krok ve světle toho, že americká vládní politika uznává princip jedné Číny?
Je poměrně pravděpodobné, že se schyluje ke konfliktu mezi USA a Čínou, kdy místo Američanů budou pro změnu umírat Tchajwanci. Když to funguje na Ukrajině, proč ne na Tchaj-wanu? Nás se to opět nijak netýká a jenom musíme doufat, že nepřijdeme o pana Vystrčila, protože Česká republika by tak ztratila opravdu výjimečného politika. Podle jeho neohrožené rétoriky totiž předpokládám, že se v případě konfliktu na Twaj-wanu pan Vystrčil osobně zapojí do bojů se zbraní v ruce. A možná dokonce nebude sám, protože v poslední době u nás máme mnoho podobně neohrožených politiků…
Jana Dubničková
Ale ta odpověď na Ukrajinu je geniální a originální!
Je smutné, že zájmy české země už háji v parlamentu jen SPD .