AKTUALIZUJEME
Bývalý japonský premiér Šinzó Abe, který se stal obětí atentátu, zemřel. Informovaly o tom japonská státní televize NHK a agentura Kjódó, která se odvolává na zdroj z vládní Liberálnědemokratické strany. Abe byl před několika hodinami postřelen během politické kampaně v prefektuře Nara na západě Japonska. Politik krvácel a zkolaboval, byl převezen do nemocnice.
Abe byl nejspíše postřelen zezadu, napsala agentura Reuters s odvoláním na zdroj z vládní Liberálnědemokratické strany (LDP). Policie podle televize po incidentu zadržela dvaačtyřicetiletého muže, který je ze střelby podezřelý. Podle médií se jedná o Tecuju Jamagamiho, bývalého člena námořních sil sebeobrany, které opustil v roce 2005. Jamagami žije v prefektuře Nara a k útoku zřejmě použil podomácku vyrobenou zbraň. Motiv muže podezřelého z činu není jasný, uvedl premiér. Podezřelý řekl policii, že nebyl s expremiérem spokojený a chtěl ho zabít, uvedla o chvilku později státní televize NHK s odvoláním na své zdroje.
NHK ukázala video, na kterém Abe před nádražím pronáší předvolební projev, když se ozvou dva výstřely, po kterých je krátce zakrytý výhled a poté je vidět, jak příslušníci ochranky srážejí muže na zem. Na fotografii agentury Kjódó bylo vidět, jak Abe leží na ulici a na bílé košili má krev. Kolem něj se tísnili lidé, jeden z nich mu prováděl masáž srdce. Podle Reuters byl Abe postřelen na pravé straně krku a levé straně hrudníku.
Abe byl nejdéle sloužícím japonským premiérem. V čele vlády stál v letech 2006 až 2007 a od roku 2012 do září 2020, kdy odstoupil. O měsíc dříve ohlásil, že kvůli zdravotnímu stavu hodlá podat demisi.
Kampaň před nedělními volbami do horní komory parlamentu pozastavila všechna hlavní politická uskupení, podle místních médií je o to požádala vládnoucí strana. Japonský ministerský předseda Fumio Kišida na tiskové konferenci uvedl, že do Tokia svolal všechny členy vlády.
Politické násilí je v Japonsku, zemi s přísnými předpisy o držení zbraní, vzácné. Téměř nulová tolerance podle odborníků přispívá k mimořádně nízkému počtu trestných činů se zbraní. Mezi několik málo výjimek patří brokovnice pro lov a sport. I v tomto případě musí budoucí majitelé absolvovat kurzy a složit písemné i praktické zkoušky či psychologické vyšetření, uvedl list The Guardian.
(čtk)