Sága o tajných dohodách mezi vládou a podnikatelskou sférou v USA a o zvláštních zájmech, které se zmocňují politiky, se opět dostala na titulní stránky světových médií, když minulý měsíc padly tři americké banky.
Americký kapitál stojící za finanční hegemonií USA určuje »pravidla hry« mezinárodního kapitálového trhu. Spojené státy však ze svého postavení pouze čerpají »dividendy«, aniž by převzaly odpovídající odpovědnost.
Největší světová ekonomika po léta umožňovala kapitálu »ovládat« politiku a bránit regulaci, čímž opakovaně způsobovala finanční chaos po celém světě.
Kapitál manipuluje s regulacemi
Nedávná bankovní krize je dalším názorným příkladem pověstných »otočných dveří«, které označují pohyb vysoce postavených úředníků z vlády do byznysu a naopak.
Minulý měsíc americké regulační orgány uzavřely newyorskou banku Signature Bank. K překvapení pozorovatelů se v roce 2015, dva roky po odchodu z Kongresu, stal členem představenstva banky bývalý americký kongresman Barney Frank, který dal jméno Dodd-Frankovu zákonu.
V době, kdy byl Frank ve funkci, prosadil v Kongresu přijetí Dodd-Frankova zákona a zasazoval se o přísnější regulaci, aby se finanční krize neopakovala. Po odchodu z funkce a nástupu do představenstva společnosti Signature se začal veřejně stavět za deregulaci finančního sektoru a dokonce vyzval Demokratickou stranu, aby akceptovala lobbing ze strany Wall Street.
V případě další zkrachovalé banky Silicon Valley Bank (SVB) měl pouze jeden člen její správní rady zkušenosti s investičním bankovnictvím, zatímco ostatní byli významnými sponzory demokratů.
Hlavní příčinou amerického finančního chaosu je tedy to, že v jádru ekonomického systému stojí kapitál, který manipuluje s regulacemi a vytváří tak rizika a hrozby.
Od konce osmdesátých let minulého století Spojené státy osekávaly pravomoci finančních regulačních orgánů.
Před mezinárodní finanční krizí v roce 2008 došlo k prudkému rozvoji kombinovaných operací v americkém finančním sektoru, zatímco právní úprava s ním nedokázala držet krok, což vedlo k rychlé kumulaci finančních rizik. Nakonec krach rizikových hypoték a prasknutí realitních bublin vyvolaly vážnou celosvětovou hospodářskou krizi.
Poté byly v rámci revize americké finanční legislativy zavedeny přísnější požadavky na »systémově významné banky«, které se musely podrobit každoročním zátěžovým testům Federálního rezervního systému (FED), a to v případě bank s aktivy přesahujícími 50 miliard dolarů.
Americká vláda se však z této tvrdé lekce nepoučila. Díky lobbingu finančních institucí, jako je SVB, Trumpova administrativa v roce 2018 prosadila v Kongresu zvýšení hranice aktiv pro zátěžové testy na 250 miliard dolarů. Všechny americké banky, které regulátoři nedávno zavřeli, z nové hranice profitovaly.
Ještě bizarnější je, že chybný regulační mechanismus umožňuje bankéřům vystupovat v roli »sportovců« i »rozhodčích«.
Sanfranciský Fed jako regulátor byl příliš pomalý na to, aby odhalil problémy v SVB, zatímco její generální ředitel Gregory Becker byl dokonce ředitelem představenstva sanfranciského Fedu předtím, než banka minulý měsíc zkrachovala. A americký senátor Bernie Sanders to označil za »jeden z nejabsurdnějších aspektů krachu banky v Silicon Valley«.
Výsledek amerického finančního marasmu
Důsledkem amerického finančního marasmu je, že umožňuje kapitálu uvolnit se a vnést do světa chaos.
Ve jménu inovací se kapitál z Wall Street oddává bezohledným spekulacím a umocňuje finanční rizika, čímž vážně poškozuje reálnou ekonomiku. Hegemonie amerického kapitálu zneklidnila svět stejně jako jeho hegemonie vojenská.
V 80. a 90. letech 20. století byly hedgeové fondy součástí inovačních prvků v oblasti finančních produktů v USA. Během finanční krize v Asii v roce 1997 se tyto hedgeové fondy postaraly o velké finanční zvraty a shrábly bohatství z Thajska, Indonésie a Jižní Koreje.
Se stažením velkého množství mezinárodního kapitálu praskaly jedna po druhé hospodářské bubliny zemí jihovýchodní Asie, a tím byl vážně zasažen jejich hospodářský rozvoj.
Před mezinárodní finanční krizí v roce 2008 se některé ratingové agentury vydávaly za »autoritativní« a »spravedlivé« strážce amerického finančního trhu a vysoce riziková aktiva označovaly za »kvalitní«.
Obyčejní Američané i světoví investoři jsou obětí kapitalistické hegemonie, zatímco finanční oligarchové z ní těží. Investoři, kteří přišli o své peníze při nedávné bankovní krizi, zjistili, že několik vedoucích pracovníků SVB prodalo své akcie, aby je zpeněžili právě před pádem banky. Například Becker prodal akcie své banky v hodnotě 3,6 milionu dolarů necelé dva týdny před krachem banky.
Americká ekonomika se postupně stává »hrou s nulovým součtem mezi držiteli bohatství z finančního sektoru a zbytkem Ameriky«, řekl bývalý bankéř Goldman Sachs Wallace Turbeville.
Od potíží, které způsobily hedgeové fondy v roce 1997, přes nepořádek vyvolaný krizí amerických rizikových hypoték v roce 2008 až po pokračující zmatky v amerických a evropských bankách, Spojené státy neustále mění způsoby destabilizace světové ekonomiky, zatímco role jejich kapitálu jako »tvůrce krizí« zůstává stejná.
Zatímco Spojené státy určují směr mezinárodní finanční hegemonie, čelí celosvětové kritice své hospodářské a finanční politiky a účinnosti svých tržních regulací.
Tím, že si Spojené státy libují v korupci mezi vládou a podniky, tolerují nedostatek účinného dohledu a umožňují volný pohyb kapitálu, zrazují své občany a podkopávají svou důvěryhodnost po celém světě.
(Xinhua)