Země Evropské unie se dohodly na zastropování cen plynu, aby dosáhly snížení účtů za energie. Řada účastníků na trhu s plynem ale upozorňuje, že se kvůli cenovému stropu, ke kterému se přikročí, pokud ceny na virtuálním trhu Title Transfer Facility (TTF) překročí 180 eur (asi 4360 Kč) za megawatthodinu (MWh), přesune obchodování k mimoburzovním dohodám (OTC). To podle nich může snížit likviditu na evropských trzích a omezit dovoz plynu do Evropy. V konečném důsledku by to znamenalo ještě větší zdražení plynu.
Agentura Reuters v té souvislosti uvádí přehled základních informací o obchodování s plynem v Evropě.
Kde se obchoduje?
S plynem se obchoduje na burze nebo pomocí dvoustranných smluv, takzvaných OTC (over-the-counter). Burzy jsou otevřenější pro všechny účastníky a údajně poskytují větší transparentnost. Jsou také předmětem finančních a tržních regulací, které mají zabránit zneužití trhu.
Virtuální trhy versus indexace
Za poslední dvě dekády se cenotvorba u plynu v Evropě posunula směrem ke stanovování cen na virtuálních trzích, někdy označovaných virtuální body (anglicky hubs). Tam se ceny plynu odvíjejí od nabídky a poptávky a nejsou navázány na index, kde se používá jako cenový ukazatel cena ropy.
Cenotvorba na virtuálních trzích se v roce 2021 vztahovala na 77 procent objemu plynu, uvádí studie společnosti Oxera Consulting z tohoto měsíce. V severozápadní Evropě ceny stanovované na trzích dominují, zatímco ve Středomoří se více využívá indexace.
Virtuální trhy
V Evropě funguje asi 30 virtuálních trhů neboli obchodních bodů (anglicky trading hubs), ale ne všechny jsou aktivní, uvádí Oxfordský institut pro energetická studia. Za nejdůležitější jsou považovány nizozemský Title Transfer Facility (TTF) a britský National Balancing Point (NBP), což mimo jiné znamená, že disponují největší likviditou.
Mezi dalšími aktivními trhy jsou například italský Punto di Scambio Virtuale (PSV), rakouský Virtual Trading Point (VTP), belgické Zeebrugge Beach (ZEE) a ZTP, španělský PVB, francouzský Point Exchange Gaz (PEG) a také český Virtuální obchodní bod (VOB).
Německo loni zahájilo činnost trhu Trading Hub Europe (THE), když sloučilo dva obchodní body, aby zvýšilo likviditu a zjednodušilo administrativu. Do té doby fungovaly dva trhy – Gaspool a NetConnect Germany (NCG), což Německo rozdělovalo na dva trhy s plynem.
V roce 2019 se na trhu TTF obchodovalo 79 % celkového množství plynu v Evropě, proto je považován za ukazatel evropských cen plynu.
Deriváty
Na TTF a dalších trzích není žádná jednotná cena. Existují jednotlivé plynové kontrakty, některé pro okamžité dodávky nebo pro dodávky v nejbližší budoucnosti, a jiné na měsíce a roky dopředu.
Na trzích se pro nákup a prodej plynu využívají nejrůznější finanční nástroje, jako jsou tzv. futures, forwardy, opce a swapy. Futures jsou dohody o nákupu či prodeji plynu na TTF k určitému okamžiku v budoucnu za předem dohodnutou cenu a obchoduje se s nimi na burzách. Forwardy jsou podobné kontrakty šité na míru a obchoduje se s nimi na trzích OTC, podle pravidel EU se ale nevejdou do definice derivátů.
Opce dávají držiteli právo, ale nikoli povinnost nakoupit či prodat podkladové futures kontrakty na TTF k určitému okamžiku a za určitou cenu. Swapy se obchodují bilaterálním způsobem (OTC) a umožňují dvěma stranám výměnu plateb navázaných na tržní ceny plynu.
Mimoburzovní obchod (OTC)
Obchodování s deriváty na plyn se může dít na regulovaných trzích a burzách nebo v rámci mimoburzovního obchodování (OTC). To zpravidla tvoří síť nakupujících, prodávajících a makléřů, kteří fungují jako zprostředkovatelé. Obchodování OTC může být i dvoustranné, přičemž obchodní partneři spolu mají přímý vztah.
Burzovní obchodování probíhá skrze centralizovanou knihu objednávek, kde spolu mohou všichni prodejci a nakupující interagovat jeden s druhým ve stejném okamžiku. Podle dat Evropské komise letos činí podíl obchodování na evropských virtuálních trzích 62 %.
(ici, čtk)