Stres – slovo, které je prakticky synonymem moderní doby. Není to tak dávno, co jsme publikovali průzkum online lékárny Pilulka.cz a výzkumné agentury Behavio, který odhalil, že 75 % obyvatel České republiky zažívá psychickou nepohodu. Je to tak. Každý, kdo chce v dnešní hektické, náročné a dravé době něčeho důležitého dosáhnout, se stresu nevyhne. Díky stresu pak přibývá nejrůznějších nemocí od vysokého tlaku, vyčerpání, depresí, zažívacích potíží a mnoho, mnoho dalších. Jak ale se stresem bojovat? Existuje mnoho nejrůznějších způsobů.
Číslo jedna – koníček
Zeptáte-li se odborníků – psychologů, koučů, většina z nich vám jako boj se stresem navrhne nějaký koníček. Důležité je stres, kterému se jen těžko vyhnete, tělu vynahradit něčím příjemným, něčím, co nás baví, uklidní, přivede na jiné myšlenky. Tedy najít si pokud možno každý den, nebo alespoň párkrát do týdne, čas na sebe a svůj »koníček«. A je vlastně úplně jedno, je-li to fyzicky náročný koníček, nebo »uklidňovák« typu četby na gauči…
Klid na rybách
Typickým »uklidňovákem« je rybaření. Nyní na to nejsou zrovna ideální klimatické podmínky, přesto rybáře najdete podél řek i rybníků de facto po celý rok. Vždyť je to oblíbený český koníček, díky tekoucím i stojatým vodám, které v naše zemi najdete téměř na každém kroku. Rybařině se věnuje i mnoho českých politiků, herců či sportovců. A zdaleka nejde jen o mužský koníček, jak dokazuje nejen Meg Whitmanová. I u našich vod se najde mezi rybáři nejedna žena. Vždyť u tohoto koníčku nejde ani tak o sílu, jako o trpělivost. A té mají mnohdy ženy i více…
Čtení před spaním
Možná to zní jednoduše, až banálně, ale jednou z nejoblíbenějších odreagovávacích aktivit je čtení. Je snazší jít spát s poslední myšlenkou na poutavý příběh z knihy než s myšlenkami na každodenní problémy reálného světa. Samozřejmě to chce číst nějakou ne tak těžkou literaturu, jako je například Kaplického Kladivo na čarodějnice.
Hudba čistí duši
Míru stresu pomůže snížit aktivita stimulující mozek, jako je hra na hudební nástroj. Abyste se uklidnili, nemusíte však mít nutně hudební nadání. Velmi příjemné odreagování je i pouhý poslech klidné hudby. Vyčlenit si několik desítek minut jen a pouze pro sebe a nechat svou mysl plynout s příjemnými melodiemi je víc, než příjemné. Vždyť hudba je často součástí relaxace i podle profesionálů. Pozor ale hudba dokáže stimulovat i k aktivitě, záleží na výběru žánru. Na druhou stranu při poslechu něčeho rychlejšího možná odbydete rychleji i takové nepopulární věci, jako je třeba domácí úklid…
Odpojte se!
Není to tak dávno, co na akci právníků z Pro Libertate k výročí 17. listopadu zaznělo, že každý má právo být »off line«. Ano, tam šlo o něco jiného, konkrétně o boj proti digitalizaci, ale odpojení od mobilů, tabletů a počítačů je skutečně jedním z antistresových receptů. Samozřejmě, jsou dnes běžnou součástí našeho života, což u našich předků nebývalo. Nabízejí snadný kontakt se zábavou, informacemi, přáteli, v mnohém nám ulehčují život. Ale také nám ho ztěžují! A úplně nejhorší je brouzdání po internetu před spaním.
I když si chcete jen přečíst zprávu, zkontrolovat Facebook nebo mail, mobily i počítače bohužel svítí na naše usínající tělo modrým světlem, které stimuluje k atkivitě a zahání unavenost. Vedle toho, že člověk snadno propadne zvědavosti (skoukne ještě tohle a ještě tamto a z pěti minut jsou snadno dvě hodiny), musí tělo kvůli modrému světlu bojovat s nespavostí. A unavené nevyspalé tělo pak další dny jen těžko odolává i banálním stresovým situacím, natož nějakému velkému problému.
Denní harmonogram
Aby tělo dokázalo dobře odolávat stresu, je vhodné dodržovat alespoň základní denní harmonogram. Pokud možno pravidelně chodit spát, pravidelně vstávat, jíst i se pravidelně hýbat. Díky tomu bude tělo dobře fungovat, biologické hodiny se uklidní a s nimi se zklidní i duše. Proto je pak jednodušší pro člověka řídícího se denním harmonogramem zvládat náhlé stresové situace. Jeho tělo ví, že se brzy zase vše vrátí do normálu.
Dovolená s rodinou
Stres je většinou doménou práce a povinností, i proto by rodina měla být oázou klidu. Je ale jasné, že tomu ne vždy tak skutečně je. Možná je to ale tím, že si stres příliš pouštíme za dveře bytu, necháme, aby nás okrádal o čas, energii i naše blízké. Nejlepším způsobem, jak čelit stresu, je tudíž vyhradit si čas pro sebe a rodinu. Vězte, že není nic důležitějšího než dovolená s rodinou. Odpoutat se od každodenních povinností, od rutiny, zmatku a nedostatku času a věnovat se jen svým blízkým, to může být skutečným balzámem na duši, který člověka dobije na dlouhé dny a týdny dopředu.
Nepřeskakovat!
A jak se bojuje se stresem v práci? Psychologové tvrdí, že nejdůležitější rada je ta, aby se člověk naučil soustřeďovat na jednoduché věci, především na to, co má skutečný význam. Tedy nepřeskakovat mezi tématy, ale vybrat to momentálně nejdůležitejší, a plně se tomu věnovat. S tím souvisí i nedělat víc věcí najednou. Muži to prý neumějí, ženy ano. Těžko říci, každý jsme jiný. Každopádně by to vysvětlovalo, proč se ženy některými věcmi stresují více než silnější pohlaví.
Co mě nezabije…
..to mě posílí. Tohle staré české přísloví už možná na vlastní kůži zažil každý. Když už se nám něco nepovede, nebo se dostaneme do těžké situace, je důležité nepropadat panice, ale k problému se postavit čelem a vzít si z něj třeba i ponaučení pro příště. Jak říká Elon Musk »strach bývá omezující, zatímco naděje je nekonečná«. A přestože máme strach ze selhání, nesmí nám to bránit v tom, abychom se o nějakou věc přece nepokusili.
Úsměv a pozitivní myšlení
Je to tak – stres a strach jdou mnohdy ruku v ruce. Jsem ve stresu, protože nestíhám – neplánuji. Jsem ve stresu, protože se tohle pokazilo – je potřeba to napravit. Jsem ve stresu, protože se bojím, jak moje práce, zkoušky, testy dopadly. Bojím se… Ne, musím doufat! A usmívat se. Vždyť úsměv dokáže rozzářit den nejen lidem okolo nás, ale i nám samotným.
Jedna hezká česká poučka říká, že úsměv nic nestojí, ale dokáže rozhodit tolik lidí okolo nás, že stojí za to si ho udržet! A tím bychom mohli ideálně dnešní »antistresové okénko« zakončit…
(mac)
ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay