Ismail Haníja, politický vůdce Hamásu, se stal terčem útoku a byl zabit v Teheránu, uvedla skupina v prohlášení ve středu brzy ráno.
»Dnes ráno bylo napadeno sídlo šéfa politbyra hnutí islámského odporu Hamás Ismaila Haníji v Teheránu. V důsledku tohoto incidentu zemřel on a jeden z jeho osobních strážců jako mučedníci. Příčina a rozsah tohoto incidentu se vyšetřují; výsledky budou oznámeny později,« uvádí se v prohlášení.
V prohlášení Hamásu se dále uvádí, že skupina truchlí nad Haníjou, »který zemřel v důsledku zrádného sionistického náletu na jeho rezidenci v Teheránu poté, co se zúčastnil slavnostní inaugurace nového íránského prezidenta«.
Íránské revoluční gardy potvrdily atentát, o němž ve středu brzy ráno informovala íránská státní televize, přičemž analytici rovněž tvrdí, že Haníju zabil Izrael, uvedla agentura AP.
Izraelská armáda se k tomu odmítla vyjádřit. Izrael má za sebou řadu tajných atentátů uvnitř Íránu, které většinou zasáhly vědce pracující na jaderném programu země.
Haníjova smrt je pro Hamás škodlivá, ale nebyl zapojen do vojenských operací na území Gazy a skupina přežila i minulé atentáty na své vedení.
V roce 2004 Izrael při útocích v Gaze zabil vůdce Hamásu Ahmeda Jásina i jeho spoluzakladatele Abdela Azíze al-Rantišiho.
Haníjova smrt přišla jen několik hodin poté, co Izrael prohlásil, že zabil vrchního vojenského velitele Hizballáhu Fuáda Šukúra při leteckém útoku na jižní předměstí Bejrútu, který byl podniknut jako odveta za raketový útok, při němž o víkendu zahynulo 12 dětí. Podle Hizbaláhu byla na vině ovšem raketa z izraelského protivzdušného systému.
Spojené státy vedly celosvětové diplomatické úsilí s cílem zabránit tomu, aby napětí mezi Izraelem a Hizballáhem, který je podporován Teheránem, přerostlo v plnohodnotný regionální konflikt.
Oba atentáty nyní zvyšují sázky nejen pro Hamás a Hizballáh, ale i pro Írán, který obě skupiny podporuje.
Libanonský ministr zahraničí uvedl, že úder v Bejrútu byl šokem po ujištění izraelských spojenců, že země plánuje »omezenou odpověď«, která »nevyvolá válku«.
»Toho se obáváme a doufejme, že to válku nevyvolá,« řekl Abdalláh Bou Habíb deníku Guardian. »Nečekali jsme, že budeme zasaženi v Bejrútu. Mysleli jsme si, že jde o červené linie, které budou Izraelci respektovat.«
Organizace spojených národů je izraelským úderem velmi znepokojena na Bejrút a vyzývá všechny strany k maximální zdrženlivosti, uvedl v prohlášení úřad generálního tajemníka. »Vyjadřujeme vážné znepokojení nad údery Izraelských obranných sil na hustě obydlená jižní předměstí libanonského Bejrútu, které se odehrály 30. července večer a které si vyžádaly desítky civilních obětí,« uvádí se v prohlášení. »Znovu vyzýváme zúčastněné strany k maximální zdrženlivosti a vyzýváme všechny zúčastněné strany, aby se vyhnuly další eskalaci.«
OSN rovněž vyzvala všechny strany, aby dodržovaly své závazky vyplývající z mezinárodního práva.
Dne 30. července izraelská letadla vypálila čtyři rakety na předměstí Bejrútu Dahieh, které je považováno za baštu Hizballáhu. Zničena byla čtyřpatrová budova, poškozeny byly budovy a zaparkovaná auta v okolí.
(cik)