Itálie zvažuje, že zakáže vstup do svých vod dvěma lodím nevládních organizací, které v uplynulých dnech přijaly na palubu několik stovek migrantů. Podle ministerstva vnitra počínání posádek obou plavidel není v souladu »s duchem unijních a italských pravidel v oblasti bezpečnosti a kontroly hranic«.
V Sicilském průlivu, který se nachází mezi Itálií, Libyí a Tuniskem, podle italského tisku nyní působí dvě humanitární lodě – norská Ocean Viking a německá Humanity 1. Na palubě mají přes 300 migrantů.
Podle pondělního vyjádření nového italského ministra vnitra Mattea Piantedosiho obě lodě jednaly v rozporu »s duchem unijních a italských pravidel v oblasti bezpečnosti, kontroly hranic a potírání nelegální migrace«. Italské úřady posádkám vyčítají, že přijaly na palubu migranty, kteří se nacházeli v nesnázích, aniž by o záchranných akcí předem informovaly kompetentní úřady v Libyi či na Maltě. Tyto státy a Itálie dostaly informace o záchranných aktivitách až poté, co se staly, tvrdí Piantedosiho resort.
Úmluva OSN o mořském právu
Italské ministerstvo vnitra zvažuje, že zakáže vstup humanitárních lodí na základě článku 19 úmluvy OSN o mořském právu. Ten umožňuje zakázat přístup, pokud plavidlo svými aktivitami porušuje »veřejný pořádek nebo bezpečnost pobřežního státu«. Mezi takovými aktivitami úmluva zmiňuje i nalodění a vylodění lidí v rozporu s přistěhovaleckými zákony.
Humanitární organizace tvrdí, že jejich lodě dodržují zákony, když poskytují pomoc v obtížích. Německá nevládní organizace Sos Humanity agentuře ANSA sdělila, že od italských úřadů nedostala žádné oficiální sdělení o zákazu vplutí do italských vod. Obdobně se vyjádřila pro agenturu AGI také další organizace SOS Méditerranée, která tvrdí, že její loď Ocean Viking vždy dodržovala zákony a informovala kompetentní úřady o svých záchranných činnostech.
Respekt k pravidlům a hranicím
Piantedosi potvrdil své úmysly v článku, který dnes zveřejnil deník La Stampa. Podle něj lodě humanitárních organizací představují faktor, který přitahuje nelegální migraci. Podle něj je nutné, aby za počínání lodí nesly větší odpovědnost i státy, kde jsou plavidla registrovaná.
»Tato vláda chce, aby se respektovaly pravidla a hranice,« uvedl ministr dopravy a šéf Ligy Matteo Salvini. Piantedosi byl šéfem Salviniho kabinetu, když politik v letech 2018 a 2019 řídil resort vnitra. Tehdy Salvini blokoval přístup lodi nevládní organizace do italských přístavů, kvůli čemuž čelí soudnímu procesu. Politik tvrdí, že se ničeho nedopustil a pouze dodržoval zákony.
Do Itálie se letos přes moře dopravilo zhruba 79 000 migrantů, což je zhruba o polovinu více než za stejnou dobu v loňském roce. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ve středním Středomoří při cestě do Evropy letos zahynulo či se pohřešuje zhruba 1300 migrantů.
(jb, čtk)