Irská vláda má v úmyslu zajistit, aby země do roku 2050 fungovala s nulovými emisemi uhlíku. Aby bylo možné splnit tyto vysoké cíle, bude třeba v následujících letech »odstranit« 10 % všech hospodářských zvířat v Irsku. Podle deníku Irish Independent vláda navrhla v zájmu splnění ambiciózních klimatických cílů vyčlenit 600 milionů eur na úhradu porážky 65 000 krav ročně po dobu tří let.
Ve zprávě, s níž se deník seznámil, předložilo ministerstvo zemědělství myšlenku utratit 200 000 krav, aby se zemědělský sektor mohl podílet na snižování emisí. Vzhledem k tomu, že zemědělci požadují kompenzaci za své ztráty, zpráva navrhla, že by vyčlenila částku 600 milionů EUR. Mnoho irských zemědělců však není o masovém vybíjení přesvědčeno.
Pat McCormack, prezident Irské asociace dodavatelů mléka, v rozhovoru pro Newsweek uvedl: »Měli bychom investovat do infrastruktury, která může přinést výsledky z vědeckého hlediska. A víme, že nízké emise jsou lepší, a měli bychom pokračovat v investicích do další vědy a výzkumu, protože to je naprosto zásadní, když se posouváme vpřed.«
Návrhy na masové vybíjení ve jménu záchrany životního prostředí se připravují již delší dobu. V roce 2021 byla ve zprávě předložena myšlenka, že k dostatečnému snížení skleníkových plynů je třeba až 1,3 mil. kusů skotu.
Irské ministerstvo zemědělství sestavilo možná řešení pro splnění klimatických cílů a dospělo k závěru, že přijatelná by byla kompenzace ve výši 5000 EUR za jednu krávu.
Vládní agentura pro ochranu životního prostředí vypracovala v únoru letošního roku zprávu, v níž navrhla snížit stavy irského skotu o 30 %, což by znamenalo usmrcení více než půl milionu krav.
Útok na zemědělce?
Jeden irský politik označil tento plán za »naprosté šílenství« a objevují se varování, že někteří zemědělci odmítnou a jiní opustí odvětví, pokud bude příkaz zaveden.
Irská vláda tvrdí, že nebylo přijato žádné konečné politické rozhodnutí a že případné vybíjení by bylo dobrovolné jako součást »programu odchodu do důchodu« pro zemědělce.
Někteří zemědělci se však obávají, že pouze dobrovolným vybíjením nebude možné dosáhnout stanovených cílů. Tim Cullinan, předseda Sdružení irských zemědělců, varoval, že pokud by byl v Irsku zaveden limit, výroba hovězího a mléčného masa by se jednoduše přesunula do jiných zemí, což by zmařilo pokusy o úsporu emisí.
»Zprávy, jako je tato, jen dále podněcují názor, že vláda v zákulisí pracuje na podkopání našeho mléčného a živočišného sektoru,« řekl. »Ačkoli je možné, že někteří zemědělci chtějí z odvětví odejít, měli bychom se všichni soustředit na to, abychom další generaci poskytli cestu k zemědělství.«
Pat McCormack uvedl, že je »frustrující«, že se toto odvětví stalo terčem útoků. »Jsme jediným odvětvím, které má významný plán, a abych byl zcela upřímný, naše stáda nejsou o nic větší než před 25 až 30 lety,« řekl. »Dá se totéž říci o dopravním průmyslu, dá se totéž říci o leteckém průmyslu?« dodal.
Pokud má dojít k vybíjení, řekl, musí to být dobrovolný program. To je naprosto zásadní.
(jb)