Írán podnikl masivní útok drony a raketami na izraelské území v reakci na izraelský útok na konzulární oddělení íránského velvyslanectví v Damašku. V Izraeli ale zatím nebyly hlášeny žádné oběti ani mrtví.
Íránská armáda zaútočila na izraelské území pomocí bezpilotních letounů a raket. Podle zdrojů americké televizní společnosti ABC se útoku zúčastnilo 400-500 bezpilotních letounů a asi 150 raket.
Podle televize Al Arabiya byly drony vypuštěny ze západních provincií Íránu, včetně Kermánšáhu. Objevily se také zprávy o vypuštění dronu Hútíi z Jemenu a o raketovém útoku jednotek Hizballáhu se sídlem v Libanonu.
Podle televizního kanálu Sky News Arabia TV Írán zapojil bezpilotní letouny Shahed-238. Tisková agentura IRNA s odvoláním na své zdroje rovněž tvrdí, že byly odpáleny balistické rakety.
Televizní kanál ABC TV uvádí, že cílem íránských úderů byla pouze izraelská vojenská zařízení.
Podle Al Arabiye americká a britská armáda sestřelily asi 100 íránských bezpilotních letounů. Kromě toho byly vzdušné cíle nad Ammánem sestřeleny jordánskými silami protivzdušné obrany.
Íránská státní tisková agentura IRNA oznámila, že íránské ozbrojené síly zasáhly izraelskou leteckou základnu v Negevské poušti balistickými raketami Khaybar. Podle zprávy agentury byla základna vážně poškozena. Mluvčí Izraelských obranných sil Daniel Hagari uvedl, že zařízení utrpělo minimální škody.
Na území Izraele přitom zatím nebyly hlášeny žádné oběti na životech. Izraelští zdravotníci ošetřili 31 osob. Podle izraelské zdravotnické záchranné služby Magen David Adom (Davidův červený štít) si většina z nich stěžovala na silný stres nebo lehká zranění, která utrpěli cestou do bezpečných zón.
Íránské islámské revoluční gardy potvrdily, že zaútočily na cíle »uvnitř území« Izraele v reakci na »četné zločiny«, včetně izraelského útoku na konzulární oddělení íránského velvyslanectví v Damašku. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí napsal na X (dříve Twitter), že »zlý režim bude potrestán«. Íránské ministerstvo zahraničí uvedlo, že údery na Izrael byly provedeny v sebeobraně »v reakci na opakovanou vojenskou agresi«. Íránská mise při OSN následně doporučila USA, aby se do konfliktu islámské republiky s Izraelem nevměšovaly.
Tisková agentura Fars uvedla, že Teherán by mohl udeřit na území Jordánska, pokud se »pokusí zasáhnout«. Íránský ministr obrany Mohammad Rezá Aštjání pak také pohrozil »rozhodnou odpovědí« těm, kteří by Izraeli poskytli své území nebo vzdušný prostor k útoku na islámskou republiku.
Očekávaná reakce
Již večer 13. dubna oznámily izraelské úřady zrušení vyučování ve vzdělávacích institucích a omezily počet účastníků veřejných akcí – může se jich zúčastnit maximálně tisíc lidí. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve videu zveřejněném jeho úřadem krátce před íránským úderem prohlásil, že židovský stát je připraven na »jakýkoli vývoj« a »chladnokrevně a rozhodně« zasáhne toho, kdo na něj udeří.
Západní země již vystoupily na podporu Izraele. Zejména americký prezident Joe Biden po konzultacích se svým národním bezpečnostním týmem v Bílém domě ujistil židovský stát o neochvějné podpoře. Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell označil íránský útok za »nepřijatelný útok«. Generální tajemník OSN António Guterres odsoudil íránský útok na Izrael a vyzval k okamžitému zastavení nepřátelských akcí. »Jsem hluboce znepokojen velmi reálným nebezpečím zničující eskalace v celém regionu. Naléhavě vyzývám všechny strany, aby zachovaly maximální zdrženlivost a vyhnuly se jakýmkoli akcím, které by mohly vést k rozsáhlým vojenským střetům na více frontách na Blízkém východě,« uvedl. »Opakovaně jsem zdůraznil, že ani region, ani svět si nemohou dovolit další válku.«
Stálý zástupce Izraele při OSN Gilad Erdan se domnívá, že íránský útok porušuje Chartu OSN. Íránská mise při OSN ale uvedla, že útok byl reakcí na izraelský útok na jeho diplomatické zařízení v Sýrii a byl proveden v souladu s ustanovením Charty o legitimní sebeobraně.
Dmitrij Poljanskij, první zástupce stálého zástupce Ruska při OSN, varoval, že eskalace konfliktu by mohla vést k nové akutní blízkovýchodní krizi. Izrael a Irák již uzavřely svůj vzdušný prostor. Některé letecké společnosti navíc provádějí změny ve svých letových řádech.
Izraelské letectvo zaútočilo 1. dubna na budovu v Damašku. Při úderu na konzulární oddělení íránského velvyslanectví zahynulo několik íránských vojenských pracovníků. Izraelská strana se k incidentu oficiálně nevyjádřila. Teherán varoval, že na izraelský úder odpoví. Americký list The Wall Street Journal 12. dubna uvedl, že odvetný úder by mohl být proveden během jednoho či dvou dnů.
(cik, TASS)