Spotřebitelské ceny u nás v únoru se podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta. Proti stejnému měsíci v minulém roce pak vzrostly o dvě procenta, což vlastně znamená naplnění cíle České národní banky. Na místě je ovšem potřeba uvést, že v loňském únoru ceny meziročně stouply o 16,7 % a už v únoru 2022 se zvýšily meziročně o 11,1 %. Znamená to (i když tato relativní čísla nestačí jen prostě sečíst), že se za dva roky u nás ceny zvýšily zhruba o pětinu a za tři roky téměř o třetinu! Přitom především v případě bydlení, ale i potravin, tedy základních životních potřeb, je nárůst cen ještě vyšší. Suma sumárum – ačkoliv zvyšování cen relativně zpomalilo, extrémní drahota trvá a dál snižuje životní úroveň většiny obyvatel. Chvála Fialovy pětikoaliční vlády za »zvládnutí inflace« tedy v žádném případě není na místě.
»Na vývoj spotřebitelských cen měly v únoru výrazný vliv ceny pohonných hmot. Ty se po několikaměsíčním poklesu vrátily k růstu. Nafta se v únoru na čerpacích stanicích v průměru prodávala za zhruba 38,10 Kč/l a benzín Natural 95 za téměř 37,80 Kč/l,« uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Zmírnění inflace bylo podle statistiků ovlivněno především vývojem v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje, tabák. Například ceny zeleniny přešly z lednového růstu o 13,3 % v pokles o 0,1 %. Zdražování lihovin zpomalilo na 2,4 % (v lednu +3,4 %), vína na 1,5 % (v lednu +5 %), piva na 2,8 % (v lednu +4 %) a tabákových výrobků na 5,5 % (v lednu +6,9 %).
Největší »příspěvek« k inflaci mají stále ceny za bydlení
Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měly i nadále ceny v oddíle bydlení. Nájemné z bytu vzrostlo o 6,8 %, vodné o 10,9 %, stočné o 10,5 %, elektřina zdražila o 13,1 %, teplo a teplá voda o 3,5 % a výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu o 4,8 %. Zlevnil jen zemní plyn (o 5,5 %) a tuhá paliva (o 3,7 %).
Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) se v únoru zvýšily meziročně o jedno procento (v lednu o 0,4 %).
Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle stravování a ubytování – stravovací služby zdražily o 8,7 % a ubytovacích služeb o 9,7 %. Ceny rekreačních a kulturních služeb vzrostly o 6,7 % a dovolených s komplexními službami o 3,7 %.
K meziročnímu zmírnění inflace nyní naopak přispěl především vývoj v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde ceny mouky klesly o 22,8 %, drůbežího masa o 16,4 %, polotučného trvanlivého mléka o 23,4 %, vajec o 30,7 % a cukru o 21,1 %.
Ceny zboží úhrnem se v únoru zvýšily meziročně o 0,2 % a ceny služeb vzrostly o 5,2 %.
Proti lednu výrazně zdražily pohonné hmoty
Meziměsíčně v únoru zdražily zvláště pohonné hmoty a oleje, a to o 4,3 %. Ceny dovolených s komplexními službami vzrostly o šest procent a ceny rekreačních a kulturních služeb o 0,6 %. Z potravin se zvýšily především ceny brambor (o 10,8 %), vajec (o 7,1 %) i sýrů a tvarohů (o 1,5 %). Nižší byly naopak ceny drůbežího masa (o 3,1 %), másla (o 6,1 %) a polotučného trvanlivého mléka (o 4,1 %). Víno pak zlevnilo o 3,7 % a lihoviny o 2,8 %.
Ceny zboží úhrnem zůstaly v únoru na úrovni předchozího měsíce a ceny služeb stouply o 0,7 %.
Bilance posledních zhruba osmi let: zdražení o polovinu!
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v únoru 8,2 % (v lednu 9,4 %).
Index vývoje cen k průměru roku 2015 dosáhl 150,2 % (v lednu 149,8 %), což znamená, že spotřební zboží a služby u nás za posledních zhruba osm let zdražily o polovinu.
Graf názorně ukazuje, že z tohoto dlouhodobého pohledu Česko v růstu spotřebitelských cen stále výrazně převyšuje průměr Evropské unie a dominuje i mezi svými nejbližšími sousedy.
Ivan Cinka