Ilona Švihlíková: Vláda hodně prohlašuje a málo koná

Je potřeba okamžitě opustit emisní povolenky a spekulace s nimi. Je potřeba uznat, že energetický mix potřebuje stabilizační zdroj a že každá země má svůj mix, své potřeby ve vazbě na svou ekonomickou strukturu. To se nestalo a současné vedení Evropské komise toho asi vůbec není schopno. V rozhovoru pro iportaL24.cz to uvedla ekonomka Ilona Švihlíková.

Politici, politologové, ekonomové se nedokážou shodnout, kdo je hlavním viníkem současné situace, ať už jde o inflaci, rostoucí ceny potravin, energií atd., zda to je bývalá vláda Andreje Babiše, nebo současný kabinet Petra Fialy, či válka na Ukrajině. Kde vidíte příčiny současného stavu vy?

Analyzovat příčiny komplexních jevů dle person je pohled americké telenovely. Potřebujete se podívat na časové řady, pak zjistíte, že ceny paliv, ale i průmyslových kovů rostou významněji od poloviny minulého roku. Ergo konflikt na Ukrajině není tou příčinou. Ceny potravin rostou v závislosti na růstu cen hnojiv, přičemž obavy o dostupnost některých komodit, zejména obilí z Ukrajiny a RF, ovlivnily nárůst cen. Příčin nárůstu cen komodit je několik – popandemická obnova, narušené řetězce, ale především sázka na obnovitelné zdroje, démonizace fosilních paliv spojené s nedostatečnými investicemi, spekulace s emisními povolenkami, či sázka na spotový trh. Výkřiky může za to ten či onen nemohou nahrazovat podrobnou analýzu.

O tom, že inflace poroste, se vědělo už v lednu. Bojovala s ní podle vás česká vláda dostatečně?

Tak dynamika inflace byla patrná už dávno předtím. Pokud hulákáte »Babišova inflace«, tak nejenže to není analýza jevu, ale ještě vytváříte dojem, že když není Babiš, nebude inflace. Velmi hloupý přístup k věci. Stejně tak nelze spoléhat na to, že s fenoménem dominantně nákladové inflace si může poradit ČNB – poradí si leda tím, že vysoké úrokové sazby přispějí k recesi ekonomiky a vyřadí většinu populace z přístupu k vlastnickému bydlení. V situaci nákladové inflace takové dynamiky bylo potřeba sáhnout k opatřením, která nabízí zákon o cenách.

Můžete odhadnout, co nás, pokud jde o inflaci, ještě čeká? Jak odhadujete její další vývoj?

Vývoj bude záležet zejména na vývoji cen energií a potravin na světovém, resp. evropském trhu a na opatřeních, která proti tomu vláda podnikne.

Jaký je podle vás recept na řešení inflace?

Je potřeba využít možností zákona o cenách, a především si uvědomit, že česká ekonomika je prolezlá tacitními kartely a ujednáními, což ukazují enormní marže v některých sektorech – zde je nutný zásah státu.

Kdo podle vás na současné krizi nejvíce vydělává?

Bezesporu banky a někteří aktéři v energetickém sektoru.

Uvedla jste, že v české ekonomice se nahromadilo hodně patologických jevů. Můžete to vysvětlit?

Už jsem uvedla příklad týkající se vysokých marží v některých sektorech – řetězce, čerpací stanice. Patologie je, pokud po třiceti letech údajně skvělé transformace jezdí Češi nakupovat do Německa, když Němci mají 2,5-3x vyšší mzdy.

Vláda prohlašuje, že nikoho nenechá padnout. Co o tom soudíte? Je to pravda?

Vláda hodně prohlašuje a málo koná. Je to takový liberálkovský přístup, zřejmě soudí, že mluvením, teatrálními gesty a mácháním rukama změní situaci. Není tomu tak.

Jak se díváte na fakt, že ČR je čistým vývozcem elektrické energie, přitom ji má vůbec nejdražší v Evropě?

To je ta hlavní patologie, která mimo jiné ukazuje, že moje kniha Jak jsme se stali kolonií, je stále vysoce aktuální. Protože lepší příklad postavení závislé ekonomiky bych těžko vymyslela.

Jak si vysvětlit hrozbu, že ČR se může dostat do energetické chudoby?

U elektřiny jsme se dostali do situace, kdy ji vyrábíme dost, na trhu se fundamentálně z hlediska výroby nic zásadního nestalo. Dokonce jsme vývozce. Chudoba znamená, že existují faktory, které zdražují elektřinu tak, že řada domácností si nemůže dovolit zaplatit účty, nemluvě o tom, že značné problémy má i mnoho firem.

Co preferujete, řešení cen energií na národní či celoevropské úrovni, anebo jejich kombinace?

Evropské řešení by znamenalo, že zazní: Green Deal v současné podobě je řízená sebedestrukce evropské ekonomiky. Je potřeba okamžitě opustit emisní povolenky a spekulace s nimi. Je potřeba uznat, že energetický mix potřebuje stabilizační zdroj a že každá země má svůj mix, své potřeby ve vazbě na svou ekonomickou strukturu. To se očividně nestalo a já se obávám, že současné vedení Evropské komise toho vůbec není schopno. Řítí se přímo do zdi.

Zastropování cen, nebo odchod z lipské burzy. Která varianta je pro spotřebitele výhodnější?

Ta druhá samozřejmě.

Jaká je podle vás komunikace vlády vůči občanům?

Je to kombinace chaosu, a naprosté zpupnosti.

Jakou vládu by podle vás Česká republika potřebovala?

Odvážnou kombinaci odborníků, kteří se nebojí a kteří na první místo dávají české zájmy a českou vlajku.

Jak se díváte na zřízení fondu obnovy poválečné Ukrajiny?

Bez komentáře.

Jana Dubničková

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy