Ukrajinská rodina, která uprchla do Spojeného království, se přestěhovala zpět do válkou zmítané země, protože měla problém najít zubaře Národní zdravotní služby (NHS), který by jí nasadil rovnátka, informoval britský deník Daily Mail.
Devětatřicetileté Natálii Zavalniukové a čtrnáctileté dceři Viktorii poskytl útočiště jeden ubytovatelka v Boshamu v Západním Sussexu poté. Rodina se vrátila do Vinnycji v centrální Ukrajině 16. dubna 2023, přesně rok od svého příjezdu do Spojeného království, kde Viktorii okamžitě poskytli potřebnou zubní péči a »během několika dní« jí nasadili rovnátka.
Šokujícím zjištěním je, že podle Indexu zdravotní dostupnosti (Health Inclusivity Index) časopisu Economist Impact mohlo 67 % Ukrajinců v zemi zpustošené válkou navštívit zubaře do 24 hodin, zatímco ve Spojeném království to bylo jen 23 % lidí.
Britové jsou nuceni stát fronty od čtyř hodin ráno, aby získali místo v ordinacích. Někteří se dokonce uchýlili k domácímu zubařskému ošetření a pomocí kleští si doma odstranili kazící se nebo bolestivé zuby.
Zavaljuková, manažerka zásobování, řekla deníku The Times, že její zkušenost s životem ve Spojeném království byla »velmi špatná« poté, co se snažila dostat k zubaři NHS, přičemž alternativa soukromého ošetření byla příliš drahá. Zavaljuková tak podala přesvědčivé svědectví o neutěšeném stavu NHS a uvedla, že navzdory válce bylo na Ukrajině »velmi snadné« získat přístup k zubnímu ošetření.
Podle paní Zavaljukové stojí pořízení rovnátek na Ukrajině přibližně 300 liber, přičemž každá návštěva stojí ekvivalent 10 liber. Řekla, že měli »štěstí«, že Viktoriiny zubní potřeby nebyly naléhavější.
Doktorka Louise Baverstocková, která rodinu přijala do svého domu v Boshamu, v rozhovoru pro The Times uvedla, že ukrajinské uprchlíky přijala, protože je »hrdá na to, že je Britka«. »Po šesti měsících se přestěhovali do bytu a doslova všechno bylo perfektní… ale nemohli sehnat zubaře.«
Praktická lékařka uvedla, že Viktorie »jednoznačně potřebuje« ortodontickou léčbu, ale nebyla optimistická ohledně přístupu teenagerky k zubní péči ve Spojeném království.
V zarážejícím svědectví o neutěšeném stavu NHS paní Zavaljuková uvedla, že navzdory válce je na Ukrajině »velmi snadné« získat přístup k zubnímu ošetření.
Baverstocková uvedla, že mezi další faktory, které přispěly k jejich návratu, patřil stesk po domově a skutečnost, že Viktorie potřebovala ortodontické ošetření. »Doslova se vrátili na Ukrajinu, do válečné země, aby se nechali ošetřit u zubaře.«
Praktická lékařka, která se ve své ordinaci pravidelně setkává se pacienty, kteří potřebují naléhavou péči, ale nemohou se k ní dostat, obvinila z neutěšeného stavu NHS úsporná opatření.
Eddie Crouch, předseda Britské asociace zubních lékařů, řekl deníku The Times: »Vypovídá o tom, že uprchlíci se vracejí do první linie kvůli péči, která pro miliony lidí v této zemi fakticky přestala existovat. Vládní politika zklamala jak ukrajinské hosty, tak i domácí obyvatele.«
Začátkem tohoto měsíce policie dokonce rozehnala frontu, která se vytvořila před nově otevřenou zubní ordinací NHS v Bristolu. Policisté zavedli v části fronty odbočku a sdělili těm, kteří se ocitli za ní, že se budou muset vrátit a zkusit štěstí jindy.
Shawn Charlwood, předseda Výboru pro všeobecnou zubní praxi Britské asociace zubních lékařů (BDA), řekl, že si nikdy nemyslel, že se někdy dočká toho, že policie bude muset rozhánět davy lidí, kteří se snaží dostat k zubní péči.
»Ale viděli jsme, jak britští pacienti míří na Ukrajinu, aby se dostali k zubní péči, viděli jsme, jak lidé berou věci do vlastních rukou s kleštěmi a zubařskou prací ‚udělej si sám‘.«
(cik)