Hypotéky jsou dál pro většinu lidí neúnosně drahé

Objem poskytnutých hypoték se v září oproti předchozímu měsíci zmenšil o 3,5 procenta na 13,6 miliardy korun. Meziročně se ale zvětšil o téměř 90 %, což je ovšem dáno tím, že aktuální údaje se již srovnávají s velmi nízkými hodnotami z druhé poloviny minulého roku. Objem hypoték tak i přes opticky velmi silné meziroční růsty dál zůstává o 50 % nižší než v září roku 2020, uvádí dnes na svých webových stránkách Česká bankovní asociace (ČBA) v komentáři k aktuálním údajům svého Hypomonitoru, do něhož dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na tuzemském trhu. Úrokové sazby podle Hypomonitoru v září pokračovaly v mírném poklesu a dostaly se blíže k hranici 5,7 %, což je nejnižší hodnota za poslední rok.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v září dosáhl 11,3 mld. Kč po srpnových 11,5 mld. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 2,3 mld. Kč oproti 2,6 mld. Kč o měsíc dříve. Počet nově poskytnutých hypoték se v září také mírně snížil (na 3,5 tisíce), stále však zůstal nad průměrným měsíčním počtem letošního roku, který lehce přesahuje hranici tří tisíc. »Nadále se však jedná o nízký počet ve srovnání s rokem 2020, kdy se průměrný měsíční počet nových hypoték pohyboval kolem 6,7 tis. a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tis.,« připomíná ČBA.

»Pozorujeme mírný růst hypoték čerpaných na malometrážní byty. Aktuálně byty 1+kk a 2+kk představují zhruba dvě třetiny z bytů, na něž naši klienti čerpají nové hypotéky. Specificky pozorujeme růst zájmu zejména o byty 1+kk, které ještě před pěti lety tvořily zhruba pětinu z nových hypoték, zatímco dnes je již zhruba každá třetí nová hypotéka poskytnuta právě na byty 1+kk,« říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Sazby stále patří k nejvyšším za posledních dvacet let

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v září činila 5,74 % a zůstává tak nadále mezi nejvyššími za poslední dvacet let. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. »Nabídkové sazby v posledních měsících také mírně klesají, stále se však drží v průměru mírně nad šestiprocentní hranicí, kde se pohybují již více než rok. Stále častěji lze najít nabídkové sazby pohybující se i pod šestiprocentní úrovní,« uvádí ČBA.

»Průměrná hypoteční sazba postupně mírně klesá s ohledem na letošní velmi rozkolísané tržní úrokové sazby, které jsou pro hypoteční sazby klíčové. I přes předpokládané snižování sazeb ze strany České národní banky v průběhu příštího roku v rozsahu několika procentních bodů budou sazby u hypoték klesat podstatně pomaleji, protože se odvíjí od dlouhodobějších sazeb na trhu. Ty by se měly dle současných odhadů na trhu snižovat jen relativní mírně,« vysvětluje Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Průměrná výše hypotéky v září pokračovala v mírném růstu a dostala se na nejvyšší hodnotu od dubna minulého roku (3,18 milionu Kč). Nejvyšší průměrná hypotéka byla dosažena v listopadu 2021 (3,46 mil. Kč), od té doby se postupně snižovala a své nejnižší úrovně dosáhla v lednu letošního roku (2,83 mil. Kč). Od té doby se postupně zvyšuje.

Scénáře vývoje měsíční splátky pro různé délky splatnosti hypotéky ukazuje tabulka č. 2. Z ní je patrné, že růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba 1,5 tis. Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem šesti tisíc korun.

Loni se hypoteční trh propadl o 64 %

Za celý rok 2022 poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 197 mld. Kč, meziročně o 63,6 % menším. »Ačkoli rok 2021 byl z pohledu aktivity na hypotečním trhu výjimečný a meziroční propad v roce 2022 byl očekávatelný, aktivita na hypotečním trhu byla v loňském roce téměř o 40 % nižší i ve srovnání s rokem 2020. A to je potřeba brát v potaz i skutečnost, že první polovina minulého roku byla ještě relativně silná a teprve druhé pololetí roku 2022 ukázalo, jak se citelně hypoteční trh ochladil,« dodává ČBA.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy