Telekomunikační firmy napojené na jemenskou vládu uznanou OSN uvedly, že se obávají, že húthijští povstalci plánují sabotovat síť podmořských kabelů v Rudém moři, která je důležitá pro fungování západního internetu a přenos finančních dat, uvedl deník The Guardian.
Varování přišlo poté, co kanál Telegram napojený na Hútíje zveřejnil mapu kabelů vedoucích podél dna Rudého moře. Obrázek byl doprovázen zprávou: »Existují mapy mezinárodních kabelů, které spojují všechny regiony světa přes moře. Zdá se, že Jemen se nachází na strategickém místě, protože v jeho blízkosti procházejí internetové linky, které spojují celé kontinenty – nejen země.«
Odhaduje se, že Rudým mořem prochází po optických trubkách přibližně 17 % světového internetového provozu. Jemenská společnost General Telecommunications Corporation ve svém prohlášení odsoudila hrozby Hútíů, že se zaměří na mezinárodní podmořské kabely.
Uvedla, že až 16 těchto podmořských kabelů – které často nejsou silnější než hadice a jsou náchylné k poškození kotvami lodí a zemětřesením – prochází Rudým mořem směrem do Egypta. Jedním z nejstrategičtějších je 25 000 km dlouhý kabel AE-1 Asie-Afrika-Evropa, který vede z jihovýchodní Asie do Evropy přes Rudé moře.
Bezpečnostní analytici z Gulf Security Forum minulý týden ve své zprávě tvrdili, že »kabely byly udržovány v bezpečí spíše kvůli relativní technologické zaostalosti Hútíů než pro nedostatek motivace«. Dodali, že »Hútíové si udrželi schopnost obtěžovat povrchovou lodní dopravu prostřednictvím raket a rychlých útočných plavidel, ale nemají k dispozici ponorky potřebné k dosažení kabelů«.
Upozornila však, že kabely na některých místech vedou v hloubce 100 metrů, což snižuje potřebu hi-tech ponorek. V roce 2013 byli v Egyptě zatčeni tři potápěči, kteří se pokusili přeříznout podmořský kabel poblíž přístavu Alexandrie, který zajišťuje velkou část internetové kapacity mezi Evropou a Egyptem.
Moammar al-Eryani, ministr informací jemenské vlády v Adenu, uvedl, že Hútíové představují vážnou hrozbu pro »jednu z nejdůležitějších digitálních infrastruktur na světě«.
Americké síly v neděli provedly nálety na pět raket v Jemenu – jednu určenou pro pozemní útok a ostatní pro útoky na lodě, uvedla americká armáda. Údery přišly den poté, co americké a britské síly zahájily vlnu náletů proti jemenským Hútiům podporovaným Íránem – jednalo se o třetí kolo jejich společné vojenské akce v reakci na vytrvalé útoky povstalců na lodní dopravu.
Hútíové začali útočit na lodní dopravu v Rudém moři v listopadu s tím, že zasahují plavidla napojená na Izrael, aby podpořili Palestince v Gaze, která je zpustošena válkou mezi Izraelem a Hamásem.
Mluvčí Hútíů Mohammed Abdul Salam uvedl, že Hútíové jsou ochotni použít novou taktiku, aby zastavili americko-britskou agresi proti Jemenu.
Řekl, že »rozhodnutí podporovat Gazu je pevné a zásadové a žádný útok na něj nebude mít vliv. Pokud jde o jemenské vojenské kapacity, rádi bychom zdůraznili, že je není snadné zničit a byly obnoveny během let tvrdé války. Namísto eskalace a rozpoutání nové fronty v regionu by se Amerika a Británie měly podřídit mezinárodnímu veřejnému mínění, které požaduje okamžité zastavení izraelské agrese, zrušení obléhání Gazy a zastavení ochrany Izraele na úkor palestinského lidu.«
(jb)