Ministerstvo financí navrhlo na příští rok státní rozpočet se schodkem 230 miliard korun. Rozpočtové příjmy vzrostou o 7,5 procenta na 2,086 bilionu korun, výdaje stoupnou o 5,7 procenta na 2,316 bilionu korun. Podle bývalé předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslavy Vostré (KSČM) je rozpočet špatně postavený, jde o hru s čísly, především ale jde o předvolební rozpočet.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zveřejnil návrh státního rozpočtu v posledním možném termínu – o půlnoci na 1. září. Vostrá si to vysvětluje tím, že Stanjura chtěl jednak zabránit přílišným spekulacím, ale především tím, že se jedná o volební roky. Za pár týdnů nás čekají volby do krajských zastupitelstev a příští rok volby do Poslanecké sněmovny. »Ze strany ministra Stanjury šlo o určité taktizování,« řekla bývalá poslankyně pro iportaL24.cz.
Samotný návrh je podle ní špatně postavený. Vzhledem k výrokům současné vlády a k vládnímu prohlášení musel podle ní současný kabinet své voliče zklamat, protože rozhodně nejde o rozpočet, který by snižoval schodky. Návrh sice počítá se snížením schodku oproti letošku o 22 miliard, Vostrá ale poukazuje na fakt, že nadále zůstává v platnosti tzv. válečná daň, která měla být zrušena. »Když si vezmeme výnosy z této daně, tak v podstatě k žádné úspoře nedošlo. Je to hra s čísly,« řekla Vostrá.
Šéf státní kasy označil navržený rozpočet za prorůstový, vláda si podle něj půjčuje převážně na investice. »Přináší rekordní investice, a to v mnohem větší míře, než kolik investovaly předchozí vlády v době vyššího ekonomického růstu. Zároveň ale návrh zohledňuje úsilí vlády konsolidovat veřejné finance,« okomentoval předložený návrh Stanjura.
Rovněž premiér Petr Fiala (ODS) se na sítí X pochlubil tím, že v návrhu rozpočtu na příští rok je historicky nejvíce peněz na investice.
Vítězí banky, energetičtí giganti a zahraniční obchodní řetězce
»Samozřejmě, každý rozpočet se označuje za prorůstový a že dává na investice, ale otázka je, kam ty finanční prostředky na investice směřují. Pokud směřují z větší části na ministerstvo obrany, tak to určitě nemá tu přidanou hodnotu, kterou by naše ekonomika potřebovala,« reagovala Vostrá. »Rozpočet je špatně postavený, je to rozhodně hra s čísly, hra vlády s občany, s podnikateli a určitě jde o předvolební rozpočet,« dodala exposlankyně.
Předložený návrh kritizují i zástupci současné opozice. Podle bývalé šéfky státní kasy a místopředsedkyně opozičního hnutí ANO Aleny Schillerové vláda snižuje schodek pomalu a jen na úkor střední třídy, rodin s dětmi, živnostníků a majitelů nemovitostí. »Vítězí banky, vybraní energetičtí giganti a zahraniční obchodní řetězce,« uvedla na síti X. Rovněž ona poukázala na to, že investice jdou především do zbrojení.
S návrhem nesouhlasí ani zástupci SPD. Podle místopředsedy rozpočtového výboru Jana Hrnčíře je schodek rozpočtu stále příliš vysoký. »Vzhledem k tomu, že rozpočet nepočítá s žádnou neobvyklou situací, jakou byl před pár lety například covid-19, je schodek astronomický,« uvedl. Podle něj je třeba osekat nadbytečné výdaje ve správě, chtěl by také méně peněz na obranu.
Navržena čísla se nelíbí ani vládním Pirátům. Vicepremiér, ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš požaduje o sedm miliard korun více na program výstavby bydlení a chce o tom iniciovat jednání. Návrh rozpočtu v tuto chvíli tak podle Bartoše pro Piráty přijatelný není.
Stanjura včera na CNN Prima News uvedl, že v návrhu vidí prostor na přesuny peněz mezi jednotlivými kapitolami. Kvůli minimální rezervě ve výši jedné miliardy proti zákonnému rozpočtovému rámci se ale přidání jednomu resortu projeví úbytkem jinde.
Schodek nemůže překročit 231 miliard korun
Návrh státního rozpočtu na příští rok předpokládá růst výdajů ve většině rozpočtových kapitol. Největší procentuální nárůst by mělo zaznamenat ministerstvo zdravotnictví, kde výdaje vzrostou o 52,9 procenta na 17,5 miliardy korun, následuje ministerstvo dopravy s růstem o 34,5 procenta na 139,4 miliardy korun. Největší pokles výdajů naopak čeká ministerstvo pro místní rozvoj, kde se sníží o 12,9 procenta na 13,3 miliardy korun, a ministerstvo průmyslu a obchodu, kde klesnou o 9,8 procenta na 35,8 miliardy korun.
Hlavním zdrojem příjmů podle ministerstva financí bude pojistné na sociální zabezpečení ve výši 809,4 miliardy korun. Na dani z přidané hodnoty očekává ministerstvo příjem 414 miliard korun, což představuje nárůst o sedm procent. Inkaso korporátní daně se očekává 244,3 miliardy korun, o 13,5 procenta víc než letos. Daň z příjmu fyzických osob by měla do rozpočtu přinést 184,7 miliardy korun, meziročně o 18,8 procenta víc.
V návrhu jsou zahrnuty i příjmy z EU ve výši 153,6 miliardy korun a odvody do evropského rozpočtu 65,3 miliardy korun.
Ministerstvo financí muselo vládě návrh státního rozpočtu předložit do konce srpna. Kabinet musí návrh projednat a poslat Sněmovně do konce září. Vláda ještě může parametry rozpočtu změnit, Stanjura ale v srpnu upozornil, že s ohledem na rozpočtová pravidla nemůže schodek překročit 231 miliard korun.
(jad)
Stanjura je ještě větší lhář než Fiala, a to už zaslouží obdiv.