Hizballáh rozdával pagery i jen několik hodin před jejich odpálením

Hizballáh pokračoval v rozdávání pagerů Gold Apollo svým členům několik hodin předtím, než tato zařízení vybuchla, přestože nebyla prověřena z hlediska potenciální hrozby, uvedla agentura Reuters s odvoláním na anonymní zdroje z bezpečnostní služby Hizballáhu.

Podle těchto zdrojů obdržel jeden člen Hizballáhu své zařízení 16. září a následující den explodovalo ještě v krabici. Jiný vysoký představitel Hizballáhu obdržel pager několik dní předtím, než explodoval a zranil jeho podřízeného. Hizballáh si byl jistý, že zařízení jsou bezpečná.

Zdroje agentuře Reuters sdělily, že šíitské hnutí nemělo ohledně těchto pagerů žádné zvláštní podezření a jejich »kontrola byla součástí rutinní ‚prověrky‘ jeho vybavení, včetně komunikačních zařízení, s cílem najít jakékoli náznaky, že jsou opatřena výbušninami nebo sledovacími mechanismy«.

Po úterní hromadné detonaci pagerů zahájil Hizballáh důkladnou kontrolu všech elektronických zařízení, ale nestihl ji dokončit před druhou vlnou výbuchů ve středu, kdy explodovaly jeho vysílačky. Izrael si s druhou vlnou detonací pospíšil, protože se obával, že Hizballáh brzy najde výbušniny ve svých ručních vysílačkách, citovala agentura svůj zdroj.

Podle jednoho z bezpečnostních zdrojů Hizballáhu se Hizballáhu podařilo zmařit předchozí izraelské operace proti dovezeným elektronickým zařízením hnutí. »Existuje několik elektronických záležitostí, které se nám podařilo odhalit – ale ne pagery,« řekl zdroj agentuře Reuters. »Přelstili nás, klobouk dolů před nepřítelem.«

K několika výbuchům komunikačních zařízení došlo v Libanonu 17. a 18. září. První den vybuchlo téměř současně velké množství pagerů v různých oblastech Libanonu. Podle údajů ministerstva zdravotnictví země zahynulo 12 lidí, včetně dvou dětí, a dalších 2 800 bylo hospitalizováno. Následující den se Libanonem přehnala nová vlna výbuchů. Tentokrát explodovaly vysílačky, telefony, snímače otisků prstů a také zařízení fungující na solární a lithium-iontové baterie. Při novém útoku bylo nejméně 25 lidí zabito a 608 zraněno.

Maďarský portál Telex již dříve uvedl, že pagery, které v Libanonu explodovaly, mohla od tchajwanské společnosti Gold Apollo zakoupit bulharská firma Norta Global Ltd, a nikoli maďarská společnost BAC Consulting. Podle zprávy působila společnost BAC Consulting, registrovaná v Budapešti, pouze jako prostředník, který zprostředkoval dohodu s tchajwanskou firmou, zatímco společnost Norta Global Ltd se sídlem v Sofii se na nákupu pagerů podílela přímo. Telex tvrdí, že Norta Global Ltd »zorganizovala dodávku a prodala« pagery Hizballáhu. Později bulharská Státní agentura pro národní bezpečnost v reakci na prohlášení maďarských médií uvedla, že bulharská firma do toho nebyla zapojena. Tchajwanské úřady rovněž popřely jakoukoli účast svých společností.

Libanon a Hizballáh obvinily z výbuchů Izrael a označily jeho jednání za agresi. Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh varoval Izrael před »spravedlivou odvetou«.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy