Příběhy mladého kouzelníka Harryho Pottera, jejíž první díl vyšel v nakladatelství Bloomsbury před 25 lety, 26. června 1997, uchvátily na přelomu století miliony čtenářů po celém světě. Hrdina, kterého vymyslela spisovatelka Joanne Rowlingová (a mimochodem mu přisoudila své datum narození, jen o 15 let později), se postupem času objevil v sedmi knihách, ve kterých mohli čtenáři sledovat jeho dospívání i napínavý boj s hlavním padouchem Voldemortem. Knihy o Potterovi měly ohromný úspěch a vznikly podle nich filmy a počítačové hry. Harry Potter se stal nejlépe prodávanou románovou sérií všech dob.
A přitom první díl zprvu řada nakladatelů odmítla. První nápad na postavu Harryho Pottera, včetně jeho brýlí a barvy vlasů, údajně dostala J. K. Rowlingová v roce 1990, když v Manchesteru čtyři hodiny čekala na zpožděný vlak do Londýna. Vše prý začalo prostou myšlenkou: »Chlapec, který neví, že je čaroděj, nastoupí do školy čar a kouzel.«
»Seděla jsem tam, v hlavě mi vířily myšlenky a vyvstávaly detaily – hubený, černovlasý chlapec s brýlemi byl čím dál reálnější,« zavzpomínala později Rowlingová. V témže roce jí zemřela matka, a proto je Harry sirotek, kterému nesmírně chybějí rodiče. Z depresí, s nimiž se Rowlingová po smrti matky potýkala, se zrodili také mozkomorové – děsiví tvorové, kteří se sytí lidskými emocemi.
První díl ságy Rowlingová s oblibou psala v jedné z edinburských kaváren. Knihu o kouzelnickém učni dokončila v roce 1995, ani v jednom z tuctu nakladatelství o ni ale neprojevili zájem. Teprve o rok později se v Bloomsbury rozhodli román vydat, ovšem v nákladu pouhých tisíc kusů. Příběh Harry Potter a kámen mudrců vyšel v roce 1997 a získal několik britských cen z oblasti dětské literatury, díky nimž se knížka dostala do širšího povědomí. Z neznámé autorky, která do pseudonymu J. K. Rowlingová zakomponovala jméno své babičky Kathleen, se začala rodit literární hvězda první velikosti.
V letech 1998 až 2000 vyšly další tři svazky (Harry Potter a tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Ohnivý pohár), které se u čtenářů setkaly se zájmem hraničícím s davovým šílenstvím. Na pátou knihu, nazvanou Harry Potter a Fénixův řád, si čtenáři ale museli počkat tři roky, což živilo spekulace o autorské krizi. Poslední dva díly série (Harry Potter a Princ dvojí krve a Harry Potter a Relikvie smrti) vyšly v letech 2005 a 2007, následované knížkou Bajky barda Beedleho, která z potterovského tématu rovněž čerpá. Rowlingová získala podle časopisu Forbes za vydání těchto knih o Potterovi téměř miliardu dolarů (23,4 miliardy korun) a kdysi nezaměstnaná svobodná matka se díky této sérii stala první miliardářkou mezi spisovatelkami.
Čeští čtenáři objevili Pottera s tříletým zpožděním, první díl vyšel v Albatrosu bez většího zájmu v únoru 2000. Knihy o Potterovi začaly vítězit v žebřících nejčtenějších děl teprve od vydání třetího dílu v květnu 2001. Prodaly se jich statisíce kusů. Poslední tři díly vydalo nakladatelství Albatros v prvních nákladech přesahujících 200 000 výtisků, stokrát víc, než je běžný náklad beletrie. Do češtiny knihy přeložili Vladimír a Pavel Medkovi.
Každý z dílů zachycoval jeden rok
Potter se podle knih Rowlingové narodil v místě zvaném Godrikův důl. Jeho rodiči byli James Potter a Lily Potterová, kteří ale byli zavražděni zlým černokněžníkem jménem lord Voldemort. Harry útok přežil a byl vychováván u své tety a strýce. Každý z dílů zachycoval jeden rok v Potterově životě, v prvním díle mu bylo jedenáct let, v šestém se na konci blíží k 17. narozeninám.
Během této doby se chlapci podařilo dospět ve schopného kouzelníka. Musel přitom opakovaně čelit nástrahám nepřátel a častokrát mu šlo o život. Ve finále ale s pomocí přátel Voldemorta i jeho nohsledy porazil. A jak J. K. Rowlingová napsala, nakonec se z něj stal bystrozor, tedy člen elitní jednotky ministerstva kouzel, specializované na boj s temnými silami. Později se oženil a měl tři děti.
Filmový průmysl
Z popularity Harryho Pottera u dětí i dospělých těžil také filmový průmysl. Během deseti let vzniklo osm celovečerních snímků, kasovních trháků první velikosti. Na zdánlivě ukončenou potterovskou sérii navázala Rowlingová dvoudílnou divadelní hrou Harry Potter a prokleté dítě (2016), jejíž uvedení na divadelních prknech v Londýně mělo velký ohlas, a také scénáři tří filmů z kouzelnického světa. Fantastická zvířata a kde je najít (2016), Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018) a Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022) se odehrávají v půli 20. let, tři čtvrtě století před Harrym Poterem.
Knihy o Potterovi dnes patří mezi klasiku literatury pro děti a mládež, čtou je ale i dospělí. Některé prvky příběhů o Potterovi pronikly i do skutečného světa. Například Bertíkovy fazolky, pod jejichž jménem společnost Jelly Belly prodává skutečné bonbóny. A šikovného kouzelníka připomněla i výstava pod názvem Harry Potter: Dějiny magie, kterou uspořádala Britská knihovna k dvacetiletému výročí prvního vydání knihy o Potterovi v roce 2017. Rozsáhlá výstava se věnovala literárnímu dílu spisovatelky J. K. Rowlingové a zároveň dějinám magie.
(mac, čtk)