Před několika dny se někteří z nejvyšších vojáků Severoatlantické aliance vydali na tajné místo na polsko-ukrajinské hranici, aby se setkali s hlavním ukrajinským vojenským velitelem generálem Valerijem Zalužným, což bylo soukromě označeno jako »válečná porada«, napsal britský The Guardian.
Zalužný si sebou podle Guardianu na zhruba 300 kilometrů dlouhou cestu z Kyjeva vzal celý svůj velitelský tým. »Cílem pětihodinové schůzky bylo pomoci přenastavit ukrajinskou vojenskou strategii – hlavním bodem programu bylo, co dělat se zastavením postupu ukrajinské protiofenzívy, spolu s bojovými plány pro nadcházející vyčerpávající zimu a dlouhodobou strategií, protože válka se nevyhnutelně protáhne až do roku 2024,« napsal Guardian.
Zvláště pozoruhodná byla přítomnost nejen vojenského velitele NATO, amerického generála Christophera Cavoliho, ale také admirála sira Tonyho Radakina, nejvyššího britského vojenského důstojníka, který je nyní ve Washingtonu i v Kyjevě považován za stále důležitějšího aktéra, který pomáhá Ukrajině překonat ruské útočníky.
Nebyl to ani první takový rozhovor. K summitu na hranicích došlo částečně poté, co Radakin odcestoval bez britských ministrů do Kyjeva, kde se uskutečnila neveřejná 45minutová schůzka s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jejímž cílem bylo podle obranných zdrojů lépe pochopit ukrajinskou strategii a možnosti pomoci Západu.
Znepokojení Bílého domu z toho, že se USA zjevně úzce angažují ve válce na Ukrajině, způsobilo, že Radakinův protějšek v Pentagonu, generál Mark Milley, nesměl na Ukrajinu cestovat. Británie, jejíž armáda je mnohem menší než armáda USA, však takové obavy nemá.
Několik dní předtím Milley na telekonferenci 10. srpna, na níž se ozval i Radakin, vyzval Zalužného, aby protiofenzívu soustředil na »jednu hlavní frontu«, uvedl deník New York Times. Ale i v éře zabezpečené vojenské komunikace lze některé rozhovory vést pouze tváří v tvář.
Oleksij Danilov, tajemník Rady národní bezpečnosti země, uvedl, že mu Zalužnyj po setkání na hranicích řekl: »To je náš chlap«.
Britské zdroje se zdráhají o výsledku schůzky na hranicích mnoho říci. Západ však naznačuje, že strategie se v důsledku jednání změnila. »Myslím, že je vidět, že se soustředí na záporožskou frontu,« uvedl jeden ze zasvěcených na pozadí zpráv o nových ukrajinských útocích zaměřených na město Tokmak, což je první krok k dosažení Azovského moře, a tím i k odříznutí pozemní cesty na Krym.
John Foreman, poslední britský atašé pro otázky obrany v Moskvě, domluvil Radakinovi a ministru obrany Benu Wallaceovi schůzku s jejich protějšky v Moskvě již v únoru 2022, tedy necelé dva týdny před zahájením vojenské operace. Foremanovým úkolem bylo radit, jak zvládat střety, a Radakina popisuje jako schopného, ale tvrdého vyjednavače.
Za poslední rok se v Británii vystřídali tři premiéři, zatímco Wallace má za několik dní odstoupit. Politické zmatky Radakinovo postavení jen posílily. Během krátké doby se admirál stal postavou kontinuity, dokonce spolustratégem mezi Západem a Kyjevem v době, kdy válka pokračuje.
(cik)