Guam se obává, že se stane »terčem« kvůli americkým raketám, domorodci pak nejspíš přijdou o půdu

Plánovaný systém protiraketové obrany na ostrově Guam by mohl z amerického tichomořského území udělat »terč«, tvrdí místní obyvatelé, jejichž nesouhlas s těmito plány roste, napsal deník The Guardian.

Pentagon plánuje investovat 1,5 miliardy dolarů do 360stupňové architektury protivzdušné a protiraketové obrany na ostrově Guam. Systém chce dokončit do roku 2027.

V lednu uzavřela Agentura pro protiraketovou obranu (MDA), oddělení ministerstva obrany pro zadávání veřejných zakázek, smlouvu v hodnotě půl miliardy dolarů se společností Lockheed Martin na vývoj systému protiraketové obrany Guamu. Komponenty budou vybudovány na místech, která budou vybrána z 20 potenciálních lokalit.

Plány na vybudování tohoto systému se setkaly s rozsáhlým odporem obyvatel Guamu. Námitky zahrnují obavy, že se území zaplete do případného konfliktu, a také obavy z ekologických rizik pro ostrov a jeho původní kulturu.
»Americká vojenská přítomnost činí z Guamu cíl. Pokud dojde k válce, jsme na mušce,« řekl Kenneth Kuper, odborný asistent politologie na Guamské univerzitě. »Dnes armáda mluví o ‚obraně‘, ale plány na umístění útočných raket na Guamu jsou v plném proudu.«

Robert Underwood, bývalý zástupce Guamu v americkém Kongresu, který založil thinktank Pacific Center for Island Security, uvedl, že území »je využíváno jako experimentální zkušební místo pro vývoj protiraketové obrany«.

»Několik raket, které proletí, nemusí být nejhorším scénářem pro armádu udržetsi operační schopnosti, ale pro ty, kteří ostrov nazývají domovem, to může znamenat zničení životů a možností obživy,« řekl Underwood.

Existují také obavy, že rozsah navrhovaného systému rozšíří vojenskou základnu na Guamu a armáda bude požadovat půdu patřící domorodé komunitě Čamorro. Území má přibližně 170 000 obyvatel včetně zhruba 21 000 příslušníků americké armády, kteří jsou umístěni na třech základnách.

Josephine Ongová, místní vědkyně specializující se na ochranu historických památek, pro Guardian uvedla, že navrhovaný obranný systém by »vyžadoval využití půdy nad rámec existujících základen a vládních pozemků, což by Čamorry připravilo o další pozemky, nad rámec toho, co je již americkou armádou obsazeno«.

»Současné síly jsou schopny bránit Guam před dnešními hrozbami severokorejských balistických raket … Nicméně regionální hrozby pro Guam, včetně těch z Číny, se nadále rychle vyvíjejí,« uvedla v březnu na tiskovém brífinku Michelle Atkinsonová, ředitelka MDA pro operace.

Obranu Guamu v současné době tvoří jediná baterie THAAD (Terminal High Altitude Area Defence) – systém protiraketové obrany určený k zachycení a sestřelení raket krátkého, středního a středního doletu v jejich terminální fázi.

Kontradmirál Gregory Huffman, velitel Společné oblasti Marianas, která dohlíží na americké vojenské základny na Guamu, uvedl, že cílem navrhovaného obranného systému je bránit ostrov »před rychle se vyvíjejícími pokročilými raketovými hrozbami ze strany regionálních protivníků«.

Mnoho obyvatel Guamu se minulý týden na veřejném setkání zprostředkovaném zákonodárci podělilo o své obavy z těchto plánů. Mnoho obyvatel Guamu se minulý týden na veřejném setkání zprostředkovaném zákonodárci podělilo o své obavy z těchto plánů.

»Skutečnost je taková, že jak USA, tak Čína … provokují násilí,« řekl na setkání Toni Brooks, vojenský veterán. »Musíme si položit otázku: Chceme se toho dobrovolně účastnit? Je to v souladu s hodnotami lidu Chamoru a těch, kteří se rozhodli nazývat Guam svým domovem?«

V dopise guamskému zákonodárnému sboru Huffman uvedl, že Agentura pro protiraketovou obranu připravuje prohlášení o dopadech systému protiraketové obrany na životní prostředí a opatření k jejich zmírnění.

Therese Terlaje, předsedkyně guamského zákonodárného sboru, uvedla, že tento projekt musí být i nadále konzultován s komunitou. »Z minulých projektů ministerstva obrany jsme se poučili, že bez úplných podrobností … nemohou guamští představitelé a veřejnost účinně zabránit nepříznivým dopadům na zdraví, bezpečnost, životní prostředí, půdu a kulturu, které jsou důsledkem těchto projektů,« uvedla pro Guardian.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy