Griluje skoro každý. Umíte se ale o gril náležitě starat?

Tu a tam zkusil grilovat každý. Někdo se chlubí moderními stroji poháněnými elektrickými »motory« které k ohřevu grilovacích ploch a udržování pokrmů v teple používají propan butanové bomby. Dobré, leč drahé. Většinou však stačí obyčejný gril »vytápěný« dřevěným uhlím. V obou případech je spousta práce pro kutila, především s údržbou a čištěním. U grilů využívajících opravdový oheň pak i s jeho správným zapálením, jak jinak než bez benzinu a jiných chemických přípravků.

Ať už jsme si ho pořídili (koupili) či vlastnoručně postavili, vždy platí, že na začátku sezóny je dobré gril očistit a připravit ho k naplnění představ o dokonalosti budoucích pokrmů na něm připravených. A to je práce pro kutila!

Na podzim jsme gril, jedno jaký, levný či drahý, uložili k odpočinku, často jen zbavený zbytků popela. Pravda, ti bohatší, kteří používají gril plynový či elektrický, přiměřeně jeho ceně se snaží průběžně o jeho údržbu. Většina z nás však používá grily na dřevěné uhlí, obvykle tzv. kotlové. I když jejich údržba není nijak složitá, před i po každém grilování je třeba je »vypálit«. Vypalujte je tak dlouho, dokud se z grilu nepřestane kouřit.

A také vyčistit. Po každém grilování sundejte rošť a vyčistěte ho například mosazným grilovacím kartáčem, stojí něco málo přes stokorunu. Očistěte také víko grilu, případně i jeho další části, na nichž ulpěla mastnota či stopy po kouři. Znatelné šmouhy od kouře, i mastné zaschlé skvrny snadno odstraníte běžnou houbičkou na nádobí a speciálním, ano ekologickým, přípravkem k čištění grilu. Je šetrný nejen k vašemu grilu, ale i k životnímu prostředí. O gril tak můžeme bez obav pečovat i na zahradě. Samozřejmostí je odstranění vychladlého popela. Odeberte veškerý vyhořelý popel z kotle grilu – mohl by nasáknout vlhkostí a plesnivět. Ale to je spíše pokyn pro podzimní závěr grilovací sezony. A to je naštěstí ještě daleko!

Základní potřeby k čištění grilu jsou tedy jednoduché: nádoba s teplou vodou, kuchyňská houbička, speciální čisticí prostředek, hodí se i plastová škrabka. Na vyčištění roštů budete potřebovat již zmíněný grilovací kartáč, nejlépe mosazný. Na čištění roštu můžete použít i jemnou ocelovou vlnu.

I když vás to bude lákat, nepoužívejte k omývání grilu běžné kuchyňské saponáty, a už vůbec ne čisticí prostředky s přídavkem citrusů. Kyselina citronová může naleptat povrch kovových předmětů, především roštu. Nechcete, aby zrezivěly…

Vanu ve spodní části grilu, a to platí obecně, po vychladnutí opatrně vyjměte, odstraňte z ní zbytky popela i potravin a omyjte ji vlažnou vodou. Pozor na ostré kartáče! Jakmile smaltovaný povrch poškrábáte, dříve či později začne rezavět.

V průběhu grilování se snažte zamezit hromadění tuku na roštu a na vnitřní straně grilovací komory.

Nejen důsledná údržba zabrání možným komplikacím při zahradním grilování, dbejte i na bezpečnost. Proto používejte rukavice, zástěry, vyplatí se i kvalitní, přesto nepříliš drahé grilovací nářadí. Ostatně, to si můžete vyrobit i v dílně z běžných svařovacích drátů a vlastnoručně vyrobených dřevěných rukojetí.

K zapálení dřevěného uhlí nebo briket nepoužívejte benzin, petrolej či líh! Ba ani oblíbený tuhý, nebo kapalný podpalovač. Nejlepší je dřevo (třísky). Až se rozhoří, nasypte na něj dřevěné uhlí. S výhodou můžete použít k zapálení ohně horkovzdušnou pistoli, kterou každý kutil má a »musí« mít. Když už trváte na chemickém podpalovači, počkejte s grilováním, až zcela vyhoří. Jinou možnost nabízí speciální komínový podpalovač, který si můžete ke grilu dokoupit. Nejde o drahou záležitost, dá se pořídit za dvě stovky, ale můžete si ho udělat i v dílně. Je to kovová roura s průduchy, do které nasypete dřevěné uhlí nebo dřevěné brikety s pevným podpalovačem (budiž, když musíte), zespodu zapálíte, tím se uhlí rychleji rozžhaví. Poté rouru vyndejte a zůstane jen žhnoucí uhlí.

Správná teplota pro grilování je v okamžiku, kdy je uhlí rudé, ale nesmí z něj šlehat plameny, či pokryté popelem. Pro většinu jídel je však lepší příprava na mírném žáru, kdy jsou uhlíky pokryty vrstvou popela. Velké kusy masa připravujte trpělivě při nižší teplotě.

Na rošt nepokládejte mastné pokrmy. Odkapávání tuku a následnému vyšlehnutí plamenů zabrání grilovací misky nebo hliníková fólie.

Když už oheň příliš vzplane, a žár je větší než potřebujete, snižte teplotu postříkáním roztokem vody a octa (pět dílů vody na jeden díl octa) z rozprašovače, který pořídíte do stokoruny. K ničemu jinému ho nepoužívejte! Určitě ne na postřik květin chemickými přípravky.

(jan)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy