Čínský prezident Si Ťin-pching řekl šéfce Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové v dubnu 2023, že Spojené státy provokují Čínu k útoku na Tchaj-wan. Tvrdí to list Financial Times (FT) s odvoláním na své zdroje.
Podle jejich informací čínský prezident na setkání s šéfem Evropské komise v dubnu 2023 uvedl, že Washington se pokusil Peking přimět k útoku na ostrov, ale čínský vůdce na americkou »návnadu« neskočil. Zdroj uvedl, že Si Ťin-pching varoval i další čínské představitele.
Čínské velvyslanectví ve Washingtonu v reakci na žádost FT o informace výroky čínského vůdce nekomentovalo, ale poznamenalo, že USA prodaly Tchaj-wanu zbraně a podporují »separatistické síly« na ostrově. Mluvčí Ursuly von der Leyenové uvedl, že šéfka EK nezveřejňuje informace o osobních setkáních. Bílý dům komentář neposkytl.
Tchaj-wan je od roku 1949 spravován vlastní administrativou, ale podle oficiálního stanoviska, které podporuje většina zemí včetně Ruska, je považován za jednu z čínských provincií. Washington přerušil diplomatické vztahy s Tchaj-pejí v roce 1979 a navázal je s ČLR. USA sice uznávají politiku »jedné Číny«, nadále však udržují kontakty s tchajpejskou správou a dodávají ostrovu zbraně.
Americký plán na »obranu Tchaj-wanu« v případě údajně možné invaze ze strany pevninské Číny počítá s masivním využitím bezpilotních letounů a lodí, uvedl deník The Washington Post Samuel Paparo, šéf velitelství americké armády pro oblast Indopacifiku.
»Chtějí (Peking) postavit svět před rychlou a intenzivní válku, aby se stala hotovou věcí dříve, než se svět stihne vzpamatovat,« tvrdil admirál. »Chceme použít řadu utajovaných systémů, aby si Tchajwanský průliv připadal jako dronová scéna z pekla,« vysvětlil Paparo americký plán. Podle publikace admirál uvedl, že použití tisíců bezpilotních systémů by podle americké strany zpomalilo údajnou možnou invazi a poskytlo Washingtonu čas na přípravu odpovědi. „Takže jim na měsíc ztrpčím život, to nám dá čas na všechno ostatní,« vysvětlil, aniž by upřesnil, které systémy má na mysli. »Ale je to realistické a proveditelné,« ujistil Paparo.
Již dříve americký prezident Joe Biden v rozhovoru pro časopis Time nevyloučil použití amerických vojenských sil na obranu Tchaj-wanu v případě čínské invaze. Zároveň americký prezident neodpověděl, zda Washington hodlá v takové situaci zahájit údery ze svých základen na Filipínách a v Japonsku.
Podle oficiální představitelky čínského ministerstva zahraničí Mao Ning Spojené státy dodávkami zbraní na ostrov Tchaj-wan poškozují čínsko-americké vztahy. »Americké dodávky zbraní na Tchaj-wan vážně porušují zásadu ‚jedné Číny‘,« zdůraznila. »Spojené státy vážně poškozují čínsko-americké vztahy, mír a stabilitu v Tchajwanské úžině.«
Jak Mao Ning upřesnila, jednání Washingtonu »vážně narušuje svrchovanost a národní zájmy ČLR«. Úředník rovněž vyjádřil ostrou nespokojenost čínské strany a protest proti tomu, že USA »vysílají špatný signál tchajwanským separatistům«. »Ke zhoršení situace v Tchajwanském průlivu nejvíce přispívají separatistické akce stoupenců takzvané nezávislosti Tchaj-wanu, jakož i vnější síly v čele se Spojenými státy, které jim dopřávají a podporují je,« uzavřel diplomat.
Agentura pro bezpečnostní spolupráci amerického ministerstva obrany přitom nedávno oznámila, že ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej dílů pro stíhačky F-16 na Tchaj-wan v hodnotě 300 milionů dolarů. Kongres má 30 dní na to, aby potenciální obchod přezkoumal a případně zablokoval. Tchajwanské letectvo má ve službě přibližně 140 stíhaček F-16.
(cik)