Francie se opět bouří proti důchodové reformě, odbory plánují zesílení protestů

AKTUALIZOVÁNO

Ve Franci se již počtvrté konaly protesty proti důchodové reformě, která zvyšuje minimální věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Zúčastnilo se jich podle úřadů nejméně 963 000 lidí. Tentokrát se odborové organizace rozhodly, že nebudou ke stávce vyzývat zaměstnance v dopravě, aby cestující neměli potíže během zimních školních prázdnin. Do stávky se však zapojili letoví dispečeři na letišti Orly v hlavním městě, což vedlo ke zrušení nebo zpoždění některých letů.

Již nyní jsou francouzské odbory odhodlány uspořádat další stávku na protest proti důchodové reformě a »ochromit zemi«, pokud úřady nevyslyší protestující a nezmění návrh dokumentu. Dnes to ve vysílání televize BEFM TV prohlásil Frederick Suyo, generální tajemník odborového svazu Labour Force (FO).

»Pokud vláda a poslanci bez ohledu na cokoli nevyslyší nespokojenost lidí, odbory vyzvou zaměstnance, mladé lidi a důchodce, aby 7. března zesílili protesty a ‚zastavili Francii‘ ve všech odvětvích,« řekl.

Šéf Všeobecné konfederace práce (CGT) Philippe Martinez zase uvedl, že odbory čekají, až francouzští poslanci budou hlasovat proti článku 7 návrhu reformy, který by zvýšil minimální věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let. »Chceme nejen diskusi, ale také hlasování o článku 7,« řekl.

Odbory očekávaly, že dnešních demonstrací po celé zemi se zúčastní velké množství lidí, protože tentokrát byly pořádány v den volna. Podle odhadů odborové organizace Všeobecná konfederace práce (CGT) se demonstrací v Paříži zúčastnilo 500 tisíc lidí, zatímco v celé zemi organizace napočítala dokonce 2,5 milionu protestujících. Francouzský národní svaz studentů (UNEF) oznámil, že se protestů zúčastnilo 120 tisíc mladých lidí, z nichž 15 tisíc vyšlo do ulic.

V centru francouzského hlavního města se protestující vydali na pochod z náměstí Republiky na východ města – na náměstí Národa, nesli transparenty s názvy největších odborových svazů a provolávali hesla.

Během pochodu docházelo také k výtržnostem, kdy protestující házeli lahve a kameny. Policie v reakci na to použila slzný plyn. Násilná mládež zapalovala odpadkové koše a rozbíjela výlohy obchodů a kaváren. Na bulváru Voltaire bylo převráceno a zapáleno auto. Několik podněcovatelů nepokojů bylo zadrženo.

Protesty se konají ve 240 městech včetně Avignonu, Bordeaux, Lyonu, Marseille, Montpellier a Rouenu. Podle odborů vyšlo do ulic Toulouse 100 000 protestujících. Ministerstvo vnitra uvedlo, že na pořádek na shromážděních dohlíží 10 tisíc strážců zákona, z nichž 4,5 tisíce zajišťuje bezpečnost demonstrací v Paříži.

Protesty proti důchodové reformě

• Jednalo se o čtvrtý protest proti důchodové reformě kabinetu, předchozí se konaly 19. a 31. ledna a 7. února.

• V polovině ledna představila premiérka Elisabeth Borneová návrh zákona o důchodové reformě, podle něhož by se měl věk odchodu do důchodu do roku 2030 zvýšit z 62 na 64 let. Vládní návrh rovněž požaduje zvýšení minimálního důchodu na 1 200 eur.

• Pozměněný návrh byl koncem ledna předložen k posouzení Národnímu shromáždění (dolní komoře parlamentu). Jeho první čtení začalo v pondělí a vyvolalo bouřlivou debatu. Opozice prosazuje uspořádání celostátního referenda, aby o osudu zákona rozhodli přímo občané.

• Úřady minulý týden naznačily, že zkoumají možnost umožnit některým kategoriím pracovníků odejít do důchodu v 63 letech. Toto ustanovení by mohlo být rozšířeno zejména na občany, kteří začali pracovat před dosažením věku 21 let a přispívali na důchod nejméně 43 let.

Hodnocení čtvrtého dne

Jean-Luc Mélanchon, zakladatel levicového hnutí Vzdorující Francie, se domnívá, že sobota byla »nejmasovějším dnem protestů za poslední půlstoletí«. »Lidé nejsou připraveni přijmout dva roky práce navíc,« vysvětlil politik vysokou míru sociální mobilizace.

Mnozí demonstranti se odborářského pochodu účastnili poprvé. Například devatenáctiletý student historie Theo se domnívá, že »reforma poškodí jak mladé lidi, tak zbytek populace«. Vyjádřil obavy, že po zvýšení věku odchodu do důchodu na 64 let by úřady mohly »začít snižovat stipendia pro studenty«.

Herci si na manifestaci přinesli loutku představující spravedlnost. »Je pro nás nesmírně důležité být v tento den se všemi,« řekla Ariane Mnouchkinová, účastnice pochodu Paříží, zakladatelka populárního divadla Theatre du Soleil v hlavním městě, držitelka nejvyšších divadelních cen v Evropě a ve Francii, dramatička a režisérka.

Zástupci odborů již ohlásili nové protesty. Další dny stávek a demonstrací budou 16. února a 7. března. Odbory také hodlají uspořádat zvláštní akci 8. března u příležitosti Mezinárodního dne žen.

Kritici vládní důchodové reformy tvrdí, že bude mít největší negativní dopad na práva žen. »Reforma bude vyžadovat další úsilí, zejména od francouzských žen,« upozornila Rachelle Silveraová, odbornice na rovnost na trhu práce. Podle jejích výpočtů budou muset ženy narozené v roce 1972 odejít do důchodu později než muži. Vláda sice slíbila, že do výpočtu odpracovaných let zahrne i mateřskou dovolenou, ale v praxi se to podle oponentů dotkne pouze žen, které začaly pracovat před 20. rokem věku.

(jb, TASS)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy