Podle výzkumu o plánech zaměstnavatelů na rok 2023, který pro společnost Sodexo Benefity zpracovala v listopadu agentura Ipsos, se v nadcházejícím roce chystá snižovat počty svých zaměstnanců jen 8,4 % firem. I v oblasti benefitů zůstává situace stabilní, o něco méně optimistické už jsou plány firem ve mzdové oblasti. Data nenaznačují informace o tom, že firmy omezují home office.
Na tuzemském trhu práce pomalu začíná nervozita z příštího roku, ale firmy zatím nevidí budoucnost tak černě. Nezaměstnanost byla v listopadu 3,5 % a nezdá se, že by mělo být nějak výrazně hůře. »Celých 57 % firem plánuje počet zaměstnanců zachovat a více než 26 % dokonce bude nové pracovníky přijímat, což je velmi pozitivní informace,« komentuje výsledky dotazníkového šetření Martina Machová, HR ředitelka ze společnosti Sodexo Benefity, která je největším poskytovatelem zaměstnaneckých benefitů na tuzemském trhu. Zaměstnance plánují nabírat hlavně menší firmy do 500 zaměstnanců a největší poptávka po lidech bude v Praze a v Brně.
O něco méně optimistické už jsou plány firem ve mzdové oblasti. »S plošným navyšováním platů počítá ani ne polovina zaměstnavatelů a většina z nich navíc hodlá přidávat maximálně 10 %,« popisuje Machová a doplňuje, že kolem 27 % firem ale zároveň připouští individuální zvyšování výplat podle zásluh a téměř nikdo naopak neplánuje mzdy snižovat.
I v oblasti benefitů zůstává situace stabilní. Většina firem (61 %) plánuje své benefity zachovat a někteří budou dokonce svůj benefitní balíček rozšiřovat. »S růstem benefitů počítá něco málo přes 17 % zaměstnavatelů. To je sice pozitivní, ale vzhledem k tomu, že průměrná cena oběda neustále roste, očekávala bych, že firmy ve větší míře přistoupí k navýšení alespoň příspěvku na stravování,« uvedla Machová.
»Zdá se, že firmy jsou ve svých mzdových i benefitních plánech opatrné a mírně optimistické. Domnívám se ale, že minimálně v sektorech, ve kterých se pracovníků dlouhodobě nedostává, budou muset nakonec k navýšení přistoupit. Nemají totiž moc jiných možností, jak nové zaměstnance přilákat. Do teď byl pracovní trh velmi zabetonovaný a lidé se změnou práce váhali. V posledních týdnech to ale vypadá, že se trh trochu rozvolňuje a na volné pozice se nám hlásí více lidí,« dodává Machová.
Zároveň ale připomíná na závěr jeden významný aspekt: »Ačkoli se občas objeví informace o tom, že firmy omezují home office, data nic takového nenaznačují. Práci z domova hodlá ve stejném rozsahu jako letos zachovat 57 % firem a dalších 22 % ji hodlá rozšířit anebo nově zavést.«
(zmk)
GRAFY – Zdroj Ipsos, zadavatel Sodexo Benefity