Návrh na korespondenční volbu je třeba odmítnout, hlásá opozice

Mají mít Češi žijící v zahraničí možnost volit poslance a prezidenta korespondenčně? Otázka, která momentálně dělí politickou scénu. Koalice se snaží příslušný návrh prosadit na probíhající mimořádné schůzi, opozice takový způsob projednání změny volebního zákona nepovažuje za vhodný. K návrhu je podle ní potřeba širší diskuse.

O zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí se diskutuje už léta. Návrh, který nyní zaměstnává poslance, předložil Senát na základě požadavku krajanských sdružení a s podporou ministerstva zahraničí. Argumentoval mimo jiné tím, že Česká republika je jednou z posledních pěti zemí Evropské unie, které možnost hlasování poštou uzákoněno nemají.

Opoziční hnutí ANO a SPD se obávají manipulace s hlasovacími lístky. »Jde nám o tajnost voleb, jde o to, aby nikdo nemohl být ovlivněn při své volbě a aby výsledky odpovídaly skutečně vůli občanů,« řekl předseda ústavně právního výboru Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Neexistuje podle něj žádný racionální důvod, proč má být tento návrh projednáván na mimořádné schůzi »U těchto zákonů bychom se měli domluvit, koalice a opozice, aby to neskončilo tak, že po dalších volbách se to bude zase měnit. Není důvod, proč tak spěchat,« dodal. Koalice by podle hnutí měla na téma korespondenční volby nejdříve otevřít celospolečenskou diskusi.

Hrozba manipulací a podvodů

Poslanci SPD jsou rozhodnuti projednávání návrhu na zavedení korespondenční volby obstruovat. Podle názoru hnutí jde o ohrožení demokracie v ČR. »Korespondenční volba je protiústavní,« uvedl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Podotkl, že již v současné době mohou čeští občané při pobytu v zahraničí hlasovat na zastupitelských úřadech. »Vláda Petra Fialy chce tuto změnu volebního systému prosadit především z důvodu její klesající podpory ve veřejnosti a obavy z neúspěchu v příštích volbách. Jde o mimořádné nebezpečí pro jakýkoliv demokratický systém. V případě korespondenčního hlasování nelze žádným způsobem zajistit tajnost a rovnost volby, což jsou základní principy volebního práva definované i Ústavou ČR,« prohlásil Fiala.

Existuje podle něj nemožnost kontroly, zda voliči skutečně hlasovali sami a pokud ano, zda svobodně a nezávisle bez jakéhokoliv vnějšího nátlaku. Současně existuje riziko, že určité osoby budou hlasovat vícekrát. »Korespondenční volba nese možnost rozsáhlých manipulací a volebních podvodů,« uvedl. Připomněl, že z důvodu nesrovnalostí při korespondenční volbě se muselo opakovat druhé kolo posledních prezidentských voleb v Rakousku, Francie z důvodu obav před manipulacemi korespondenční volbu zrušila úplně a například v USA dodnes panují pochybnosti o regulérnosti poslední prezidentské volby. »Hnutí SPD je připraveno bránit princip svobodných a spravedlivých všeobecných přímých a rovných voleb všemi silami a demokratickými prostředky. Podle našeho názoru by došlo ke snížení důvěryhodnosti ve volby, v politiky, v demokracii, v náš systém a my se tomu budeme všemi demokratickými způsoby snažit zabránit,« uvedl Fiala.

Docela nesvědomitý návrh

KSČM zavedení korespondenční volby nepreferuje. »Opravdu to není návrh, který by si zasloužil podporu, naopak, je ho třeba zcela odmítnout,« řekl pro iportaL24.cz bývalý předseda ÚV KSČM a bývalý místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. Návrh podle něj odporuje principům tajné volby. Při korespondenční volbě nelze podle Filipa zajistit, aby nedocházelo k ovlivňování voliče. Tím, že doručení volebního lístku je svěřeno veřejné dopravě, není možné zajistit, aby s ním nebylo manipulováno a aby nikdo nenarušil doručení lístku sčítací komisi. »Takže ty dva základní principy, tajnost volby a nemožnost manipulace, nejsou při korespondenční volbě zajištěny, proto to nemůže být volba, která by odpovídala ústavním principům,« dodal Filip.

Proti zavedení korespondenční volby se pro iportaL24.cz vyjádřil také bývalý premiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek. »Hlasování, pokud má být tajné, tak nemůže být korespondenční. Možnost manipulace je v tomto případě mnohem větší, než u voleb tak jak je známe. Pravice si myslí, že touhle volbou se tady uchová na věčné časy,« uvedl. Čeští občané v zahraničí žijí podle něj v úplně jiných podmínkách, a neměli by tedy hlasovat o záležitostech, o kterých nevědí vůbec nic, nebo jenom velmi málo. »Je to vlastně docela nesvědomitý návrh,« míní Paroubek.

I krajané v zahraničí mají právo volit

Naopak politoložka Vladimíra Dvořáková v zavedení korespondenční volby problém nevidí. »Nejsem proti, jde jenom o to, technicky to ošetřit tak, aby nemohlo dojít k žádné manipulaci,« řekla pro iportaL24.cz.

Kabinet Petra Fialy (ODS) si zavedení této změny dal do svého programového prohlášení. »Zavedeme korespondenční volbu pro Čechy v zahraničí. Usnadníme voličům získávání voličských průkazů a zmodernizujeme správu voleb,« píše se v prohlášení.

»I naši krajané v zahraničí mají právo volit jako všichni ostatní,« hájil změnu předseda klubu TOP 09 Jan Jakob. Je podle něj logické, že opozice tento návrh neprosazuje, protože právě u voličů v zahraničí jsou její volební zisky mizivé.

Korespondenční volbu by mohlo využít až 600 000 Čechů žijících v cizině, pro které je časově i finančně náročné dostavit se na hlasování na některou ze 111 českých ambasád. Loni tam přišlo volit poslance 13 236 z 18 808 zapsaných voličů. Strany současné vládní koalice volilo z ciziny 85 procent voličů, ANO získalo jen necelých pět procent hlasů a SPD 2,2 % hlasů.

Kdy se Sněmovna k projednávání tohoto návrhu dostane, není vůbec jisté. Jen samotnému schvalování programupředcházela pětihodinová opoziční kritika Fialovy vlády. Hned po schválení programu si dolní komora odhlasovala možnost nočního jednání.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy