Facka do tváře Srbům, nebo usmíření? Prý jako kdyby Tálibán stavěl byty na pozemku po dvojčatech

Pro mnoho Srbů je to, jako by Tálibán chtěl postavit luxusní bytový komplex na místě newyorských Dvojčat. Tak je občas v Bělehradu přijímána zpráva o projektu přestavby, který navrhli Jared Kushner, zeť bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, a Richard Grenell, klíčový Trumpův spojenec.

Podle serveru POLITICO počítá plán se zbouráním rozbombardovaného sídla bývalé jugoslávské armády, které dosud zůstávalo z velké části nezastavěné jako neoficiální památník srbského utrpení během bombardování Bělehradu ze strany NATO v roce 1999. Na jeho místě by měl vyrůst výškový komplex luxusních bytů a kanceláří ve stylu Trump Tower.

Návrh vyvolal u mnohých Srbů pobouření, které se soustředilo především na historický význam budovy – zejména na skutečnost, že americká společnost bude přestavovat symbol bombardování vedeného Washingtonem.

»Je pobuřující, aby se z místa, kde byli zabíjeni a bombardováni lidé, stalo místo s vířivkami a kasiny,« řekl Aleksandar Jovanović Ćuta, opoziční politik, který v únoru jako první zveřejnil informace o tomto plánu.

Podle dokumentů, které podle serveru unikly, probíhala jednání nejméně od roku 2022. Podle podmínek navrhované dohody by srbské ministerstvo infrastruktury darovalo 99leté povolení ke dvěma pozemkům, na nichž se nacházelo ústředí, společnostem Kushner Realty a Atlantic Incubation Partners, společnosti s ručením omezeným registrované loni v Delaware.

Místo v Bělehradě kdysi sloužilo jako nervové centrum vojenské rozvědky a operací rozbité Jugoslávie. Pro mnoho Srbů jsou její ruiny připomínkou bombardovací kampaně NATO, při níž se USA a jejich spojenci zaměřili na strategická vojenská a politická místa v Srbsku, Černé Hoře a Kosovu.

Několikapatrová zřícenina se rozkládá na klíčové křižovatce v centru města. Její rozpadající se betonové útroby a spletité kovové výztuže zůstaly po desetiletí z velké části nedotčeny, přestože se nachází přímo naproti sídlu srbské vlády a ministerstva zahraničních věcí.

Zvěsti o zájmu Trumpovy rodiny o toto místo se datují od roku 2013, kdy tehdejší premiér Ivica Dačić prohlásil, že bývalý americký prezident – v té době realitní magnát a hvězda televizní reality show – má zájem postavit na tomto místě luxusní hotel.

Grenell, který za Trumpovy vlády působil jako velvyslanec v Německu a vyslanec v Srbsku a Kosovu, také navrhoval, aby se lokalita rozvíjela v roce 2020, kdy se jeho šéf chystal kandidovat na znovuzvolení, upozornil POLITICO.

Nejnovější návrh se dostal na veřejnost poté, co Jovanović zveřejnil uniklé dokumenty, z nichž vyplývá, že vláda pověřila ministra infrastruktury Gorana Vesiće podpisem investiční smlouvy s Kushnerovou společností Atlantic Incubations LLC. »Dokument nám dali lidé zevnitř, kteří jsou hluboce proti projektu,« řekl Jovanović.

Jovanović a další opoziční představitelé spustili petici proti projektu, pod kterou shromáždili přibližně 22 000 podpisů, a ohlásili protesty s cílem zabránit realizaci projektu.

Ve funkci velvyslance Grenell drásal peří jak úředníkům v regionu, tak širšímu západnímu zahraničněpolitickému establishmentu. V jednu chvíli »žertem« navrhl vyřešit spor mezi Srbskem a Kosovem, které v roce 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku, o to, jak se má jmenovat jezero na hranici, tím, že ho přejmenuje na »Trumpovo jezero«.

Vláda neuznaného Kosova, jedné z nejvíce proamerických zemí v regionu, ho obvinila, že na začátku roku 2020 zorganizoval sesazení premiéra Albina Kurtiho – toto tvrzení později potvrdili členové kosovské opozice, kteří uvedli, že jim Grenell dal lhůtu pro hlasování o nedůvěře Kurtiho vládě.

O Grenellovi, který zůstává blízkým Trumpovým spojencem, se mluví jako o možném ministru zahraničí, pokud se bývalý americký prezident vrátí do Bílého domu.

Od chvíle, kdy zpráva o plánu unikla na veřejnost, působí Grenell jako neoficiální mluvčí projektu na Balkáně. V rozhovoru pro provládní noviny se například snažil zmírnit obavy, že projekt má pouze komerční zájmy. »Přestože nemám hluboké znalosti balkánské historie všichni, kdo se na projektu podílejí, si velmi dobře uvědomují jeho symbolický význam,« řekl. Dodal, že ústředním bodem projektu bude památník obětem bombardování.

Bombardování NATO zůstává v Srbsku emocionálním tématem. Ještě v březnu se před vybombardovaným armádním velitelstvím shromáždili demonstranti mávající srbskými a ruskými vlajkami, aby si připomněli 25. výročí útoků, a média věnovala diskusi o tomto zločinu hodiny vysílacího času.

»Teoreticky, pokud by byl Trump znovu zvolen, určitě by to zlepšilo vztahy mezi Bělehradem a Washingtonem,« řekl Igor Novaković, výzkumný pracovník srbského zahraničněpolitického think tanku International and Security Affairs Center (ISAC) Fund.

(cik)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy