Evropská unie je spíše drahým supermarketem než světovou sýpkou. Její zemědělství přispívá k celosvětovému zásobování potravinami jen omezeně, ačkoliv je EU největším světovým vývozcem zemědělsko-potravinářských produktů.
Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (WWF). Její autoři například upozorňují, že země EU dovážejí více kalorií a bílkovin, než prodávají do jiných regionů. Tím připravují ostatní trhy o 11 procent kalorií a 26 % bílkovin.
Z ekonomického hlediska je tak EU největším vývozcem, pokud se ale týká skutečně důležitého hlediska výživy, vykazuje značný obchodní deficit. Spotřebovává tak více, než je její spravedlivý podíl, a její vysoká úroveň produkce potravin je možná pouze díky masivnímu dovozu zdrojů.
Podle potravinové expertky WWF Tanji Drägerové jedním z důvodů je, že EU vyváží především potraviny, jako je čokoláda nebo maso. Dováží však levné produkty, jako je kakao, sója nebo krmivo pro zvířata. »V mnoha zemích lidé potřebují obilí, ne hovězí maso a chardonnay,« řekla Drägerová agentuře DPA.
Zpráva ukazuje, že dovoz potravin do EU a domácí produkce jsou v zásadě neudržitelné, protože ničí přírodní zdroje, způsobují odlesňování a vyčerpávají zásoby ryb po celém světě. Až 40 procent potravin vyprodukovaných v EU se také nikdy nesní, což představuje obrovské náklady pro klima a biodiverzitu.
Každým rokem se v EU podle odhadů vyhodí až 173 kilogramů na osobu. Vysoké ztráty jsou ale také v zemědělských podnicích, které jsou často přehlíženy. Podle odhadů se na celém světě v době sklizně nebo krátce po ní ztratí 1,2 miliardy tun potravin určených pro lidi. To je přibližně 15 % celkové produkce.
(ici, čtk)