Evropa je poslední kolonií, která Američanům zůstala, tvrdí energetický expert Noveský

Přední český energetik Ivan Noveský hledí do roku 2025 s obavami, ale i nadějí. V aktuálním rozhovoru pro iportaL24.cz řekl, že elektřina může být levnější, pokud se změní vláda. Ta stávající je podle něj rozhodnuta elektřinu zlikvidovat. Obavy má i z nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA. Jakkoli mu fandí, bojí se dalších obchodních tlaků na Evropu, kterou nazval jako »poslední kolonii« Ameriky…

Co říkáte na výrok premiéra Petra Fialy, že jeho vláda odstřihla Česko od ruského plynu?

Domnívám se, že to pan premiér myslel jako vtip… Protože tady ani nikdy nebyl důvod nás odstřihnout od ruského plynu, kromě toho politického. Technický a obchodní důvod neexistuje. Do té doby, než se postavil Nord Stream 1 a Nord Stream 2, jsme byli hlavní tepna, kterou putoval ruský zemní plyn do Evropy. Proudil od roku 1972, kdy ještě nebylo Rusko, ale Sovětský svaz, a nebyla Česká republika, nýbrž Československo. To znamená, že my jsme zemní plyn dopravovali do Rakouska, do NDR, do NSR a strašně moc jsme na tom profitovali. Proto jsme taky měli ten plyn velmi laciný. Tato hlavní tepna se dříve nazývala Tranzitní plynovod – dnes se česká část jmenuje NET4GAS, slovenská EUSTREAM. A tranzit trvá po celou dobu od roku 1972, kromě několika měsíců v roce 2009, kdy Ukrajinci začali krást plyn natolik ve velkém, že to celé zkolabovalo a tranzit byl dočasně zastavený, než se situace zase zkonsolidovala. Jinak tranzit fungoval bez výjimky a pokračuje po celou dobu konfliktu na Ukrajině, tedy od roku 2022. Ukrajinci dostávají zhruba miliardu dolarů ročně za tranzit od Ruska, takže by byli úplně hloupí, kdyby to odpojili. Tedy pokud jim Američané ten tranzit nezakážou, protože budou chtít prodat více LNG do Evropy. Politicky bylo korektní, jako symbol, že k nám ruský plyn oficiálně nějakou dobu nešel a všechen oficiálně proudil do Rakouska. Momentálně k nám ale opět teče většina plynu z Ruska přes prostředníky a přes Ukrajinu a Slovensko. Dnes z Německa dostáváme pouze stopové množství plynu. Takže v podstatě nevím, co vlastně chtěl pan Fiala říci, když mluvil o odstřihnutí od ruského plynu. Možná šlo opravdu jen o špatný vtip.

Když jste naposledy poskytl rozhovor pro iportaL24.cz, uvedl jste, že je špatné, když se do ekonomiky a energetiky tahá ideologie. Souvisí s tím i výše popsané? A platí tento výrok ve vašich očích neustále?

Jasně, že jde o ideologii. Pokud totiž dáte ideologii stranou a státy spolu normálně obchodují, pak je potrubní plyn vždycky lacinější, protože levněji vyjde i jeho doprava tím potrubím. Beru to v porovnání s LNG, a je jedno, jestli jde o USA nebo Rusko, protože do západní Evropy se dodává mnoho ruského plynu ve formě LNG. Největším exportérem LNG jsou dnes Spojené státy. A teď si vezměte, že se musí plyn – ať už USA nebo Ruska – dopravit plynovodem na pobřeží do zkapalňovací stanice. Tam je potřeba ho zchladit na minus 162 stupňů, aby se dostal do kapalné formy, v níž má 600krát menší objem. Šest set kubíků zemního plynu v plynné formě je v jednom kubíku LNG. A když se plyn zchladí a tím zkapalní, přečerpá se na speciální chladicí tanker na LNG. Ten musí přejet přes oceán a dojet do terminálu na pobřeží Evropy. Úmyslně říkám »Evropy«, protože je jedno, jestli se jedná o Francii, Holandsko nebo Německo. LNG pak musíte zase ohřát, aby mohl jako zemní zase normálně proudit potrubím. A když si všechny tyto procedury sečtete, potom jde logicky o položky, které neumožňují, aby LNG cenově konkuroval potrubnímu plynu.

Co v této souvislosti říkáte na aktuální vyjádření zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na sociální síti Social Truth pohrozil Evropské unii zavedením cel, pokud nezačne odebírat více plynu a ropy z jeho země?

To je samozřejmě problém. Navíc se obávám, jak jsem říkal, aby Amerika nedonutila Ukrajinu zastavit tranzit plynu na Slovensko. Připomíná mi to staré české »nechci slevu zadarmo«. Upřímně řečeno, mně, který celý život dělám v plynárenství a v energetice, je naprosto ukradené, jestli ten plyn za 6 Kč za kubík k nám přiteče přes Německo nebo přes Slovensko. To znamená, jestli z východu nebo ze západu. Fakt je mi to úplně jedno. Pro mě je důležitá cena plynu. A také jistota dodávek plynu, což samozřejmě u tankerů na LNG nemáte.

Vzpomeňme na rok 2022, kdy nastala šílená panika a cenová krize v energetice. To nebyla energetická krize, to se jenom říká, ale skutečně cenová krize v energetice, protože spekulanti vyháněli ceny doslova do nebe. Vezměte si, že v srpnu 2022 se jim podařilo vyhnat cenu plynu tak, že kubík stál 91 Kč. To byla parametrická cena, kterou u nás vyhlásil operátor trhu, zodpovědný za to, že je rovnováha v síti. Ono na tom dneska nejsme o moc lépe, a teď budu citovat čísla OECD a Eurostatu. Sice vím, že náš premiér je občas označuje za dezinformátory, ale já se obávám, že jejich čísla jsou asi těmi nejrelevantnějšími. Mají to opravdu perfektně zmapované. Takže průměrná cena pro domácnost ve druhé polovině roku 2023 byla 29,90 Kč za kubík plynu. To je částka nejen za plyn, ale je v tom pochopitelně i jeho distribuce a všechny další regulované poplatky. A teď to pojďme srovnat s okolními zeměmi. Pro nás je asi nejdůležitější cena ve státech V4, což se dá dobře porovnávat, protože máme dost podobné podmínky – snad jen kromě Polska, které má na rozdíl od nás, Slovenska a Maďarska pobřeží s terminály LNG.

Takže: Poláci platili 19,29 Kč za kubík, Slováci 16,12 Kč za kubík a tipnul byste si, kolik stojí kubík v Maďarsku? Pouhých 9 Kč za kubík! Takže my 29,90 Kč, oni 9 Kč. Jaký je tam důvod? Jedině ideologie. Tam není žádný jiný rozumný důvod.

Kam tím směřuji? Že z hlediska českého plynárenství a ceny je vždycky důležité, odkud plyn proudí. Obchodníci jsou povinni chovat se tržně, to znamená, že by měli nakupovat za co nejlevnější ceny. Jenže občas se zachovají ideologicky a vznikne problém, který se promítne do cen. Příkladem může být těch 91 Kč za kubík. Navíc je logické, že oni sami chtějí prodávat za co největší sumu. Pak je to věc státu, aby si tohle hlídal. Od toho tu je ministerstvo financí, které má zákon o cenách, ministerstvo průmyslu a obchodu, do jehož gesce spadá energetika, a hlavně Energetický regulační úřad, jehož prvním úkolem je podle energetického zákona chránit spotřebitele. Protože spotřebitel se proti těm molochům sám nemá vůbec šanci bránit! Těžko budete dávat žalobu na nějakou firmu, která má obrat v desítkách miliard. Pokud to zkusíte, pak to je v podstatě způsob asistované sebevraždy.

Právě u zrodu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jste před 23 lety stál. Jak hodnotíte jeho poslední vyjádření, že energie pro domácnosti v příštím roce zlevní, sám však zvyšuje část regulované ceny, tudíž de facto spekuluje o zlevňování u dodavatelů?

ERÚ se vyjadřuje k tomu, k čemu se vůbec vyjadřovat nemá. Původně byla jednotná celková cena plynu, kterou stanovovalo Ministerstvo financí svými výměry až do roku 2001, kdy jsme ERÚ zřizovali dle nového energetického zákona č. 458. I proto ještě v roce 1996 po všech možných zvýšeních byla průměrná celková cena plynu pro domácnost 3 Kč za kubík a průměrná celková cena elektřiny pro domácnost 1 Kč za 1 kWh. Se vším všudy, se všemi distribučními a dalšími poplatky! Pořád mluvím o domácnostech, protože to je pro lidi podstatné a každý to pozná na své peněžence, navíc u velkoodběratelů vstupuje do hry řada různých faktorů. A právě od roku 2001 platí, že ERÚ má hlídat pouze regulované ceny, a to jsou ceny za distribuci a další poplatky. Ale silová elektřina a cena plynu je tzv. volně tržní. Samozřejmě v elektřině to vůbec neplatí, protože tam jde o úplný podvod, myslím tím tu burzu. Ta u plynu přece jen nějak funguje, ale jak vidíte, dal se stejný plyn nakupovat několikrát dráž, ať již ze západu přes Německo či z východu přes německé či jiné překupníky. Přitom původně jsme ho z východu nakupovali přímo na dlouhodobý a laciný kontrakt od roku 1972 až do privatizace českého plynárenství do německých rukou včetně výhodného kontraktu.

Zpět však k dnešním dnům…

Momentálně k nám teče nějakých 13-14 milionů kubíků ze Slovenska a cca 400 tisíc kubíků z Německa. Takže vidíte, že je to absolutní nepoměr. My dnes bohužel těžíme ze zásobníků, což je trestuhodné, protože stále ještě není pořádná zima. Největší bývá vždycky v lednu, v únoru, a my jsme dnes na necelých 70 procentech naplnění zásobníků zemním plynem. Před rokem 1989 a ještě před privatizací jsme na konci vtláčecího období vždy měli téměř 100procentní naplněnost, abychom přežili nejstudenější měsíce, tj. leden a únor.

Abych to tedy shrnul – ERÚ bohužel začal spekulovat na téma, co udělají tzv. tržní ceny, do kterých ale ERÚ ani nemůže, bohužel, zasahovat.

Když byla předsedkyní ERÚ paní Vitásková a já jsem jí dělal 1. místopředsedu, dokázali jsme to obejít. Ono to nebylo porušení zákona, jenom jsme potřebovali zabrzdit chutě jednotlivých monopolů. Potřebovali jsme jim dát, tak říkajíc, meze. Monopol je opravdu monopol, a když nemá meze, převálcuje vás a všechny ostatní spotřebitele. Dokud zákazník platí, je to v pořádku, a jakmile neplatí, tak na něj pošle exekutory. Tehdy jsme to elegantně vyřešili s paní předsedkyní a s dalšími schopnými lidmi, které potom nová rada musela vyházet, protože jim příliš záleželo na spotřebitelích, což se samozřejmě monopolům moc nelíbilo. Vytvořili jsme tzv. indikativní ceny. Ty jsme samozřejmě nemohli oficiálně stanovit a zveřejnit ve věstníku ERÚ, na to jsme neměli oprávnění. ERÚ totiž směl a smí stanovovat pouze regulované ceny. My jsme to obešli těmi indikativními cenami, které jsme dali ve známost, a tím jsme monopolům stanovili meze, v nichž se mohly pohybovat.

A nebudete tomu věřit, s některými to byl tenkrát tvrdý boj, například s Pavlem Janečkem, generálním ředitelem Pražské plynárenské, který tvrdě hájil zájmy vlastníků Pražské plynárenské, a my zase zájmy spotřebitelů. Ale všichni se tomu nakonec podvolili. My jsme je sice nemohli oficiálně postihnout, protože indikativní ceny nebyly v zákoně, zato však sloužily ku prospěchu spotřebitelů a naplňoval se tím duch Energetického regulačního úřadu, pro který je ochrana zákazníků klíčová. Jinak by byl zákon i ERÚ doslova na houby! Když antimonopolní úřad nehlídá a neomezuje monopoly, vždy to špatně dopadne. Takže jsme tehdy udělali tenhle krok a fungovalo to.

A zavedli jsme ještě jednu věc, kterou nové zřízená Rada ERÚ zrušila v roce 2020. V organizační struktuře ERÚ jsme zřídili odbor pro kontrolu nákladů regulovaných subjektů. To znamená, aby nám peníze z monopolů neutíkaly do zahraničí, což se běžně dělá – za právní služby, za know-how a za značku, prostě cokoliv si vymyslíte, to se vždy západním vlastníkům hodí. Pak se totiž zdaňuje mnohem méně, je mnohem menší zisk a cena zůstávala pořád velká. Proto jsme zřídili daný odbor a byl kolem toho velký křik.

Jenže se pak změnil zákon, zmizela předsedkyně a místopředsedové, čili jsme byli vyřazeni, protože s tím zákonem přišla pětičlenná rada, která dostala nějaké zadání. Nejspíš. Protože to nebyli hloupí lidé, aby to udělali sami ze své vůle. Prostě a jednoduše ten odbor zrušili. Bez náhrady. Taky proč kontrolovat monopoly, že…?

Dobrá, ale co z toho tedy vyplývá pro příští rok? Budeme mít levnější energie, nebo ne?

Elektřina by měla být v každém případě levnější, kdyby tady byla jiná vláda, kdyby fungoval Energetický regulační úřad a kdyby fungovalo ministerstvo financí. Pak by stála dvě, maximálně tři koruny za kWh, včetně všech poplatků. Víc ne.

Proč mají čeští občané platit takové sumy? My jsme největší exportér elektřiny v rámci V4. Slováci něco málo taky exportují, protože zprovoznili v Mochovcích další blok jaderné elektrárny, ale pořád vyvážejí necelou třetinu toho, co my. A Maďaři jsou naopak největší importér elektřiny z celé V4. No a teď zase použiju OECD, Eurostat. My platíme 7,90 Kč za kWh. My, kteří vyrábíme elektřinu za 15 haléřů za kWh z uhlí a za 25 haléřů za kWh z jádra. Zatímco Maďaři, kteří jsou největšími importéry a žádné jádro zatím nemají – teprve teď totiž stavějí jadernou elektrárnu, navíc za ruské peníze – platí 2,84 Kč za kWh včetně všech poplatků. Čili je setsakra rozdíl, když má domácnost zaplatit za 1 kWh 2,84 Kč nebo 7,90 Kč. Jednak se to projeví v peněžence lidí a jednak to působí na inflaci.

Jak tedy budou vypadat ceny energií v roce 2025, to samozřejmě záleží na spoustě dalších faktorů. Ale u elektřiny je to opravdu čistě v rukách českého státu. Například Francouzi si ceny důsledně hlídají a stát je reguluje, protože, kdyby je nedrželi, lidé by vyšli do ulic. Kdežto Češi vylezou maximálně do hospody a tam nadávají. To je jako s těmi důchody. Bohužel.

Předvánoční novinkou byl klimaticko-energetický plán vlády, který počítá například se zvýšením podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebě ze současných 18 procent na 30 % či s odklonem od uhlí nejpozději do roku 2033. Co vy na tuto koncepci říkáte?

Já se přiznám, že některé psychopatické materiály typu Green Deal již ani nemohu číst. To jsou úplné nesmysly. Přestat vyrábět 44 % elektřiny z uhlí a 50 % tepla z uhlí? To zdravý člověk nemůže myslet ani v žertu. Na uhlí jedou i teplárny, ale – když nepojedou uhelné elektrárny, pak nepojedou ani teplárny, protože to uhlí nebude nikdo těžit. To se totiž nikomu nevyplatí! Tam se to vyplatí těžit pro elektrárny, no a teplárny jsou spíše druhotné.

To znamená, že opravdu nevím, jak se ke klimaticko-energetickému plánu vlády slušně vyjádřit. To opravdu nelze.

Mě se jedna paní onehdy ptala, jestli nevím, jak to tady vlastně bude s elektřinou. Říkala, že ti, co u nich v městečku topí elektřinou, platí 35 tisíc ročně. Oni šetří, a přesto platí 35 000! »Kdežto my, co topíme dřevem nebo uhlím, platíme 15 000.« Ptala se, jak to teď budou mít, když se odstaví uhlí a elektřina se bude dovážet. »Víte, oni ušetří 35 000,« řekl jsem. Vytřeštěně na mě koukla a zeptala se: »Jak to myslíte?« Já říkám: »Elektřina nebude, takže oni ušetří, protože ji nebudou používat. Nebudou tím topit.« Reagovala: »Oni zmrznou!« Na to jsem jí musel popravdě odpovědět: »Ano, bez elektřiny z uhelných elektráren asi zmrznou, ale to si měli rozmyslet, když šli k volbám. Zvolili si tuto vládu, a jestli jí dají důvěru znovu, pak je konec. Tahle vláda je rozhodnutá tu elektřinu zlikvidovat! Uhlí opravdu dnes není čím nahradit.«

Řeknete plynovky. Ale to musí být velké paroplynové elektrárny a takovou tady máme jen jednu, kterou si zřídil ČEZ. Jenže postavit paroplynovou elektrárnu, to není jen tak. Všichni vycházejí z toho, jak se dneska stavějí třeba bateriová úložiště. Že si někdo pronajme kousek pozemku, tam si dá úložiště a má to hotové za měsíc, maximálně dva, se vším všudy včetně seřízení. Ale postavit paroplynovou elektrárnu, to zabere několik let. A navíc – kde vezmou ten plyn, když tady nejsou žádné dlouhodobé kontrakty?!

Možná se mě zeptáte, co bude dál, kdyby Ukrajina zastavila tranzit plynu. Ale ona jasně řekla, že zastaví ruský plyn, ne plyn ázerbájdžánský, kazašský nebo třeba turkmenský. Takže doufám, že přes Ukrajinu stále poteče úplně stejný plyn, akorát že bude např. ázerbájdžánský či jiný a asi i bude za jiné, o něco vyšší peníze. Tedy, jak jsem řekl, pokud to Ukrajině Američané nezakážou.

Řečem, že nás zachrání Německo, jsou krásnou pohádkou, ale viděli jsme to za covidu, když Němci zabavili všechen cizí zdravotnický materiál, který byl na jejich území pro své obyvatele. Ostatně dnes k nám z Německa teče stopové množství plynu, protože Němci plyn potřebují pro své paroplynové elektrárny, protože občasné zdroje energie (solární a větrné) bez slunce a větru jim prostě vůbec nefungují.

Takže elektřinu není do ČR odkud dovážet. Polsko je importér. Německo je a bude importér. Teď importovalo šílené množství, když jim tam nesvítilo a nefoukalo. Rakušané jsou importéři. Maďaři jsou velcí importéři. Pokud nám tedy někdo říká, že se bude dovážet a že je to otázka ceny, pak odpovídám, že cena naopak není vůbec důležitá, když není odkud brát a vy tu elektřinu vůbec nikde nemáte. Uvedu vám jeden příklad, o kterém se tady moc nemluví…

Poslouchám…

Je z Německa. Němci jsou zcela zásadoví. Oni nedělají malé chyby, ale pouze velké. A důsledně! Až do totálního zlikvidování, ať už Německa či čehokoli jiného. Vymysleli si svůj projekt EnergieWende čili energetický přechod, a když jsme o tom teď diskutovali v Olšance na akci pořádané paradoxně Evropským parlamentem, řekl jsem lidem z Německa, že to spíše mělo být »EnergieEnde«, čili konec energie. Někteří se chytili za nos a řekli, že mám pravdu.

Když Němci vytvořili tento šílený projekt, předpokládali, že budou vyrábět 20 procent elektřiny v Severní Africe ze slunečního svitu a následně podmořskými kabely přenášet do Německa. Jenže pak v Africe zaúřadoval Islámský stát, tak o tom začali mlčet. Řekli, že tudíž navýší objem, který vyrobí v paroplynových elektrárnách. No jo, ale na podzim 2022 jim jejich společníci – nemůžu říkat kteří, abych se nevystavit trestněprávní odpovědnosti, navíc to nevím přesně – odstřelili Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Ono sice jedno potrubí zůstalo zachované, ale neprovozuje se z nějakých důvodů, těžko říci, jestli politických nebo jakých. A uvědomte si, že tím, jak se to odstřelilo, oni přišli o plyn! Tak začali přemýšlet o LNG. A jak jste citoval Donalda Trumpa, že USA chtějí, aby se Evropa stala závislá na americkém plynu, to vše navazuje na předchozí události. Trh s LNG v podstatě krachoval. Do té doby, než se uměle podařilo vytvořit krizi v Evropě, měly jejich firmy obrovské problémy. Rok 2022 jim strašně pomohl.

Dneska je Amerika největší exportér LNG. Oni ho samozřejmě část spotřebují sami, vždyť ho mají asi šestkrát lacinější než my tady v Evropě.

Vzpomínám si, jak jsem před několika lety psal do PF na Nový rok, že bych si přál, abychom tady měli ruský plyn za maďarské ceny. Teď budu psát, že bych si přál mít americký plyn za americké ceny.

Ale rozumíte, co to udělá s českými firmami? Ty nebudou schopné konkurovat! A to nemluvím o našich občanech, kteří to musejí zaplatit a vzhledem k tomu nám již dnes padají do energetické chudoby.

Přiznám se tedy, že mě Donald Trump překvapil, i když chápu jeho slova »America the first«. Na jedné straně mu strašně fandím, protože si myslím, že zastaví ty nesmysly, kvůli kterým se nejen Čechům, ale celé Evropě směje celý svět. V čele s LGBT. Já mám spoustu teplých kamarádů, kteří jsou úplně normální a nikde to neinzerují. Žijí doma běžným životem, nikde svoji orientaci nepropagují a je jim protivné, když někdo chodí s nahatým zadkem po ulici a má v něm paví péro. Všichni ti moji kamarádi se za tohle stydí! A jsem rád, že to Trump plánuje zarazit.

Bojím se ale třeba toho, jak říká, že vystoupí z NATO. Domnívám se, že to nemyslí vážně, že je to pouze snaha přinutit Evropu, aby dávala větší finanční prostředky na zbraně. A samozřejmě bude Evropa povinna v rámci NATO kupovat americké zbraně, aby se pomohlo americkému zbrojnímu průmyslu a tím aby se pomohlo americké ekonomice. Příkladem jsou nesmyslné stíhací bombardéry F-35, které dnes platíme, ale dostaneme je asi v době, kdy z nich budou již pouze krásné, ale šíleně drahé muzejní exponáty. Američané se zkrátka snaží a budou se snažit na úkor Evropy, protože Evropa je vlastně poslední kolonie, která jim zůstala.

Petr Kojzar

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy