Europoslanec Dostál o kampani SPOLU: Nikdy jsme ropovodem Družba nedovezli tolik ropy jako nyní!

Vyzněly statisícové demonstrace, na nichž byl Ondřej Dostál jedním z hlavních řečníků, do ztracena? Podle něj naopak přispěly k výsledkům posledních voleb a k tomu, že se vláda Petra Fialy (ODS) bojí každého dalšího dne. Ostatně, sám Dostál se stal jedním z českých europoslanců, a to na kandidátce koalice STAČILO!. Přesto přiznává s ohledem na další volební vyjednávání: »Demonstrace dopadly jinak, než jsme si tenkrát představovali.«

Co říkáte na aktuální kampaň koalice SPOLU, která tvrdí, jak snížila deficit o 180 miliard Kč, zbavila nás závislosti na Rusku apod.? Je skutečně co slavit?

Kampaň koalice SPOLU je především kampaň a jako taková se snaží v prvé řadě lakovat na růžovo tristní situaci našeho státu a ještě tristnější popularitu našeho premiéra. A tak se v médiích můžeme dočíst, že deficit je nejvyšší v historii a nikdy jsme ropovodem Družba nedovezli tolik ropy jako nyní. Odkud vede tento ropovod? Ano, správně.

Já osobně za touto kampaní vidím zoufalost. Chmurná hospodářská realita se už nedá zakrýt, ale vláda nikdy nic jiného než marketing neuměla. A tak se k němu uchyluje i teď, ačkoli každý soudný člověk musí vidět, že si takovou kampaní mohou ve SPOLU jedině uškodit.

Hodně slýchám, že letošní volby byly posledními demokratickými, protože už vstoupí do loterie korespondenční hlasy ze zahraničí. Co vy na tento názor? A opravdu je podle vás v zahraničí taková poptávka, že to bude hrát natolik významnou roli?

Pokud se podíváte do okolních států, kde v poslední době volby proběhly, tak můžete vidět, že leckde korespondenční hlasy ze zahraničí svou roli sehrály, a dokonce i změnily volební výsledek domácích voličů.

Volby jsou ten nejposvátnější grál demokracie a nic neškodí demokracii víc než obvinění z volebních podvodů. Proto by podle mě neměly být hříčkou moderních technologií. Měly by se sčítat stejně postaru jako při papežském konkláve. Volby mají mít obálku, plentu, urnu, jednoznačnou identifikaci, ruční sčítání a co nejširší volební komisi. Jakákoliv pošta, sčítací stroj, nebo dokonce automat na lístky, demokracii ničí.

Na svém Facebooku jste minulý týden poměrně originálně hodnotil návštěvu slovenského premiéra Roberta Fica v Pekingu. Proč vnímáte jako důležité pro investice orientovat se právě na Čínu?

Čína je světový motor průmyslu a právě stoupá na vrcholné příčky světové jedničky v inovacích. Pozice Číny bude v příštích letech připomínat pozici SRN v Evropě. Kdo je ekonomickým lídrem, ten bude i lídrem politickým. Čína si programově buduje svou obchodní pozici především pomocí iniciativy »Pás a stezka«. V jednom má totiž pravdu i Petr Fiala – je nezbytné zbavit se závislosti na jednom partnerovi. Čínské iniciativy vedou do Evropy a je žádoucí, aby nová Hedvábná stezka nekončila v Maďarsku, ale až v České republice.

V říjnovém hlasování jste byl pro snížení platů eurokomisařům i vám samotným. Proč? A proč naopak kolegové ze čtyř(pěti)koaliční vlády z ČR nikoli?

Nemyslím si, že by Evropa byla v takové hospodářské kondici, abychom se královsky odměňovali. Ministr Rašín měl na zdi nápis, že za službu vlasti se neplatí. Solidarita s obyčejnými lidmi, kteří taktak zaplatí své životní náklady, je zcela na místě.

Nechci spekulovat, proč nás vládní kolegové nepodpořili, ale řekl bych, že to souvisí s důvodem, proč sem do europarlamentu vlastně přišli, a rozhodně to není služba národu.

Jak hodnotíte portfolio pana Síkely, nového českého eurokomisaře?

Pan Síkela je eurokomisař pro šíření genderu v Africe. Jeho předchůdkyně na to měla i poměrně velký balík peněz, ale stačila ho ve většině utratit, takže pan Síkela nebude mít možnost se příliš velkoryse rozmáchnout. Navíc, jeho post je podřízen komisařce pro zahraničí, kterou bude paní Kallasová. Portfolio pana Síkely přesně odpovídá naší vážnosti v EU. Je to lokajský post pro lokajskou zemi. Nic jiného za tím nehledejte.

Jak dlouho podle vás ještě potrvá konflikt na Ukrajině a skutečně se rýsuje řešení, které vede ke kýženému míru?

Kdybych toto věděl, nebyl bych europoslancem, ale živil bych se jako věštkyně Pýthie v delfském orákulu. Soudě podle zpráv v médiích, vypadá to, že Ukrajina mele z posledního a docházejí jí především lidé. Ale nedokážu (a vlastně ani nechci) posoudit, kolik mužů je ještě možné zmobilizovat a poslat do mlýnku na maso. Vojenské řešení konfliktu je v nedohlednu, a pokud existuje, mají od něj klíč spíš světové velmoci než Ukrajina sama.

Naší povinností je hledat takové řešení, které povede k co nejrychlejšímu ukončení krveprolití. Je třeba, aby Rusko, Ukrajina i další světové velmoci, které se na tomto konfliktu přímo či nepřímo podílejí, zasedly k jednacímu stolu a EU by se v tomto jistě velmi těžkém rozhovoru měla stát moderátorem diskuse. Evropské metropole mají sloužit jako hostitelé mírových delegací a budoucí trvalý mír mezi Ruskem a Západem by měl dostat jméno právě po některém z evropských měst. Bohužel, v této chvíli na něco podobné aspiruje maximálně Budapešť.

Hodně jste v minulosti mluvil na demonstracích typu Česko proti bídě pořádaných Jindřichem Rajchlem a stranou PRO. Proč podle vás vyzněly do ztracena? Dnes již 100 tisíc lidí na Václavské náměstí nedostanete. O čem to podle vás vypovídá a není to špatná zpráva pro opozici s ohledem na blížící se sněmovní volby 2025?

Když se podíváte na volební výsledky v eurovolbách i v krajských volbách, máte pocit, že demonstrace vyzněly do ztracena? Já tento pocit vůbec nemám. Naopak… Fialova vládní koalice se bojí každého dalšího dne, musí dělat infantilní marketing, Piráti jsou z vlády venku, voliče TOP 09 a KDU-ČSL abychom hledali v trávě s lupou… Já si naopak myslím, že demonstrace k tomuto výsledku velmi přispěly. A byly také dobrým tavícím kotlíkem politiků, stran a hnutí, které mají ve volbách budoucnost.

Byl byste s ohledem na volby v roce 2025 a vaši spolupráci s PRO pro širokou vlasteneckou koalici? Nebo jen na středo-levici? A souhlasíte se sbližováním STAČILO! se SOCDEM pod vedení Jany Maláčové?

Samozřejmě jsem pro, aby se jednotliví političtí aktéři sbližovali. Abychom příští rok uklidili po Fialově vládě, na to bude každá ruka dobrá. Ale stejně jako dopadly demonstrace jinak, než jsme si tenkrát představovali, stejně tak nejspíš dopadnou jinak naše představy o možných formách spolupráce či koalicích.

Koalice musí v parlamentních volbách překonávat vyšší volební práh, a tak se všichni budou snažit tomuto modelu spolupráce vyhnout, protože jim prostě nic jiného nezbude. Ne všichni budou schopni akceptovat jiné možnosti. Jednání samozřejmě probíhají, takže vyčkejme, jak dopadnou.

Máte za sebou i »pirátskou« minulost. Jak hodnotíte, kam se strana za sedm let od vstupu do Sněmovny posunula?

Inu, Pirátská strana nedávno vyletěla z vlády jak holubička ze skály a uvidíme, zda po příštích volbách nenastane i PirExit ze Sněmovny. V evropských volbách zbyla ze tří Pirátů jen Markéta »ty-špíno« Gregorová a všichni tři Piráti, kteří se po celé republice dostali do krajských zastupitelstev, jsou u nás v Plzeňském kraji – jistě ne náhodou ti, kteří se místo progresivistických nesmyslů snažili aspoň pomoci sušické nemocnici. Jinak se ale ta strana regulérně zbláznila, místo svobodného internetu a ochrany soukromí prosazovali covidpasy nebo elektronické sledování, kde se kdo ubytoval na dovolené, místo boje proti korupci si zkusili sednout k jednomu prostřenému stolu s Dozimetry, a voliči jim jasně řekli, co si o tom myslí. Takže, k vaší otázce zbývá jen dodat: O mrtvých jen dobře…

Jak vlastně coby nově zvolený zastupitel Plzeňského kraje hodnotíte povolební jednání?

V Plzni se ustavila koalice »opozičního« ANO s »vládními« STAN a slepencem lidovců s lokálními borci. Víte, koalice, ve které se některá z opozičních stran dala dohromady s původní »vládní« stranou, ty jsou vždycky problematické. A to se nestalo jen v Plzeňském kraji, ale i v dalších krajích, kde ANO mohlo pohodlně spolupracovat s opozičními STAČILO! či SPD, ale radši šli s vládní pětikolkou. Pardon, čtyřkolkou, těm třem Pirátům dali plzeňští STANaři kopačky – a taková to byla velká láska!

Proto prorokuji problémy i této koalici. Pokud z opozice kritizuji a pak s kritizovanými složím koalici, poněkud tím ztrácím důvěryhodnost. Mohu říci, že my jsme program za koryta nevyměnili a rozhodně budeme z opozičních lavic slyšet.

A budete práci v zastupitelstvu coby europoslanec stíhat?

Budu vstávat ve tři ráno (smích)… Ale myslím, že ani tak nedosáhnu úrovně stachanovců naší politiky. Babišův ministr Havlíček zvládl pracovat 16 hodin denně, řídit ministerstva průmyslu i dopravy zaráz a ještě venčit erdelteriéra. Fialův ministr Kupka si k dopravě zase střihnul jako bokovku dodělat digitalizaci stavebního řízení po nebožtíku Bartošovi. I v krajském zastupitelstvu máme borce, kteří zvládnou naplno starostovat a k tomu ještě řídit krajské zdravotnictví či sociální sféru z pozice náměstka hejtmana. Vedle takových zářných vzorů, myslím, že bych měl to hlasování jako prostý zastupitel stíhat.

Podstatnější než samo hlasování je ostatně kontakt s voliči – a na sérii besed a setkání po Plzeňském kraji i celé republice se můžete brzy těšit, už je chystáme.

Jste odborník na zdravotní právo. Co si pod tím lze zevrubněji – z pozice laika – představit?

Obrazně řečeno, jde o řízení a obsluhu toho krásného stroje, který se jmenuje veřejné zdravotnictví a který přeměňuje daně a odvody, solidárně zaplacené námi všemi, na lepší zdraví populace díky bezplatné péči, lékům a pomůckám pro nemocné. Posledních dvacet let o tento stroj ale nikdo nepečoval, lotři z něj jen kradli palivo a občas i součástky – takže je s podivem, že ještě funguje, byť s obtížemi. Moje právní specializace se zabývá nejen řešením sporů mezi pacienty a lékaři, ale hlavně pravidly, podle kterých se každoročně rozděluje skoro pět set miliard vybraných od lidí na vše od praktiků a zubařů po nemocnice či lázně, podle kterých se hradí a nakupují léky nebo organizuje práce záchranné služby.

Dobrá, co tedy nejvíce podle vás chybí českému zdravotnictví?

V tento moment poctivý, rozhodný a zkušený státník, který by systém, dobře vybudovaný v minulosti opět dal do pořádku – poté, co ho přes dvacet let řídili ignoranti, nemehla a zjevní zločinci. Občané svou úlohu splnili – platí na zdravotnictví nejvíc v historii, dvojnásobek toho, co před deseti lety. Zdravotníci dělají pro pacienty, co mohou, ani zde nelze nic vyčítat, na místě je naopak obdiv a uznání. Problém je »jen« v tom mezikusu, převodní páce mezi penězi občanů a službami zdravotníků, která sedí v Praze na ministerstvu zdravotnictví.

Petr Kojzar

FOTO – Facebook a archiv Ondřeje Dostála

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

  1. Mela jsem ho původně za prebehlika z PRO a od Pirátů a neměla o něm valné mínění. On mě ale nepřestává překvapovat a dalším kamínkem do mozaiky je i tento rozhovor. Navíc je i vtipný.

  2. Já si teda myslím, že za ty lži na volebních billboardech by měli SPOLU postavit před soud. To je mnohem horší než nějaký řezník z dovozu od SPD.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy