EU zastropuje ceny plynu, proklamovaná jednota ale doznala trhlin

Unijní státy dnes po mnohatýdenním vyjednávání nastavily parametry nouzového omezení cen plynu pro případ jejich výrazného růstu. Informovalo o tom české předsednictví Rady EU, kterému se však nepodařilo zajistit shodu všech členských států. Konečnou variantu sice podpořila většina zemí včetně Německa, které s omezením cen dlouhodobě nesouhlasilo, proti však bylo Maďarsko a dvě další země – Nizozemsko a Rakousko – se zdržely hlasování.

Cenový strop by se měl automaticky aktivovat v případě, že cena plynu na klíčovém virtuálním trhu Title Transfer Facility (TTF) tři dny v řadě překročí 180 eur (přibližně 4360 korun) za megawatthodinu (MWh). Zároveň musí její rozdíl proti průměrné světové ceně zkapalněného zemního plynu (LNG) činit nejméně 35 eur. Pokud budou splněny tyto podmínky, nebudou se smět na žádném evropském trhu uzavírat plynové kontrakty, jejichž cena o 35 eur překročí cenu LNG. Samotný strop tedy bude moci teoreticky být vyšší než 180 eur. Tato cena bude nejvyšší povolenou pouze v případě, že LNG bude stát 145 eur za MWh a méně. Omezení by měly unijní země začít uplatňovat od 15. února.

Evropský blok se už od konce léta snažil najít shodu na mechanismu, který by předešel výraznému zdražování plynu pro domácnosti a firmy, které negativně ovlivňuje i ceny elektřiny. Názory na konkrétní postup se ale výrazně rozcházely. Na jedné straně byla skupina států, kam patřily zejména Španělsko, Itálie nebo Polsko, jež usilovaly o co nejnižší strop. Na druhé například Německo, Maďarsko, ale i Nizozemsko nebo Rakousko varovaly před možným zvýšením poptávky a nedostatkem dodávek plynu.

»Domníváme, že se jedná o mimořádně špatné opatření, které je pro Evropu nebezpečné a může ohrozit evropské dodávky energetických zdrojů,« uvedl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto. Připomněl varování ruské plynárenské společnosti Gazprom, že v případě zavedení cenového limitu bude muset snížit dodávky plynu. »To povede ke zúžení trhu a růstu cen,« dodal ministr. Maďarská vláda se podle něj domnívá, že země EU by měly usilovat o diverzifikaci energetických zdrojů a tras dodávek energie do Evropy namísto sankcí a omezení.

(ici, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy