Důvěrná zpráva odhaluje individuální plány EU, jak získat zpět – nebo neztratit – čtyři »prioritní země« na okraji západní aliance, jedná se o Brazílii, Chile, Nigérii a Kazachstán, uvádí server POLITICO.
Začátkem tohoto týdne představitelé EU rozeslali důvěrnou zprávu, kterou získal server POLITICO a která podrobně popisuje několik individualizovaných plánů, jak získat zpět – nebo neztratit – čtyři klíčové »prioritní země«, které se nacházejí na okraji aliance vedené Západem a snaží se izolovat Rusko, vyzbrojit Ukrajinu a omezit Čínu.
Dokument uvádí, kde – a jak – může EU podle svého názoru v každé z nich dosáhnout pokroku. Očekává se, že se bude odkazovat na možné obchodní dohody, ale dokument jde mnohem dál a navrhuje nabídky, které může EU učinit v oblasti energetiky, migrace, hospodářského rozvoje nebo koordinace bezpečnosti. Důraz je zřetelně kladen na mrkve, nikoli na klacky.
»Nacházíme se v konkurenčním geopolitickém prostředí: nejen v bitvě narativů, ale také v bitvě nabídek,« tvrdí dokument. »Musíme zlepšit naši nabídku a posílit naše vztahy s nimi.« Podle jednoho z vysokých představitelů EU se jedná o »obrovskou změnu orientace … způsobu, jakým děláme zahraniční politiku – samozřejmě ne naší zahraniční politiky, ale způsobu, jakým ji děláme«.
Z memoranda vyplývá, jak se EU po čtrnácti měsících války na Ukrajině stále potýká s tím, jak rozšířit svůj vliv. Zatímco základní koalice Západu zůstala v otázce války pozoruhodně pevná, úředníci se snaží prosadit v širším měřítku v Latinské Americe, Africe a Asii – zejména tváří v tvář miliardám, které kolem sebe šíří Čína.
»Není to žádná raketová věda, ale je dobře, že se to nyní spojuje do poněkud ucelené strategie,« řekl serveru nejmenovaný diplomat. »Konečným cílem by bylo nějakým způsobem navrhnout alternativu, která by mohla být atraktivnější než to, co nabízí Čína,« dodal.
V mnoha ohledech je snadné pochopit, proč se tyto čtyři země na seznam dostaly. Každá z nich představuje potenciální oporu EU v regionech, kde západní spojenci soupeří o vliv (a zdroje) s Ruskem a Čínou. Brazílie a Chile se nacházejí v Latinské Americe bohaté na suroviny; Nigérie je ekonomickou velmocí v západní Africe; Kazachstán disponuje ropou a zemním plynem ve střední Asii.
V Brazílii, bohaté na nerostné suroviny, vidí EU příležitost v nedávné výměně krajně pravicového nacionalisty Jaira Bolsonara za Luize Inácia Lulu da Silvu, veterána latinskoamerické levice.
Tyto faktory jsou jasně uvedeny v tabulce pro každou zemi, kde jsou uvedeny »zájmy EU« v dané zemi, »zájmy« dané země a poté »výzvy« a »příležitosti«. Latinská Amerika je na prvním místě seznamu, přičemž Brazílie a Chile jsou uvedeny na prvním místě.
»Mezi našimi vedoucími představiteli panuje pevné přesvědčení, že Latinská Amerika a Karibik jsou klíčové,« uvedl pro POLITICO vysoký úředník EU. Tento region, dodal úředník, obecně sdílí »naše demokratické zásady«.
V Brazílii vidí EU příležitost v nedávné výměně krajně pravicového nacionalisty Jaira Bolsonara za Luise Inácia Lulu da Silvu, veterána latinskoamerické levice. »Současná vláda vykazuje známky ochoty posílit spolupráci,« uvádí se ve shrnutí.
Brazílie chce, aby »byla uznávána a aby s ní bylo zacházeno jako s globálním aktérem«, dodává se dále v dokumentu, a usiluje o »zlepšení přístupu na trh EU pro zemědělské produkty«. Lula to naznačil, když v lednu přivítal v Brazílii německého kancléře Olafa Scholze. Scholzova návštěva však také ukázala, jakým »výzvám« EU v zemi podle jejího názoru čelí, když Lula neomaleně odmítl německou výzvu, že Brazílie podporuje Kyjev zbraněmi a municí.
»Když jeden nechce, dva nemohou bojovat,« řekl Lula novinářům a naznačil, že v že vina za situaci na Ukrajině je na obou stranách. Dokument uvádí, že EU »je znepokojena« tímto postojem, stejně jako »nedostatečnými snahami Brazílie v oblasti klimatu, životního prostředí a hygienického schvalování výrobků EU«. Vyjadřuje také znepokojení nad »čínskou stopou« v brazilské snaze připojit se k mezinárodní dohodě Světové obchodní organizace.
Cesta k EU podle dokumentu začíná obchodem. Blok se snaží oživit dlouhodobě zastavenou obchodní dohodu Mercosur s jihoamerickými zeměmi a Brazílii považuje za klíčovou pro toto úsilí. V memorandu se uvádí, že Brazílie je dohodě nakloněna a pod vedením Luly chce být »uznána a považována za globálního aktéra«.
A podle memoranda se Brazílie nechce spoléhat na Rusko a Bělorusko, pokud jde o hnojiva, což je další příležitost pro EU. Tlačí na EU, aby se s Lulou zaměřila na »zelenou a digitální transformaci«.
Pokud se přesuneme na jih, dalším cílem EU je Chile, kde byl nedávno rovněž zvolen levicový vůdce Gabriel Boric. Dokument sice vyjadřuje obavy, že »chilská krajní levice zpochybňuje obchodní dohody«, ale zároveň vidí Chile jako spojence v oblasti »zelené politiky« a jako »hlas silné podpory v otázce Ukrajiny«. A dodává, že Chile se »zajímá o model sociálního státu EU« – což je zřejmě narážka na probíhající pokusy země o vypracování nové ústavy.
Přesto se do země dostává i Čína, píše se v dokumentu, který naléhá na EU, aby »omezila rostoucí vliv Číny v Chile«, a tvrdí, že Chile se chce s EU spojit »jako s alternativou k dilematu mezi USA a Čínou«.
Aby se tomu zabránilo, navrhuje memorandum finalizovat hospodářskou dohodu mezi EU a Chile o snížení cel, kterou vyjednavači připravili loni v prosinci, ale která musí být ještě právně zkontrolována a přeložena, aby mohla být ratifikována. V dokumentu se uvádí, že Chile vyjádřilo »roztrpčení nad dlouhými a složitými vnitřními postupy EU«, které dohodu zdržují.
V Asii se dokument zaměřuje na Kazachstán, přičemž zvláštní důraz klade na vedlejší účinek sankcí EU v této zemi. Hlavním zájmem EU v Kazachstánu je podle dokumentu »zajistit, aby nedocházelo k obcházení mezinárodních sankcí« vůči Rusku prostřednictvím této země. A Kazachstán se zase chce vyhnout posílání své ropy přes Rusko a »vyvážet více ropy do EU«.
EU zde může pomoci, tvrdí se v dokumentu s poznámkou, že země si aktivně přeje větší spolupráci s EU, více návštěv vysokých představitelů EU a dokonce i »veřejnou podporu EU pro svůj reformní program«. Cílem Kazachstánu je, jak tvrdí: »Zůstat spolehlivou zprostředkovatelskou platformou mezi Východem a Západem.«
Dokument doporučuje, že Kazachstán usiluje o bezvízový styk pro své občany, a navrhuje, aby EU uzavřela se zemí dohodu o leteckých službách pro celou EU.
Zjednodušení legálního vstupu do EU je také ústředním bodem části dokumentu věnované Nigérii, největší africké ekonomice. V memorandu se uvádí, že Nigérie vnímá EU »jako uzavřený prostor s přísnou vízovou politikou«, kterému chybí »otevřenost v oblasti legální migrace«. Nigérie usiluje o »více možností legální migrace« a volnější vízová pravidla. Navíc, uvádí se v něm, nedávno zvolená nová nigerijská vláda umožňuje »nové zapojení«.
Dokument však předvídá, že zájmy EU v Nigérii se týkají »zejména návratů a zpětného přebírání osob« a nelegální migrace.
Místo toho tedy naléhá na úředníky, aby spojili pomoc v humanitární a migrační oblasti s budováním ekonomických kontaktů v oblastech, jako jsou investice do energetiky, kde Nigérie usiluje o peníze EU. Zpráva uvádí, že obě strany rovněž pracují na dohodě o zpětném přebírání migrantů a na energetickém paktu, který by se mohl uskutečnit »v nadcházejících měsících«.
Další úředník EU serveru sdělil, že EU musí při dvoření se ostatním začít spojovat všechny tyto roviny. »V této éře geoekonomiky bude muset být EU méně naivní a více se starat o ekonomickou bezpečnost,« uvedl úředník. »To bude vyžadovat strategičtější a kombinovanější využívání všech dostupných nástrojů.« »Může to fungovat pouze tehdy, pokud dojde ke změně myšlení a k větší spolupráci,« dodal úředník.
(cik)
EU je mrtvý projekt! Cim driv se rozpadne, tím líp.