EU má extrémní přebytek vakcín proti covidu, o očkování už není zájem

Evropská unie nakupuje vakcíny proti covidu-19, které se nikdy nevyužijí, a musí jednat s jejich výrobci o přerušení dodávek a snížení poptávky. Shodli se na tom dnes v diskusi unijní ministři zdravotnictví, z nichž někteří volali po zásahu během následujícího měsíce. Český ministr Vlastimil Válek uvedl, že dodání aktuálně nasmlouvaných dávek v lednu a únoru by znamenalo zásadní problém.

»Potřebujeme možnost zrušení části dodávek a prosím (Evropskou) komisi, aby toto vůči výrobcům jasně komunikovala,« řekl Válek, který jednání Rady EU předsedá. »Musíme si otevřeně přiznat, že jsou vyráběny vakcíny, které nebudou nikdy využity,« pokračoval.

EU vakcíny proti covidu-19 nakupuje společně skrze Evropskou komisi, která postupně s různými výrobci uzavřela smlouvy o dodání stovek milionů dávek. Unijní představitelé tuto strategii hodnotí jako úspěšnou, s uvadajícím zájmem o očkování se však zemím začaly hromadit nepotřebné dávky a například Polsko už v dubnu oznámilo, že nebude další dodávky přijímat. V zemi se podle údajů Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) vyočkovalo jen asi 58 milionů z dodaných 105 milionů dávek, Česko je na tom podobně po aplikaci 18,5 milionu z více než 35 milionů obdržených dávek.

Evropská komise se ve světle tohoto vývoje snaží s dodavateli vyjednat změny v kontraktech, přičemž od konsorcia Pfizer/BioNTech přišla těsně před dnešní radou nabídka ohledně rozložení dohodnutých dodávek na delší čas. Někteří ministři tento vývoj přivítali, zástupci řady zemí včetně Německa či Francie nicméně vyzývali k hlubším zásahům.

Náměstek německého ministra zdravotnictví Thomas Steffen uvedl, že snížení objemu objednávek je potřeba dojednat před lednovými dodávkami vakcín. Zástupci dalších zemí volali po přerušení dodávek do doby, než bude nalezeno všestranně přijatelné řešení. Slovenský státní tajemník Róbert Babeľa v souvislosti s firmou Pfizer navrhl výměnu covidových vakcín za jiné výrobky.

V debatě opakovaně zaznívalo, že země si s ohledem na aktuální krize nemohou dovolit nakupovat vakcíny, které jsou předurčené ke zničení. Část přebytečných dávek jednotlivé členské státy v uplynulých měsících darovaly třetím zemím, deník Financial Times dnes ovšem poznamenal, že i rozvojové země už nezvládají příděly vakcín spotřebovávat.

Eurokomisařka Stella Kyriakidesová ministrům navrhla, aby bylo zkraje příštího roku svoláno zasedání unijního řídícího výboru pro nákup vakcín, a to za účasti výrobců. Společný orgán sedmadvacítky podle ní dosahuje výsledků, »zjevně ale musíme dělat víc«, řekla.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy