EET zřejmě definitivně končí. Stát se připravuje o miliardy!

Vládní koalice na dnešní mimořádné schůzi Sněmovny prosadila úplné zrušení elektronické evidence tržeb (EET) ke konci letošního roku. Proti zániku evidence tržeb vystupovalo hnutí ANO. Jeho návrhy na zamítnutí předlohy či na zachování dobrovolné EET neprošly. Pro zákon hlasovalo 92 členů vládní koalice a hnutí SPD. Proti byli jen zástupci ANO. Návrh musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. 

»Vrátili jste se do devadesátek, ve kterých vám bylo tak dobře, a ztratili jste jakékoli právo, říkat lidem, že nemáte peníze,« prohlásila po hlasování směrem k vládním poslancům předsedkyně poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Elektronická evidence tržeb byla zavedená v předminulém volebním období s cílem omezit daňové úniky a narovnat tím podnikatelské prostředí. Za koronavirové epidemie se evidence stala fakticky dobrovolnou, a to až do konce letoška.

Současná koaliční vláda ODS, TOP 09, STAN, Pirátů a lidovců tvrdí, že evidence tržeb představuje zátěž pro podnikatele a zpochybňuje její přínosy pro stát. Zrušení EET si dala do programového prohlášení.

»Podnikatelé přestanou být sprostými podezřelými, kteří se musí 24 hodin denně sedm dní v týdnu vyviňovat a dokazovat státu, že nešvindlují, že nešidí,« řekl při obhajobě návrhu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Poukazoval také například na to, že roste počet bezhotovostních plateb, u nichž povinnost evidence není. Loni představovaly 60 procent všech tržeb a v roce 2025 půjde podle výhledu o 80 procent, podotkl. Stanjura navíc zmínil zavedení a nynější rozšíření možnosti využívání paušální daně, kde má elektronická evidence tržeb jen zanedbatelný vliv.

Proti zrušení EET vystupovali jen zástupci hnutí ANO. Většina z nich označila snahu vládní koalice zrušit EET za čistě politické rozhodnutí. Schillerová uvedla, že zrušení EET je dosud prakticky jediným bodem vládního programu, který se koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS) pravděpodobně podaří naplnit. »Přesně v tomto vidím jeden z hlavních důvodů této zcela nelogické a hloupé snahy zrušit elektronickou evidenci tržeb,« řekla. Jde podle ní o »nesmyslný boj« proti všemu, co zavedly minulé vlády s účastí ANO. Zrušení EET bude podle ní živou vodou pro šedou ekonomiku.

Podobně mluvil místopředseda dolní komory za ANO a někdejší ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. »Zapíšete se jako vláda, která nás posílá zpátky do devadesátek,« řekl Havlíček.

»Rušíte něco, co fungovalo, vracíme se ke starým pořádkům,« prohlásila také Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Naopak zástupci opozičního hnutí SPD zrušení EET podpořili. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že povinná EET je nadbytečná a hnutí ji od počátku nepodporovalo. Naopak bylo pro zavedení paušální daně. Návrh na zachování dobrovolné evidence ale SPD podpořilo. Znamená to sice výdaje pro stát, ten by ale měl vykonávat servis a službu pro občany a firmy, uvedl předseda klubu SPD Radim Fiala.

V daních by měla být určitá rovnost

Bývalá předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) označila zrušení EET za špatný krok. »Ukázalo se, zejména v některých odvětvích, že zavedení EET bylo správné, dalo to přehled jak zaměstnavatelům, tak i nám zákazníkům o tom, že služby jsou opravdu vykázány tak, jak by vykázány být měly, čímž se aspoň částečně omezila šedá ekonomika,« řekla pro iportaL24.cz. Alespoň v některých oblastech podle ní povinnost EET měla být zachována.

Zrušení EET považuje za špatnou věc také expremiér Jiří Paroubek. »V daních by měla být určitá rovnost, pokud zaměstnanci platí daně, tak by je měli platit také živnostníci a je pochopitelné, že pokud je evidenční systém nebude nutit k tomu, aby daně platili, tak je platit nebudou a vrátí se k té úrovni placení, která byla za vlád ODS,« řekl Paroubek pro iportaL24.cz.

Připomněl, že za jeho vlády v roce 2005 se vybralo od živnostníků 26 miliard korun, o rok později, poté, co se zavedly daňové paušály a společné danění manželů, to bylo 16 miliard korun a na konci vlády ODS to bylo už jen kolem jedné miliardy korun. »Oni by se rádi k tomu vrátili, státní rozpočet takhle ztrácí 15 až 20 miliard korun, a přitom vláda ví, že existuje strukturální deficit zhruba 200 mld. Kč. Ten nechtějí řešit na úkor těch, kdo peníze mají, ale hlavně vláda vůbec neuvažuje o zavedení progresivní daně, což si myslím, že je velmi špatně. Jsem zvědavý, kde vláda bude hledat peníze, obávám se, že bude postupovat tak, jak to pravicové vlády dělají vždy, to znamená, že to bude na úkor příjmově slabších a středních vrstev, čímž jenom prohloubí sociální problémy, které ve společnosti momentálně jsou,« míní Paroubek.

Svazy jsou pro zachování EET

Proti rušení EET se vyjádřil také Svaz průmyslu a dopravy České republiky. »Firmy to respektovaly, zařídily se podle toho, dneska víceméně 100 % firem v jakýchkoliv odvětvích zvládá EET bez problémů. Proč rušit něco, co funguje, a navíc to znamená určitý přínos do státního rozpočtu. Vůbec to nechápeme, chápeme jenom to, že to je zase politikum, že to je snaha za každou cenu dokázat, že my jsme tady, a zbavujeme vás vašich povinností. Není to tak, ničeho nás nezbavují, pouze se stát zbaví určitých finančních prostředků do rozpočtu. Tyto dopady ještě uvidíme,« řekl v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz viceprezident Svazu průmyslu a dopravy František Chaloupecký. »Firma, která hraje fér a platí daně, nemá důvod se něčeho bát. Nejedná se ani o žádné administrativní zatížení, jak se často mluví. Zrušení EET je chybné, jediným výsledkem bude, že se zase budou hledat zdroje a budou se hledat ve zvýšení daní, nebo zmrazení důchodů,« dodal Chaloupecký.

Pro pokračování EET na dobrovolné bázi se vyjádřil také Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, který by zároveň uvítal, aby byla zákonem upravená povinnost vedle hotovosti přijímat platbu i bezhotovostní formou.

Asociaci českého tradičního obchodu chybí od vlády informace, jak se po zrušení EET vypořádá s problémem šedé ekonomiky. Pro zachování EET se vyjádřila také Hospodářská komora ČR. Zrušení EET považuje za politické rozhodnutí.

Elektronická evidence tržeb začala platit od prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od loňského května se měla EET rozšířit na další obory, zapojit se mělo dalších zhruba 300 000 podnikatelů. Pozastavením evidence od jara 2020 se tak nestalo. Pokud by zákon o evidenci tržeb nebyl zrušen nebo upraven, od ledna by byla EET znovu spuštěna v povinném režimu a v plném rozsahu.

Jana Dubničková

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Pochopte, vládní koalice MUSÍ splnit alespoň jediný bod že svých slibů, ale poškodí nás o 20 miliard ročně.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy