Senát dnes podle očekávání podpořil úplné zrušení elektronické evidence tržeb (EET) ke konci letošního roku. V opačném případě by se od příštího roku rozšířila na další živnostníky. Pro zrušení evidence tržeb hlasovalo 63 ze 76 přítomných členů horní komory. Předlohu nyní dostane k posouzení prezident.
Zrušení EET navrhl kabinet Petra Fialy (ODS), způsob evidence označil za zbytečnou zátěž jak pro podnikatele, tak pro stát kvůli nákladům na správu evidence. Ty ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) vyčíslil v řádu jednotek miliard korun. Zároveň odmítl zachování evidence jako dobrovolné. »Nemělo by to efekt ani pro stát, ani pro poplatníky,« uvedl. Stát podle ministra nemá žádnou výhodu, kterou by za získaná data podnikatelům nabídl. »Podnikatelé přestanou být sprostými podezřelými, kteří se musí 24 hodin denně sedm dní v týdnu vyviňovat a dokazovat státu, že nešvindlují, že nešidí,« řekl Stanjura při obhajobě návrhu ve Sněmovně.
Proti zrušení EET byli zástupci hnutí ANO. Podle Ladislava Václavce (ANO) znamenala EET přínos pro stát ve výši minimálně 4,2 miliardy korun ročně a její zrušení je ideologické. Se zrušením evidence tržeb nesouhlasil ani senátor KDU-ČSL Jiří Čunek.
Podle zastánců evidence její zrušení posílí šedou ekonomiku. Podle předsedy senátního hospodářského výboru Miroslava Plevného (za STAN) je EET nadbytečná vzhledem k rozvoji bezhotovostních plateb. Stanjura už ve Sněmovně uvedl, že podíl bezhotovostních plateb se loni zvýšil na 60 procent.
Evidence tržeb začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 jí začali podléhat podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Od jara 2020 byla kvůli pandemii covidu přerušena do konce letošního roku a stala se fakticky dobrovolnou. Pokud by se zrušení schválit nepodařilo, začala by EET od příštího roku opět fungovat, a rozšířila by se navíc na další obory podnikání.
Proti zrušení evidence tržeb je polovina Čechů
Z průzkumu, který provedla agentura NMS Market Research na konci listopadu mezi zhruba 1300 lidmi vyplynulo, že s koncem EET nesouhlasí 48 procent lidí. Naopak pro zrušení EET je 32 % dotazovaných a pětina pak neví, nebo nemá názor.
»Na názorech je patrné rozštěpení společnosti na dva tábory. Proti zrušení EET jsou častěji voliči hnutí ANO a KSČM. Naopak voliči koalice Spolu uváděli častěji, že se zrušením evidence souhlasí,« uvedl spoluautor průzkumu Michael Bouška. Podotkl, že zajímavá je situace u voličů Pirátů. »U nich je v porovnání s voliči Spolu víc těch, kterým zrušení EET vadí,« dodal.
Výrazně častěji jsou pro zrušení EET také podnikatelé (včetně OSVČ), mezi nimi si konec EET přeje 61 % respondentů. Ti, kteří s ukončením provozu EET souhlasí, jako nejčastější důvody uvádějí zbytečné náklady a byrokracii. Dále zmiňují nejasnost přínosů či šikanu převážně malých obchodníků. Respondenti také uvedli, že EET bylo i přes slibované srovnání podmínek v podnikání obcházeno.
Podporovatelé EET na druhou stranu namítají, že stát měl přehled o tržbách a lépe zabraňoval šedé ekonomice. Lidé rovněž jmenovali nastavení spravedlivých podmínek v podnikání či přínos pro státní kasu.
(jad)
Tak EET je prý k ničemu, proč proti tomu tedy „určité kruhy“ tak bojují?
http://forum24.cz/andrej-babis-permanentne-siri-lzi-o-eet-a-popira-sva-predchozi-vyjadreni/
Boleslav Buzek: Andrej Babiš permanentně šíří lži o EET a popírá svá předchozí vyjádření
Nárůst tržeb o 100 procent, o kterém pan ministr hovořil na tiskové konferenci, je nesmysl. V současné době ještě nejsou k dispozici přesná data – např. z přiznání k DPH nebo z daňových přiznání. V systému ADIS jsou navíc značné duplicity dokladů a je tam zapojena i část firem z druhé vlny zavádění EET.
Pan Babiš ve svých vyjádřeních používá stejnou propagandu, jako před třemi lety používali v Chorvatsku. Tam zpočátku výběr daní nepatrně stoupl, brzy ale klesl a muselo se zvyšovat DPH. Nikde ve státech Evropy, kde se zaváděla plošná represe, se výběr daní nezvýšil. Ukazují to i aktuální údaje z Rakouska, kde se registrační pokladny zaváděly k 1. květnu 2016. Pan ministr má ovšem pravdu v tom, že stát nadměrně a nesmyslně zatěžuje svou byrokracií a restrikcemi podnikání zejména v oboru pohostinství.
Co se týče druhé vlny zavádění EET, tak v oboru maloobchodu a velkoobchodu dochází ke krácení tržeb minimálně a v celkovém objemu je tento objem zanedbatelný. Dodatečný daňový přínos zde bude nulový nebo záporný. Velkým problémem jsou e-shopy. EET u plateb kartou je zde značně komplikovaná a někdy i nemožná. Navíc zcela zbytečná. Tisíce e-shopů hlásí ukončení přijímání plateb kartou.
První měsíce fungování EET jednoznačně ukazují, že celý systém je zbytečný, připravený chaoticky a nepromyšleně a nepřináší žádný užitek. Jedná se pouze o další zbytečnou byrokratickou zátěž podnikatelů.
O tomto víte? A nevadí vám to?
Bratr Babiše, Alexandr Babiš, vlastní na Slovensku firmu s majetkovou účastí manželky A. Babiše a jeho syna, která dodala bez výběrového řízení softwarovou výbavu datové centrály v Pardubicích, kam zatím proudí a zpracovávají se Kontrolní hlášení o DPH. Fízlácká estébácka rodinka, to jsme v 89 chtěli?
Prodej zas bude tak nějak „neprůkazný/kontrolovatelný“- nejraději bez dokladů/účtu….
Zkrátka „sedivčinu“ podpoříme…