Důchodový systém je třeba dlouhodobě finančně zastabilizovat a státem garantovat tak, aby každý, kdo poctivě pracoval a odváděl své pojistné do důchodového pojištění, měl zajištěn solidní a dostatečně valorizovaný důchod. Pro iportaL24.cz to řekl bývalý poslanec a expert KSČM na sociální problematiku Miroslav Opálka.
Reagoval tím na návrhy opozičních hnutí ANO a SPD na zvýšení důchodů. O návrhu ANO na jednorázový příspěvek k důchodům 6000 korun bude zítra rozhodovat koaliční vláda Petra Fialy (ODS). Návrh zřejmě odmítne pro »rozpočtovou nezodpovědnost«. »Jednorázový příspěvek důchodci nepatří mezi nástroje odpovědné rozpočtové politiky, zejména pak v současné době vysoké inflace, kdy by jeho schválení představovalo další inflační impuls,« stojí v předběžném stanovisku, které bude vláda schvalovat.
Zatímco předkladatelé odhadli rozpočtové náklady na zhruba 6,4 miliardy korun, podle podkladů pro kabinet by činily přibližně 18 miliard korun. Penzisté by podle návrhu měli peníze dostat v září.
ANO jde podle Opálky ve šlépějích svých předchozích kroků. »I když jejich návrh – vzhledem i ke třem zákonným valorizacím v r. 2022 – nemá nárok na úspěch, osloví i tak, bez rozdílů všechny ty voliče, kteří pobírají nějaký důchod a nejsou ortodoxní protivníci Andreje Babiše, jenž, jak víme, loví ve všech rybnících voličského elektorátu a zná přelétavost velké části voličstva. Proto návrh ANO opět nediferencuje mezi chudými a bohatými důchodci,« uvedl Opálka.
Zároveň upozornil na systémový problém takovéhoto řešení. Ten je podle něj v tom, že jednorázový příspěvek 6000 Kč se nepromítne do zvýšení důchodů o 500 Kč měsíčně i v příštích letech a nestane se tak vyšším základem pro následné valorizace.
Návrh SPD cílí na voliče z nižších příjmových skupin
Za konkrétnější označil Opálka návrh SPD. Poslanci hnutí navrhli zvýšení základní výměry všech druhů důchodů z deseti na třináct procent průměrné mzdy. Podle předkladatelů jde o nejvhodnější způsob, jak při nynějším zdražování pomoci zejména nízkopříjmovým penzistům. Stát by vyplatil na důchodech podle odhadů navrhovatelů navíc ročně zhruba o 40 miliard korun.
Důchod se skládá ze dvou částí. Základní výměra je pro všechny stejná a odpovídá deseti procentům průměrné mzdy, letos činí 3900 Kč. K ní se připočítává zásluhová procentní výměra podle odpracovaných let a výše odvodů z výdělků. »Konstrukce výpočtu a stanovení výše důchodů dlouhodobě poškozuje nízkopříjmové důchodce, a to starobní, invalidní i pozůstalostní, zejména v momentu zákonné valorizace,« napsali předkladatelé ve zdůvodnění. Poukazují na to, že rozhodující je růst zásluhové složky.
SPD podle Opálky cílí na své potenciální voliče z nižších příjmových skupin a v návrhu tak diferencuje. »Dává důraz na solidaritu a nebojí se reakce seniorů s vyššími příjmy, neboť tito jim dávají své hlasy ve volbách jen ojediněle. Jde jim tedy o to, využít nálad ve veřejnosti a snažit se být mluvčími té více nespokojené občanské společnosti,« míní Opálka.
Úprava SPD by posílila solidaritu, oslabila zásluhovost a přispěla k nivelizaci českých penzí. Proti oslabování zásluhovosti se už dřív postavil Ústavní soud.
Opálka je přesvědčen, že vzhledem k tomu, že současná vláda nechce překročit stanovené mantinely spravedlnosti ve jménu zásluh (kdo více vložil, má nárok na vyšší plnění), odmítne i postupnou nivelizaci důchodů. »Pikantní na tom je, že ODS jako první propagovala myšlenku rovných státních důchodů a zbytek ať si každý naspoří u komerčních správců. Tento návrh nebyl dodnes opuštěn, i když současné propady úspor na důchodovém spoření jsou v reálném i nominálním vyčíslení – pod vlivy celé škály krizí – hrozivé!« řekl Opálka.
I v návrhu SPD však vidí systémový problém, a tím je »únosná« míra solidarity. Pokud se totiž v rámci důchodového účtu budou přerozdělovat peníze stále více a více ve prospěch nízkopříjmových a na úkor vysokopříjmových, nelze podle něj vyloučit další zásah Ústavního soudu. »Vyšší váha přerozdělování by už pro čistotu řešení vyžadovala změnu právního zakotvení důchodového systému ČR, a to tak, aby u státního pilíře dnes důchodové pojištění přešlo na důchodové zajištění či zabezpečení nebo sociální zaopatření,« vysvětlil Opálka.
Důchodový systém je třeba dlouhodobě finančně zastabilizovat
Připomněl, že před dvaceti lety byl členem tzv. 1. Bezděkovy důchodové komise. »Za těch dvacet let se přístupy politické pravice k důchodům tak nějak v čase přetransformovaly z apelu na rozpočtovou zodpovědnost především na boj o voliče. Co bylo tehdy zcela vyloučeno, to se stává dnes soutěží, kdo získá na svou stranu co nejvíce z téměř tří miliónů poměrně ukázněných voličů,« uvedl.
Zdůraznil, že tím nijak nezpochybňuje u značné části seniorů nutnost státní finanční pomoci při řešení tvrdých dopadů na jejich životní úroveň, kterou z nemalé části přivodila právě politika českých vlád. »Jen se mi vybavil ve zmiňované komisi výrok psychologa a exministra Stanislava Voláka, že pokud nebudou vlády vycházet vstříc zvyšujícímu se počtu starobních důchodců, jako voliči je smetou. Je jen škoda, že takovou sílu nemají rodiče malých dětí, neboť mladé rodiny jsou na tom hůře než ti, kteří mají státem zajištěn alespoň nějaký pravidelný měsíční příjem,« dodal Opálka.
Vláda by podle něj měla především odstraňovat příčiny, kterými sama způsobuje vysokou inflaci, krizi a zhoršování životních podmínek svých občanů. Politická předpojatost, ideologická zaslepenost, neschopnost vycházet z reality a nekritické podbízení se přináší české společnosti obrovské ztráty, které nakonec dopadají masově na neprivilegované vrstvy, doplnil. Řešení podle něj není v sociálních dávkách, ale ve změně – v předčasných volbách a změně vlády.
»Nenabízí se analogicky takový český reparát při našem dalším předsednictví v Evropské unii? Pokud nová ostuda přispěje k lepšímu, je stravitelná. Důchodový systém je třeba dlouhodobě finančně zastabilizovat a státem garantovat tak, aby každý, kdo poctivě pracoval a odváděl své pojistné do důchodového pojištění, měl zajištěn solidní a dostatečně valorizovaný důchod,« dodal Opálka.
Starobní penze vzrostla při pravidelné lednové valorizaci v průměru o 502 Kč. Všichni lidé s důchodem pak k zákonnému přidání dostali ještě 300 Kč navíc do zásluhového dílu. Červnová mimořádná valorizace znamenala zvýšení průměrné starobní penze o 1017 Kč, v září to bude o 799 Kč.
Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela na konci března přes 2,84 milionu penzí, z toho přes 2,36 milionu starobních.
(jad)