Důchodová reforma je nepřipravená, vláda mění její parametry na poslední chvíli

Sporná vládní důchodová reforma směřuje do finále. Sněmovna dnes hlasy koaličních poslanců ukončila diskusi ve druhém čtení, což je prostor pro předkládaní pozměňovacích návrhů a jejich odůvodňování. Zároveň odmítla vrátit novelu k opětovnému projednání sněmovnímu výboru. Opozice předlohu kritizuje, nejde podle ní o skutečnou reformu důchodového systému, ale o snahu co nejvíce zkrátit pobyt v důchodu silným ročníkům sedmdesátých let, takzvaným Husákovým dětem.

Koalice dnes sněmovní debatu ukončila stylem, který praktikuje u většiny sporných norem. Na návrh předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy si stanovila pevnou hodinu pro hlasování o návrhu na 11.45 hodin. Benda svůj návrh zdůvodnil tím, že Sněmovna jedná o důchodech už třetí den. »Je třeba, aby zazněly názory opozice, současně je ale třeba, aby většina, která je v Poslanecké sněmovně, byla schopna efektivně rozhodovat,« uvedl Benda.

Vládní tábor využil k omezení obecné diskuse návrh na vrácení předlohy k opětovnému projednání sociálnímu výboru, o čemž se ve středu zmínila místopředsedkyně sociálního výboru Lucie Šafránková (SPD). Stejný návrh poté podal také předseda klubu vládního hnutí STAN Josef Cogan. V dnešním hlasování o vrácení předlohy do sociálního výboru však pro tento návrh nezvedl ruku nikdo z koaličních poslanců.

Jejich postup následně kritizovala předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. »Absolvovali jsme tu vaši vládní komedii,« uvedla směrem k vládní koalici, která je podle ní naprostým rekordmanem v ohýbání jednacího řádu. Schillerová citovala ze stanoviska legislativního odboru, který uvedl, že obecná rozprava ve druhém čtení by neměla být ukončována předtím, než v ní vystoupí všichni přihlášeni poslanci, kteří mají mít právo na to, aby mohli své pozměňovací návrhy odůvodnit. »Je na pováženou, jak zacházíte se zákonem o jednacím řádu. Ta vaše arogance moci je neuvěřitelná,« prohlásila Schillerová. Nevyloučila, že se hnutí obrátí na Ústavní soud. V době ukončení diskuse bylo přihlášeno k vystoupení ještě 24 opozičních poslanců.

Kromě opozice předložili pozměňovací návrhy také zástupci koalice, a to na poslední chvíli. Jde o návrhy, které mění základní parametry jejich vlastní reformy. Například ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) tento týden předložil návrh, kterým chce zastropovat věk odchodu do důchodu na 67 let. Předsedové poslaneckých klubů ODS a TOP 09 dnes před ukončením diskuse vložili do systému pozměňovací návrh, kterým chtějí omezit profese, které mají nárok na odchod do předčasného důchodu bez jeho krácení.

Jeden velký blázinec

Podle opozice to je důkazem toho, že vláda nemá o podobě důchodové reformy jasno. »Je to chaotické, ty parametry jsou vycucané z prstu,« kritizoval postup koaličních poslanců místopředseda Sněmovny Aleš Juchelka (ANO).

Podle Schillerové tak vláda mění zásadní kritéria svojí pseudoreformy na poslední chvíli, a to zcela záměrně, aby se o tom nemohla vést diskuse. »Udělali jste politický handl,« prohlásila. Zároveň slíbila, že pokud bude příští vládu sestavovat hnutí ANO, tak tento »paskvil« zruší.

»Je to tady jeden velký blázinec. Důchodová reforma je totálně nepřipravená, vláda své návrhy střídá častěji než svoje ponožky,« přidala se ke kritice také Šafránková.

Předseda SPD Tomio Okamura v diskusi zdůraznil, že jeho hnutí nikdy nebude souhlasit se zvyšováním věku odchodu do důchodu, a to ani na nově navrhovaných 67 let. »To je fiasko, měli byste to stáhnout a přestat škodit slušným pracujícím lidem,« uvedl směrem k vládní koalici.

Schillerová ve svém vystoupení poukázala na to, že předložený materiál žádnou reformou ve skutečnosti není. »Tohle důchodová reforma není, nikdy nebyla ani nebude. Předložené změny mají jedinou ambici, a tou je co nejvíce zkrátit pobyt v důchodu silným ročníkům sedmdesátých let, takzvaným Husákovým dětem. A to bude znamenat historicky největší ránu pro peněženky jedné z generací. Bude to svým způsobem pokuta pro ty, kteří měli tu smůlu a narodili se jako součást takzvaného silného ročníku,« konstatovala Schillerová. Vláda Petra Fialy, kterou nazvala katastrofální vládou, by to podle ní měla už konečně zabalit.

Zástupci obou hnutí předložili řadu pozměňovacích návrhů, v nichž chtějí například zachovat věkovou hranici 65 pro odchod do důchodu i nynější výpočet nových penzí, které se mají podle reformy postupně snižovat.

O podobě širších změn v důchodech by mohli poslanci hlasovat nejdřív před koncem října. Rozhodnou i o požadavku SPD na zamítnutí reformy.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy